Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Az arcüreggyulladás kezelése hosszabb és rövidebb időt is igénybe vehet, attól függően, hogy akut vagy krónikus probléma áll fenn. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen megoldások léteznek.
Az arckoponyát alkotó csontokban négy orrmelléküreg található: a homloküreg, a rostasejtek, az ékcsonti üreg (iköböl) és az arcüreg. Az arcüreg az arccsont része, ez a legnagyobb orrmelléküreg. Az orr mellett, szemek alatti részen helyezkedik el. Leggyakrabban ez a terület okoz problémát, itt jelentkezik gyulladás.
Az arcüreggyulladás tünetei gyerekeknél és felnőtteknél is hasonlóak lehetnek. Jellemző a nyomó, lüktető fájdalom, mely fekvésnél vagy mozgásra fokozódhat, a szemek alatti terület nyomásra érzékeny. Orrdugulás, szaglásvesztés, kezdetben vízszerű, majd elszíneződött, sűrű orrváladék is jelentkezhet. Gyermekeknél a vezető tünet általában az elhúzódó köhögés, az arcfájdalom nem jellemző. Általános gyengeség, rossz közérzet előfordul.
Az arcüreggyulladás lehet akut és recurráló. A recurráló, hosszan fennálló formára jellemzők a visszatérő panaszok, a tünetek kiújulása. Ilyen esetben az erős fájdalom sem mindig jelentkezik, gyakran csak az éjszakai köhögés, a tartós orrdugulás vagy a hátsó garatfali csorgás kivizsgálása során derül fény az arcüreggyulladásra.
A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során az orvos kikérdezi a beteget a tüneteiről, így a kórisme és a fizikális vizsgálat alapján már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani az arcüreggyulladás diagnózisát. Ha felmerül a háttérben egyéb kiváltó okok – például orrpolip vagy orrsövényferdülés – lehetősége, vagy krónikus panaszokról van szó, akkor képalkotó vizsgálatra – CBCT - is sor kerülhet. Az eredményektől függően állítja össze az arcüreggyulladás kezelése során alkalmazott terápiát.
Az arcüreggyulladás kezelése tehát hosszabb időt is igényelhet. Ám a feleslegesen szedett gyógyszerek helyett, fontos, hogy idejében fény derüljön a kiváltó okra. Ha panaszai vannak, visszatérő arcüreggyulladástól szenved, forduljon mielőbb fül-orr-gégészhez, mert ilyen esetben a probléma gyökerét kell megtalálni és orvosolni.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További véleményekMinden remek volt! A Doktornő nagyon precíz, mindent el magyarázott, és teljesen megnyugtatott a problémámmal kapcsolatban. Bármikor bizalommal vissza mennék hozzá.
A dobhártya szakadás, vagy orvosi nevén perforált dobhártya gyakori kiváltó okait vesszük sorra dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának segítségével.
Örökletes hajlam és környezeti tényezők is szerepet játszanak az orrpolip kialakulásában. A kezdetben enyhe tünetek idővel egyre zavaróbbá válnak, hosszú távon pedig komoly szövődmények is jelentkezhetnek. Dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa az orrpolip kezelésére figyelmeztet.