Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Az arcüreggyulladás kezelése hosszabb és rövidebb időt is igénybe vehet, attól függően, hogy akut vagy krónikus probléma áll fenn. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen megoldások léteznek.
Az arckoponyát alkotó csontokban négy orrmelléküreg található: a homloküreg, a rostasejtek, az ékcsonti üreg (iköböl) és az arcüreg. Az arcüreg az arccsont része, ez a legnagyobb orrmelléküreg. Az orr mellett, szemek alatti részen helyezkedik el. Leggyakrabban ez a terület okoz problémát, itt jelentkezik gyulladás.
Az arcüreggyulladás tünetei gyerekeknél és felnőtteknél is hasonlóak lehetnek. Jellemző a nyomó, lüktető fájdalom, mely fekvésnél vagy mozgásra fokozódhat, a szemek alatti terület nyomásra érzékeny. Orrdugulás, szaglásvesztés, kezdetben vízszerű, majd elszíneződött, sűrű orrváladék is jelentkezhet. Gyermekeknél a vezető tünet általában az elhúzódó köhögés, az arcfájdalom nem jellemző. Általános gyengeség, rossz közérzet előfordul.
Az arcüreggyulladás lehet akut és recurráló. A recurráló, hosszan fennálló formára jellemzők a visszatérő panaszok, a tünetek kiújulása. Ilyen esetben az erős fájdalom sem mindig jelentkezik, gyakran csak az éjszakai köhögés, a tartós orrdugulás vagy a hátsó garatfali csorgás kivizsgálása során derül fény az arcüreggyulladásra.
A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során az orvos kikérdezi a beteget a tüneteiről, így a kórisme és a fizikális vizsgálat alapján már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani az arcüreggyulladás diagnózisát. Ha felmerül a háttérben egyéb kiváltó okok – például orrpolip vagy orrsövényferdülés – lehetősége, vagy krónikus panaszokról van szó, akkor képalkotó vizsgálatra – CBCT - is sor kerülhet. Az eredményektől függően állítja össze az arcüreggyulladás kezelése során alkalmazott terápiát.
Az arcüreggyulladás kezelése tehát hosszabb időt is igényelhet. Ám a feleslegesen szedett gyógyszerek helyett, fontos, hogy idejében fény derüljön a kiváltó okra. Ha panaszai vannak, visszatérő arcüreggyulladástól szenved, forduljon mielőbb fül-orr-gégészhez, mert ilyen esetben a probléma gyökerét kell megtalálni és orvosolni.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
További vélemények"Nagyon köszönöm orvosuk professzionális hozzáállását, türelmét, figyelmét, körültekintését, gondosságát."
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.