Arcüreggyulladás kezelése – a fül-orr-gégész tanácsai

Arcüreggyulladás kezelése – a fül-orr-gégész tanácsai

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2022.10.15 19:21

Az arcüreggyulladás kezelése hosszabb és rövidebb időt is igénybe vehet, attól függően, hogy akut vagy krónikus probléma áll fenn. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen megoldások léteznek.

Mi az arcüreggyulladás?

Az arckoponyát alkotó csontokban négy orrmelléküreg található: a homloküreg, a rostasejtek, az ékcsonti üreg (iköböl) és az arcüreg. Az arcüreg az arccsont része, ez a legnagyobb orrmelléküreg. Az orr mellett, szemek alatti részen helyezkedik el. Leggyakrabban ez a terület okoz problémát, itt jelentkezik gyulladás.

Az arcüreggyulladás tünetei

Az arcüreggyulladás tünetei gyerekeknél és felnőtteknél is hasonlóak lehetnek. Jellemző a nyomó, lüktető fájdalom, mely fekvésnél vagy mozgásra fokozódhat, a szemek alatti terület nyomásra érzékeny. Orrdugulás, szaglásvesztés, kezdetben vízszerű, majd elszíneződött, sűrű orrváladék is jelentkezhet. Gyermekeknél a vezető tünet általában az elhúzódó köhögés, az arcfájdalom nem jellemző. Általános gyengeség, rossz közérzet előfordul.

Az arcüreggyulladás lehet akut és recurráló. A recurráló, hosszan fennálló formára jellemzők a visszatérő panaszok, a tünetek kiújulása. Ilyen esetben az erős fájdalom sem mindig jelentkezik, gyakran csak az éjszakai köhögés, a tartós orrdugulás vagy a hátsó garatfali csorgás kivizsgálása során derül fény az arcüreggyulladásra.

Az arcüreggyulladás kezelése

Arcüreggyulladás kezelése során fontos az orrdugulás megszüntetése, az orrspray.A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során az orvos kikérdezi a beteget a tüneteiről, így a kórisme és a fizikális vizsgálat alapján már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani az arcüreggyulladás diagnózisát. Ha felmerül a háttérben egyéb kiváltó okok – például orrpolip vagy orrsövényferdülés – lehetősége, vagy krónikus panaszokról van szó, akkor képalkotó vizsgálatra – CBCT - is sor kerülhet. Az eredményektől függően állítja össze az arcüreggyulladás kezelése során alkalmazott terápiát.

 

  • Az arcüreggyulladás kezelése során az első és legfontosabb lépés az orrjáratok szellőzését biztosítani, az orrdugulás megszüntetése, hogy a lerakódott váladék távozni tudjon. Ehhez nyálkahártyalohasztó orrcsepp, orrspray használatára van szükség. Ezeket az orvos által javasolt, vagy a betegtájékoztatóban leírt ideig szükséges és szabad használni, tovább nem. A gyulladás csökkentésére az orvos szteroid tartalmú orrspray használatát is javasolhatja. 
  • Ha az orrdugulás megszűnt, az arcüregek átmosásához, otthoni sós vizes orrmosó használata javasolt. Ez segít az orrváladékot eltávolítani. Használata hosszútávon is érdemes, az arcüreggyulladásra hajlamos személyeknél segíthet megelőzni a panaszok kiújulását.
  • Bakteriális eredetű fertőzés esetén antibiotikum kúrára lehet szükség. Ez a szokásos egy hétnél tovább is tarthat, akár 10-14 nap, vagy még hosszabb ideig. Az arcüreggyulladás kezelése során, a gyógyszert fontos, hogy az előírás szerint szedjük, ne hagyjuk abba korábban akkor sem, ha a panaszaink már megszűntek, mert azok így akár ki is újulhatnak!
  • Az arcüreggyulladás kezelése rendszerint az eddig felsorolt gyógymódok hatására megvalósul, ám ha a panaszok ennek ellenére is fennállnak, akkor FESS műtétre kerülhet sor. Az arcüregöblítés napjainkban már nem tartozik a modern terápiás eljárások közé, csak egy-két kivételes esetben kerül rá sor.

 

Az arcüreggyulladás kezelése tehát hosszabb időt is igényelhet. Ám a feleslegesen szedett gyógyszerek helyett, fontos, hogy idejében fény derüljön a kiváltó okra. Ha panaszai vannak, visszatérő arcüreggyulladástól szenved, forduljon mielőbb fül-orr-gégészhez, mert ilyen esetben a probléma gyökerét kell megtalálni és orvosolni.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
5 hónapos kisfiam egyik füléből feltűnően sok fülzsír ürül. Ez a füle kezdettől valahogy több váladékot termel. Fájdalma nincs. Ez normális jelenség? Mi az oka? El fog múlni?
Köszönettel!

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Vera!

Az okot nem tudjuk, de abszolút belefér a normalis jelenségek közé. Amennyiben ez nem gyűlik össze a hallójáratban, azt javaslom, hogy a hallójárat bemenetben megjelenő fülzsírt egy kis baba olajjal törölje le, mást ne tegyen.
Amennyiben a pici nyugtalan, a füléhez kap javaslom, hogy hozza el vizsgálatra.


Üdvözlettel,


Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Korrekt

„Korrekt vizsgálat, udvarias bánásmód, érthetően megfogalmazott diagnózis.”

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK