Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Viszkető, bizsergő érzés a torokban, amelyhez gyakran száraz köhögés is társul. A zavaró tünet sokunk számára ismerős, és többféle betegség is okozhatja. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta, mitől jelentkezhet viszkető torok, köhögés.
Mindannyian ismerjük az érzést, amikor valamilyen kaparó érzéstől köhögéssel próbálunk megszabadulni. A köhögés természetes reakció, ha valamilyen idegen anyag - például májusban gyakori, hogy egy véletlenül belélegzett nyárfa termés - a torkunkon akad. Ám ha nem ismerjük az irritáció okát vagy az már heteken-hónapokon át is fennáll, vagyis krónikussá válik, a viszkető torok, köhögés már orvosi kivizsgálás igényel. A kezeléséhez a kiváltó okot kell megtalálni és megszüntetni.
A viszkető torok, köhögés hátterében álló gyakori panasz a garat felé lecsorgó orrváladék. Ilyenkor úgy érezzük, valami folyamatosan ingerli a torok környékét, krákogással, köhögéssel próbálunk megszabadulni tőle. A panasz jellemzően fekvő helyzetben és éjszaka rosszabbodik. Ez a jelenség a hátsó garatfali csorgás. A kezeléshez fel kell tárni a kiváltó okot és megszüntetni. Ez lehet például krónikus orrmelléküreg-gyulladás.
Kezdődő torokgyulladás tünete lehet, még az éles, akár már nyelésre is jelentkező fájdalom előtt a viszkető, bizsergő érzés jelentkezése a torokban. Ha pár nap alatt a panasz fokozódik, egyéb légúti tünet is jelentkezik, akkor első körben érdemes a torokfájás ellen házi praktikákat bevetni. Amennyiben ez nem segít, a tünetek nem múlnak vagy erősödnek, akkor forduljunk orvoshoz! Ha nem vírus okozza, hanem bakteriális eredetű a torokgyulladás, akkor antibiotikum szedésére is szükség lehet.
Viszkető torok, köhögés gyakori panasz allergiaszezonban is. A tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem- és orrviszketés mellett ez is lehet a légúti allergia tünete. A viszkető torok akár keresztallergiára is utalhat, ilyenkor bizonyos ételek fogyasztása váltja ki a pollenallergiás személynél a szájüregben jelentkező tüneteket. Gyakran az ajkak bizsergése, viszketése is kialakul, például ha parlagfű allergiás görögdinnyét vagy nyírfaallergiás almát fogyaszt.
Ha a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom valamilyen oknál fogva nem zár tökéletesen, a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, eljuthat egészen a garatig. A reflux néven ismert betegség jellegzetes gyomorégést, a mellkasban érzett égő érzés mellett légúti tüneteket is okozhat. A reflux köhögés mellett torokfájást, elhúzódó rekedtséget, krónikus orrmelléküreg-gyulladást is okozhat, de figyelmeztető tünete lehet a viszkető torok, köhögés is. Ilyen esetben a két – a gasztrenterológiai és fül-orr-gégészeti - problémát együtt kell kezelni.
Ha rendszeresen túlerőltetjük a hangszálainkat, ha nem megfelelően használjuk a hangunkat, szervezetünk jelezni fog. A hamar elfáradó, estére fátyolossá váló, erőtlen hang, a krákogás, viszkető, bizsergő érzés a torokban, rekedtség erre is felhívhatja a figyelmet. Ha sokáig nem veszünk róla tudomást, a panaszok krónikussá válnak, hangszalag-gyulladás, hangszalag-csomó és polip is kialakulhat. Érdemes erre gondolni, különösen ha olyan munkakörben dolgozunk – például előadóművészek, ügyfélszolgálaton dolgozók vagy tanárok – akik az átlagosnál többet használják a hangjukat.
A viszkető torok, köhögés hátterében a felsorolt gyakori kiváltó okok mellett sok esetben egy egészen egyszerű tény is állhat: túl keveset iszunk. Ha nem fogyasztunk elegendő folyadékot, a nyálkahártya kiszárad, ez is okozhat irritációt. A dohányzás szintén hajlamosító tényező. A panaszok kivizsgálása azért is fontos, mert ha visszatérő orrmelléküreg-gyulladás áll a háttérben, akkor azt fontos mielőbb kezelni, mivel akár orrpolipózis is megbújhat a háttérben. A foniátriai vizsgálat azért is fontos, mert a viszkető torok, köhögés – különösen ha elhúzódó rekedtség is társul hozzá – súlyos betegségekre, például gégedaganatra is figyelmeztethet.
Koronavírus-fertőzést követően a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező egyének is gyakran számolnak be szaglászavarról, hirtelen kialakuló szaglásvesztésről. Ez a fertőzés lezajlását követően legtöbbször két hét alatt megszűnik, de hosszabb ideig, akár hetekig, az esetek egy részében tartósan is megmaradhat.
Egy megjelent közlemény alapján a COVID-19 fertőzésen átesett személyek közel fele számolt be arról, hogy a betegség lezajlása alatt a korábban is meglévő fülcsengése rosszabbodott. A kedvezőtlen hatás nemcsak a vírusfertőzés, hanem valószínűleg a járvány miatt megváltozott szokások következménye is lehet. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt róla, hogy mire érdemes különösen figyelni ebben az időszakban a fülzúgással élőknek.