Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Rendszerint hangszalag-, vagy gégegyulladás okozza, ha valaki elveszti a hangját. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogy mivel segíthetjük a gyógyulást ilyen esetben.
Legyakrabban akut gégegyulladás van a hátterében, ami akár izoláltan is előfordulhat, de nagy gyakorisággal inkább egy felső légúti fertőzés, vagy irritációt okozó füst és más szennyező anyagok belélegzése miatt alakulhat ki, de a hang túlhasználata, vagy a helytelen hangképzés miatti megerőltetés is kiválthatja. Utóbbi esetben azonban a panaszok rendszerint hosszabb időn át is fennmaradnak, vagyis a hangszálak megbetegedése krónikussá válik. Ebben a hangképzési problémák mellett akár reflux betegség, allergia és dohányzás is szerepet játszhat.
Ha gégegyulladás miatt elmegy a hangunk, nagyon fontos, hogy ne erőltessük a beszédet és ne is suttogjunk, mert ezzel még inkább megerőltetjük a hangszálainkat. Gégegyulladás esetén a gyógyulást azzal segítjük, ha pár napig csendben maradunk és inkább csak írásban kommunikálunk.
Gégegyulladás esetén a dehidratáció elkerülése érdekében sok folyadékot kell inni. Ezzel enyhíteni lehet a gyulladást, csökkenteni a nyálkahártya szárazságot, ami nagyon fontos a gyógyuláshoz. A szénsavmenetes víz mellett fogyasszunk teát, leveseket, koffeinmentes italokat, ezek mindegyike segíti a gége megnyugtatását.
A gyulladt gége állapota látványosan javul, ha nem száraz, hanem megfelelően párásított levegőjű környezetben tartózkodik a beteg. A nedves, párás levegő megnyugtatja a légutakat és elősegíti a gégegyulladás gyógyulását. A téli hónapokban a beltéri fűtés különösen kiszárítja a levegőt, ami sok embernél további irritációt okozhat. Hosszabb használat esetén érdemes a párásító berendezés mellé páramérő készüléket beszerezni, hogy valóban az optimális 40-60% között tudjuk tartani a lakás levegőjének páratartalmát.
A párásítás során illóolajokat is használhatunk, a vízbe csepegtetve belélegzésükkel is segíthetjük a gyógyulást. A gyömbér és a citrom használata segítheti a légutak és a torok megnyugtatását. Arra vigyázzunk, hogy ne inhaláljunk közvetlen forró gőzzel, mert a túl meleg és az erős – túl közelről, töményen belélegzett – illóolajokkal épp ellenkező hatást érünk el.
Szükség esetén fájdalomcsillapító – és gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel segíthetjük a tüneteket mérsékelni.
A dohányzás, az alkohol és a száraz, poros környezet irritálja a gyulladt gégét és hangszálakat, a gyógyulás érdekében ezeket tehát javasolt mellőzni. A gyulladt nyálkahártyát még inkább kiszárítja, ezért a gyógyulás idején mindenképp kerüljük, de a megelőzés céljából is javasolt a dohányzás elhagyása, mivel ezzel folyamatosan irritáljuk a nyálkahártyát, növelve a gégegyulladás kialakulásának esélyét.
A só segít az irritált nyálkahártyát megnyugtatni, nedvesíteni és a gyulladást csökkenteni. Egy pohár langyos vízhez adjunk egy csapott mokkáskanál sót. Gargalizáljunk naponta néhány alkalommal, amíg a tünetek meg nem szűnnek.
A gyömbér nemcsak illóolajként, hanem magában fogyasztva is használható a légúti betegségek kezelésére. Segíthet a torokfájást enyhíteni, a lerakódott váladék feloldásában, a gégegyulladással gyakran járó irritáló, száraz köhögést csillapítani. Készíthetünk belőle gyömbérteát, de lereszelve és mézzel összekeverve magában is fogyaszthatjuk, időnként egy-egy kiskanállal. A méz remekül kiegészíti a gyömbér kedvező hatásait: antibakteriális és köhögéscsillapító. A másik ilyen csodaszer a fokhagyma, amely antibakteriális és antivirális hatással is rendelkezik, így kettős fegyver megbetegedések esetén. Gyógyhatása régóta ismert, a történelem során különböző betegségek megelőzésére és kezelésére is használták.
Ha a tüneteink néhány napon belül nem javulnak, akkor javasolt orvoshoz fordulni. Előfordulhat, hogy bakteriális eredetű a fertőzés, ilyen esetben az orvos antibiotikumot írhat fel. Ha a rekedtséget a hangszalagok túlerőltetése vagy a nem megfelelő hangképzés okozza, akkor beszédterápiára lehet szükség a hosszan tartó tünetmentes állapot fenntartása érdekében.
A fül-orr-gégész szükség esetén további kivizsgálást javasolhat. Ha felmerül egyéb betegségek kiváltó szerepe, akkor például reflux gyanú esetén gasztroenterológushoz, allergia gyanú esetén allergológushoz irányítja a beteget. Ilyen esetekben ugyanis a gégegyulladás is csak az alapbetegség kezelésével szüntethető meg.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
|
Bejelentkezés kezelésre: |
Kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével! |
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázatban a jelenleg rendelkezésünk álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkból.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Egész nap csak folyadékot kortyolgat, vagy cukorkákkal próbálja meg átvészelni a kellemetlen száraz torok érzést? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a gyakori kiváltó okokat és kezelési lehetőségeket.