A füldugulás kellemetlen tünetével bármely életkorban találkozhatunk. Ekkor azt észleljük, hogy hallásunk lecsökken, esetleg egyéb kísérő tünetek is jelentkezhetnek (fájdalom, szédülés,stb.).
A füldugulásnak egészen egyszerű veszélytelen oka is lehet, de több betegség következményeképp jelentkező tünet is lehet. A füldugulás okának meghatározása után lehet bármilyen kezelést elindítani, vagy eljárást javasolni.
A leggyakoribb és legártalmatlanabb okok egyike, a fülzsír okozta füldugulás. Hallójáratunk természetes folyamatai során termeli a fülzsírt, melynek védelmi funkciója van a külsőfül baktériumoktól és irritációtól való megóvásában. A fülcsatornából a fülzsír magától kiürül illetve távozik. Ez azonban néha nem tud megvalósulni. A fültisztító vatta pálcikák használatát a fül-orr-gégész szakorvosok nem ajánlják, ugyanis nagyon gyakran a halláscsökkenés oka az, hogy a pálcikával betömörített fülzsír elzárja a hallójáratot. A vattapálcikák továbbá nem sterilek, használatuk fertőzések bejuttatását is okozhatja. A fülzsír elzáródás okozta füldugulás a fül kimosásával szűntethető meg, amit szakorvos végez.
A középfül gyulladása és felső légúti hurut is okozhat füldugulást. Gyulladás esetén a fülkürt nyálkahártyája megduzzad és ezzel a külvilág és a dobüreg közötti nyomás kiegyenlítődés nem tud létrejönni. A füldugulás ebben az esetben akár a teljes gyógyulásig is fennálhat.
A dogüregben található a dobhártya, ami egsézséges fül esetében szabadon rezeg, továbbítva a fülben a külvilág rezgéseit. Amikor a dobüregben folyadék szaporodik fel, létre jön a halláscsökkenés. Gyerekeknél középfülgyulladás esetén gyakori, hogy gennyes váladék alakul ki a döbüregben. Más vírusos vagy bakteriális felsőlégúti gyulladások esetében a fülkürt duzzag meg és elzárja a dobüreget. A fenti esetek diagnózisához fül-orr-gégészeti tympanometriás vizsgálat szükséges.
Gyerekeknél gyakoribb, hogy a fülbe jutott jákék-darabka, étel, apróbb tárgyak bejutnak a gyermek füljáratába. Komolyabb esetekben mindig forduljunk ilyenkor szakorvoshoz aki segít az eltávolításban. Felnőttek esetében többnyire csak a fülzsírba beleragadő külső szennyeződések (homok, apró rovar) okoznak gondot.
A nyomásváltozás is okozhat füldugulást. Hirtelen mozgás után, emelkedőn felfelé haladva, repülőgépen utazás közben fel- és leszálláskor észlelhető. Ezek idővel elmúlnak a nyomás kiegyenlítődése után.
A Meniere szindrómára is lehet következtetni füldugulás, szédülés, halláscsökkenés, fülzúgás és hányinger esetén.
A füldugulás okának kivizsgálsa és a szüskéges fül-orr-gégészeti beavatkozások a legmodernebb felszereltséggel érhetőek el a Fül-orr-gége Központ Magánrendelőben, kiváló szakorvosokkal.
A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.
Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok