A fülcimpán is kialakulhat ciszta

A fülcimpán is kialakulhat ciszta

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 13:45

Ciszták és duzzanatok a test bármely pontján, így a fülcimpán is kialakulhatnak. Habár megjelenésük a legtöbb esetben nem jár fájdalommal, nem utal rosszindulatú elváltozásra vagy komolyabb problémára, olykor mégis orvosi ellenőrzés és kezelést igényel. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a fülcimpán megjelenő cisztákról kérdeztük.

Mi a ciszta?

A ciszta egy levegőt, folyadékot vagy egyéb anyagot tartalmazó kerekded képlet, mely inkább felnőtteken alakul ki. Elsősorban szőrrel nem, vagy alig fedett testrészeken: az arc, a nyak és a törzs területén. Az esetek többségében jóindulatú, ám a cisztaképződés lehet a rosszindulatú elváltozás kezdeti szakasza is, ezért mindenképp javasolt orvosnak megmutatni. Aggasztó tünet lehet a fájdalom, diszkomfort érzés, berepedezés, vagy fertőzés, váladékozás.

Kiket érint?

Ciszta legtöbbször a hámsejtek túlműködése vagy a szőrtüsző fertőzése miatt alakulhat ki. Férfiaknál gyakrabban fordul elő, jellemzően a pubertáskor után jelenik meg, bizonyos genetikai állapot, például Garner-szindróma is növeli a kialakulásának esélyét és sérült, aknés bőrön is nagyobb valószínűséggel jelenik meg.

A fülcimpa ciszta tünetei

- apró, hús-színű duzzanat, ép hámmal fedve

- szilárd, kerekded kinövés

- kellemetlen szagot árasztó, sűrű , gennyes váladék szivárgása

Fertőzésre – és azonnali orvosi kezelés szükségességére- utaló jelek

- a ciszta környékén a bőr kivörösödött és gyulladt

- duzzanat, fájdalom jelentkezik

- a ciszta váladékozni kezd, ill. kifakad

Hogyan kezelhető?

Szükség esetén a ciszta helyi érzéstelenítésben eltávolítható, szövettani vizsgálattal a rosszindulatúság kizárható. A kezelőorvos dönthet úgy, hogy a cisztát megnyitja, hogy a tartalma távozzon, ám ez esetben – a teljes eltávolítással szemben - nagyobb a kiújulás esélye. Fertőzés esetén naponta kötözésre, antibiotikum szedésére lehet szükség, a gyulladt ciszta pedig helyi szteroid terápiával is kezelhető.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Idén május 16-án már írtam Önöknek levelet, de sajnos nem kaptam választ. Leírnám még egyszer röviden a problémámat. Március közepén volt egy egy vírusos megbetegedésem, és azóta nem érzek szagokat, és nincs ízérzésem, és a bal fülem zúg.Voltam fül-orr gégészeten ott minden vizsgálatot elvégeztek rajtam. Az orrváladék vizsgálat lett pozitív streptococcus pneumoniae lett kimutatva, amire kaptam gyógyszert.Röntgen, CT, allergia vizsgálat, minden megvolt minden vizsgálat negatív. A CT mutatott ki a bal orromba 6 mm vastagságú nyálkahártya megvastagodást, de az orvos azt mondta ez nem probléma. Ezután elküldtek neurológiára ott szintén kaptam gyógyszer B vitamint. Azt is beszedtem 60 db-ot, de sajnos semmi változás. Nagyon el vagyok keseredve, és nem tudom mitévő legyek mert ez borzasztó állapot. Kérem szíveskedjenek tanácsot adni hová mehetnék vagy mit lehetne tenni, hogy meggyógyuljak.
Köszönettel: Kindler Éva

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Tisztelt Kindler Éva!
Sok mindenről ír általánosságban, de egy ilyen elhúzódó, makacs panasz esetén nyilván pontosabb adatok kellenek!
Honnan gondolják, hogy vírusfertőzése zajlott? Készült akkor laborvizsgálat, mely ezt igazolta?
Milyen tünetei voltak a kezdetben és milyen terápiát alkalmazott mielőtt kialakult a szaglászavara, ízérzés zavara, fülzúgása? Ezek a tünetek milyen időbeli eloszlásban léptek fel?
A CT-n leírt nyálkahártya eltérésnél az, hogy a "bal orromban" azt jelenti, hogy a bal oldali arcüregében, vagy mást! Az arcüregi szájadékok szabadok voltak?
B Vitaminból B1, B6, B12 -t is szoktunk adni. Ön ezek kombinációját kapta?
Szteroidos orrsprayt is szoktunk pl. alkalmazni ilyen panasz esetén, vagy keringésjavítókat, de ehhez tisztázni kellene az előzményeket! Előfordult már nem egyszer pl. recept nélkül kapható megfázás elleni szer alkalmazása kapcsán kialakult szaglásvesztés is!
Jó esetben ahhoz közelebb tudunk kerülni, hogy mi okozhatta a panaszait, de sajnos garancia nincs arra, hogy ezt ki is lehet kezelni, de ha az ok sincs felderítve, úgy nehéz előre lépni!
Üdvözlettel,
Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

dr. Seregi Antal

"A Doktornő szívélyesen fogadott a részletes kórelőzmény felvételét követően az alapos szakvizsgálaton felül neurológiai vizsgálatot is végzett és magyarázta el - állatorvosi neurológiával foglalkozó "szaklaikus"nak - a vizsgálatok indokát, értelmét, eredményét és a javasolt terápiát. A beteghez és a betegséghez való hozzáállása példaértékű, szívből ajánlom mindenkinek."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK