Az Amerikai Audiológiai Akadémia által meghirdetett kampány a hallás védelmének fontosságára hívja fel a figyelmet. A szervezet célja, hogy az általuk összeállított ismertető anyagok minél több emberhez eljussanak annak érdekében, hogy az érintettek tudomást szerezzenek a halláskárosodás kockázatát növelő tényezőkről, és mielőbb felismerjék az erre utaló jeleket.
Hallásromlás számos okból jelentkezhet, lehet átmeneti vagy tartós. Az átmeneti hallásromlás többnyire felső légúti betegségekhez köthető, különösen gyerekeknél gyakori például a középfülgyulladás, melynek ez is az egyik tünete. Sokszor egészen banális okok miatt is romolhat a hallás, ilyen például a fülben felgyülemlett fülzsír, de előfordulhat, hogy komolyabb probléma, például vírusfertőzés, vagy vérellátási zavar áll a háttérben. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy akut halláscsökkenés kialakulhat egy erős zajártalom, vírusfertőzés, vagy keringési zavar hatására, míg a fokozatosan romló hallóideg funkció hátterében elsősorban a rendszeres zajterhelés és az öregedés állhat. „Sajnos napjainkban ez utóbbival nem is csak előrehaladott kor esetén találkozunk! A zajártalom általában a magas frekvenciák észlelését rontja előbb - károsodnak a szőrsejtek a belső fülben- majd a fokozatosan a beszédfrekvenciák is érintettek lesznek, ekkor már észrevehető lehet a beszédértési nehezítettség.”
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az Amerikai Audiológiai Akadémia által összeállított 12 kérdéses teszt segítségével bárki felmérheti, hogy jeletkeznek-e nála a hallásromlás tünetei. A kérdésekre igen, nem, vagy néha válasz adható. Ezeket jegyezzük fel, majd a teszt végén adjuk össze az egyes válaszoknak megfelelő pontszámokat.
1. Nehézséget okoz, hogy egy zajos étteremben, vagy zsúfolt szobában a másik fél beszédét megértse?
2. Előfordul, hogy úgy érzi, az emberek nem beszélnek tisztán, motyognak, amikor önhöz beszélnek?
3. Színházi előadásokban nehézséget okoz a párbeszédek követése?
4. Nyilvános előadásokon nehézséget okoz a hangszóróból érkező hang megértése?
5. Szokta arra kérni az önhöz szólókat, hogy beszéljenek hangosabban, vagy ismételjék meg a mondandójukat?
6. Úgy érzi, a férfiak hangját könnyebben meghallja, mint a nőkét?
7. A lágy, suttogó beszéd megértése problémát okoz?
8. Telefonálás során előfordul, hogy gondot okoz a beszéd megértése?
9. Előfordul, hogy hallásproblémája miatt zavarba kerül, mert nehezen érti meg, amit mondanak önnek?
10. Úgy érzi, hogy halláskárosodása komoly fogyatékosságot jelent az ön számára?
11. Hogy a kényelmetlen helyzeteket elkerülje, hallásproblémája miatt inkább ritkábban látogatja ismerőseit, rokonait?
12. Tapasztal fülzúgás, fülcsengést?
13. Úgy érzi, hogy egyik fülével élesebben hall, mint a másikkal?
14. Éri, vagy érte korábban valamilyen jelentős zajártalom élete során, akár munka közben, vagy szabadidejében?
15. A családjában előfordult veleszületett halláskárosodás?
Az igen válaszok 2, a néha 1, a nem válasz 0 pontot ér. Ha a kérdésekre adott válaszai alapján 3, vagy több pontot ért el, akkor felmerül a halláskárosodás lehetősége. A 6 pontnál többet elérő válaszadók számára pedig egyértelműen javasolt fül-orr-gégész, audiológus szakorvos felkeresése a hallásromlás hátterének tisztázásához.
Bármilyen életkorban is jelentkezik, a hallásromlás jelentősen rontja az érintettek életminőségét. Hirtelen kialakult halláscsökkenés esetén fontos a mielőbbi orvosi kezelés! A gyerekkorban jelentkező halláscsökkenés elsősorban a beszédfejlődést és az iskolai teljesítményt gátolja. Felnőttkorban, ill. idősebbeknél a romló hallás megnehezíti a környezetükkel történő kommunikációt, a társas kapcsolatok fenntartását, növeli az elszigetelődés veszélyét. Segítséget nyújtani akkor lehet, ha a kedvezőtlen folyamatokat idejében felismerjük és kezeljük.
További vélemények Dr. Fülöp Györgyiről >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"A Doktornőről csak jókat tudok írni, alapos, kedves, nagyon emberséges, a problémámat holisztikusan közelítette meg, sok tanáccsal ellátott, mindenkinek csak ajánlani tudom. A rendelő könnyen megközelíthető, igényes, a recepciós hölgyek is kedvesek, segítőkészek."
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.