A fül-orr-gégészeti diagnosztika egyik legproblémásabb területe a melléküregek vizsgálata. A melléküregekbe nem lehet betekinteni, az egyszerű röntgen és ultrahang nem ad pontos képet. A diagnosztikus probléma megoldását kínálja a 3 dimenzós képek előállítására képes CT készülék.
A 3D CT beállítástól függően 10-40 másodperc alatt végez 360 fokos körmozgást a páciens feje körül. A kúpalakban széttérő röntgensugárnyalábbal kétdimenziós képek sorozatát készíti el, és ebből hoz létreszámítógépes programja segítségével egy háromdimenziós adatbázist.
A 3D CT azonban nem exponál folyamatosan, mint a hagyományos CT, hanem csupán adott szögértékeknél (egy átlagos 20 másodperces scannelés esetén csupán 3,5 másodperc a nettó expozíciós idő). Ezért a hagyományos CT felvételek 1200-3300 µS sugárdózisával szemben a 3D CBCT csak 68 µS dózissal terheli a pácienst - aminek a jelentősége ma már mindannyiunk számára első rendű.
A 3D CT készülék a felvételt gyorsan, kényelmesen és fájdalommentesen készíti. A hagyományos CT készülékekkel ellentétben, ahol egy zárt gyűrű veszi körül a pácienst - a bezártság érzetet keltve - vizsgálat során, a 3D CT berendezés egy egyszerű kamera, mely az előtte ülő páciens feje körülkörbejárva körülbelül 10-40 mp alattelkészíti a felvételt.
Felhívjuk kedves pácienseink figyelmét, hogy a 3D CT vizsgálat előzetes szakorvosi vizsgálat után végezhető el csak, megfelelő orvosi indikáció esetén, a sugárterhelés miatt.
Jelentkezzen be online vizsgálatunkra
Téma szakértői
Kapcsolódó videók
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.