Állandó orrfolyás gyerekeknél

Állandó orrfolyás gyerekeknél

Dr. Holpert Valéria Létrehozva: 2020.01.27 Módosítva: 2023.11.30

A gyerekek többségénél, amint közösségbe kerülnek, szinte egyik betegséget követi a másik. Gyakran csak az elhúzódó orrfolyás az egyetlen tünet. Krónikus rhinorrhea néven ismert a szakaszos vagy állandó orrfolyást okozó kórkép, melynek okairól dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.

Mi okozza az orrfolyást?

Az orrnyálkahártya egészséges gyerekeknél is termel váladékot, ám ennek mennyisége elenyésző, általában visszakerül a torokba és lenyelik. Bizonyos állapotok esetén azonban az orrváladék mennyisége megnövekedhet, ennek egyik gyakori kiváltó oka a megfázás. A náthás orrfolyás, orrdugulás mellett ilyenkor egyéb, a szülők által egyszerűen beazonosítható, egyéb betegségre utaló tünetek – például láz, rossz közérzet, étvágytalanság, torokfájás - is jelentkeznek. Vannak azonban olyan esetek, amikor látszólag a gyermeknél fennálló állandó orrfolyás az egyetlen tünet, amely valamilyen rendellenességre figyelmeztet.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Állandó orrfolyás gyerekeknél – ha nem a nátha miatt

  • Az orrmelléküregek fertőzései: Egy egyszerű nátha következménye is lehet elhúzódó orrmelléküreg-gyulladás, amit – már egyéb, betegségre utaló tünet nélkül – tartós orrfolyás jelez.
  • Az orrmandulák (adenoidok) elváltozásai: Az orrmandula megnagyobbodás lehet alkati kérdés, de a gyakori légúti fertőzések, sőt akár tejallergia is okozhatja az orrmandulák megnagyobbodását. Emiatt is jelentkezhet gyakori orrfolyás.
  • Allergiás rhinitis : Allergia már gyermekkorban is jelentkezhet, a szénanátha jellegzetes tünete a vizes orrfolyás. Télen a lakáson belüli allergének – poratka, penészgomba és háziállatok – okozhatnak tüneteket.
  • Nem allergiás rhinitis : Tartós orrfolyást, szénanátha szerű tüneteket nem csak allergia okozhat, hanem bizonyos irritáló gázok – füst vagy vegyszerek, szennyezett levegő – belélegzése.
  • Nagy / duzzadt orrkagyló: Az orr belsejében három orrkagyló található. Ezek fontos szerepet töltenek be a belélegzett levegő tisztításában, melegítésében és nedvesítésében. Nem, vagy nem megfelelően kezelt allergiák vagy gyakori fertőzések miatt azonban eállandó orfolyás gyerekeknélzek az orrkagylók megnagyobbodhatnak, amit tartós orrdugulás és orrfolyás is jelezhet.
  • Orrpolipok : Már gyerekkorban is kialakulhatnak szőlőfürtszerű növekedések az orr nyálkahártyájában, az orrpolip. Orrdugulást és tartós orrfolyást okozhatnak.
  • Idegen test az orrban: Kisgyermekeknél előfordulhat, hogy valamilyen ételt vagy apróbb játékot dugnak az orrukba. Az idegen test orrdugulást okoz, jelenlétére a jellegzetes féloldali, sok esetben kellemetlen szagú orrfolyás hívhatja fel a figyelmet.
  • Orrsövényferdülés: szintén féloldali orrfolyást okoz az orrsövényferdülés. Gyermekeknél ez az elváltozás a szülés során szokott kialakulni. A későbbi életkorban kiváltó oka lehet az orr sérülése is.
  • Nazális ciszták vagy daganatok: Ritkán jó vagy rosszindulatú daganatok is okozhatnak orrdugulást és orrfolyást gyermekkorban. Ezek az elváltozások is jellemzően csak az orr egyik oldalán jelentkeznek, így itt is jellemző a féloldali orrfolyás.
  • Hátsó orrnyílás elzáródása: Előfordulhat, hogy az orr hátulja csonttal és / vagy szövettel van bezárva születéskor. Amikor ez mindkét oldalon jelen van (kétoldalú), igen hamar, gyakran már közvetlenül a születés után észlelhető. Ha azonban csak az egyik oldalon van jelen, akkor gyakran csak későbbi életkorban fedezik fel.

Az orrfolyás kivizsgálásának menete

Panaszok esetén tehát mindenképp forduljunk fül-orr-gégészhez. Az állandó orrfolyás kivizsgálása során a szakember részletesen kikérdezi a szülőket az egyéb meglévő vagy korábbi betegségekről, majd megvizsgálja a gyermeket. A fájdalmatlan vizsgálat során kiderül, ha például orrsövényferdülés áll fenn vagy idegentest zárja el az orrnyílást. Az orrmandulákról is képet kaphatunk, de az orrnyálkahártya állapota sokat elárul a kiváltó okról. További vizsgálatra is szükség lehet, ha felmerül például allergia gyanúja. Az orrfolyás kezelése a kiváltó októl függ. Bizonyos esetben gyógyszerekkel, orrspray segítségével megszüntethető, de olykor műtétre is szükség lehet.

Miért fontos a krónikus rhinorrhea kezelése?

  • Az állandó orrfolyás rontja a gyermek életminőségét.
  • Az eldugult orr miatt az alvása sem lesz pihentető, a szájlégzés pedig az állkapocs és a fogak fejlődésére is kedvezőtlenül hat.
  • Emellett a tartós szájlégzés a torkot is kiszárítja, ami növeli a további megbetegedések kockázatát. A kiszáradt nyálkahártya ugyanis védtelenebb a kórokozókkal szemben.
  • Az állandó orrfolyás, orrdugulás gyakori szövődményei a középfülgyulladás és az arcüreggyulladás. Tartós panaszok esetén ezért mindenképp kérjük szakember segítségét a kezeléshez!

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

32 éves fiatalember vagyok. Manduláim megvannak. 1-2 havonta visszatérő nyelési fájdalmaim vannak. Általában pár napig tart, de viszont mindig csak a bal oldalon, és észrevettem hogy a fájdalom mértéke nagyban függ a fejtartásomtól. Például az oldalamon fekve vagy oldalra tartott fejjel alig, vagy egyáltalán nem érezhető, de viszont ha hátrahajtom a fejem, feszül és fáj bal oldalon az állam alatt, és ezután pár percre mégfájdalmasabbá válik a nyelés. Azt is megfigyeltem, hogy amikor fáj, több slejm van a torkomban, és torokköszörülés után egy rövid időre teljesen megszűnik a fájdalom. Ivás közben csak az első két korty fáj, evés közben egyáltalán nem fáj a nyelés. Az enyhe levertségen kívül más tünetem nincs, és nem sugárzik fülbe a fájdalom.
Ez gyakori? Lehet például krónikus mandulagyulladás? Vagy esetleg valami komolyabb?
Nyilván pontosat csak egy kivizsgálás után lehetne mondani, de én kíváncsi lennék az Ön véleményére.
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel, Péter

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Szabadi Péter!

A leírt panaszok semmi esetre nem utalnak gyulladásra. Vizsgálat nélkül talán a reflux lehetőségére gondolnék. A visszatérő jelleg miatt mindenképpen azt ajánlom, hogy forduljon orvoshoz, aki a vizsgálaton kívül az egyéb diagnosztikus vizsgálatokat is elrendeli.

Üdvözlettel

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Gyerekcentrikus

"A doktornő kedves, alapos, gyerekcentrikus, türelmes és igazán meggyőző volt pozitív kisugárzásával. Mindenkinek csak ajánlani tudjuk ezt a magsasszintű szolgáltatást. A rendelő felszereltsége is kifogástalan. Köszönjük a lehetőséget és további jó munkát kívánunk!"

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK