A kávé segít megelőzni a fülcsengést?

A kávé segít megelőzni a fülcsengést?

fulorrgegekozpont.hu Módosítva: 2023.11.21 15:45

Egy friss kutatás szerint, a naponta több kávét is fogyasztó hölgyeknél kisebb eséllyel jelentkezik fülcsengés.

Egy friss kutatás szerint, a naponta több kávét is fogyasztó hölgyeknél kisebb eséllyel jelentkezik fülcsengés.

Az American Tinnitus Association szerint a fülzúgás valamilyen formája közel 50 millió embert érint az Egyesült Államokban. Az érintettek száma hazánkban is magas, közel fél millióan szenvednek a latinul tinnitus néven ismert betegség tüneteitől: olyan csengéshez, zúgáshoz, zümmögéshez, vagy suhogáshoz hasonló hangot hallanak, amely nem külső hangforrásból származik. A betegség elsősorban az idősebb korosztály tagjait érinti, a The American Journal of Medicine folyóiratban megjelent vizsgálat eredménye szerint a megelőzés érdekében jobb, ha mielőbb rendszeres kávéfogyasztókká válunk, ha eddig nem tettük.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

A 65,000 résztvevővel, 1991-ben kezdődött vizsgálatban, 30 és 44 év közötti hölgyek egészségi állapotának változását követték nyomon. A résztvevők átlagosan napi 242.3 mg koffeint fogyasztottak, ez megközelítőleg 2, 5 csésze kávénak felel meg. 18 évvel a vizsgálat kezdetét követően a résztvevők egészségi állapotát ismét felmérték, különös tekintettel a fülzúgásos tünetekre. 5,289 esetben az érintettnél napi rendszerességgel, vagy hetente néhány napon át jelentkeztek a tünetek.

Az adatok összevetése után összefüggést fedeztek fel a kávézási szokások és a fülzúgásos panaszok gyakorisága és erőssége közt. A napi 450-599mg koffeint fogyasztó hölgyeknél a fülcsengés előfordulása 15 százalékkal volt alacsonyabb, mint a kevesebb, mint napi 150 mg-ot fogyasztók esetében. A kapcsolat feltehetőleg a koffein, központi idegrendszert stimuláló tulajdonsága miatt jöhet létre, de korábbi kutatás igazolta azt is, hogy a koffein közvetlenül is hat a belső fülre.

A vizsgálatot végző orvosok azonban a jelenlegi eredmények ellenére sem tanácsolják, hogy bárki is mértéktelen kávézásba kezdjen, a fülcsengés megelőzésének reményében. További vizsgálatokra van szükség a napi ajánlható mennyiség pontos meghatározásához is. A jelenlegi ismereteink szerint megtehetünk a panaszok megelőzésére, az a helyes fülápolás és a mozgás. Ennek érdekében kerülendő a fültisztító pálcika használata, így megelőzhetjük, hogy a rosszul végzett mozdulatokkal a dobhártya felé toljuk a fülzsírt, ami aztán a fül belsejében összegyűlve kellemetlen panaszokat is okozhat. A zajvédő füldugó hasznos segítség a megelőzésben azok számára, akik például munkájukból eredően, rendszeresen zajos környezetben tartózkodnak. A normális keringés és a vérerek egészségének megőrzése a fülzúgás megelőzésében is segíthet, ehhez javasolt a rendszeres sportolás. Fontos az esetleges kiváltó tényezők, mint a magas vérnyomás, magas vérzsír szint, nyakcsigolya problémák korai felismerése és kezelése.

Téma szakértője

Orvos válaszol

A párom 6 hónapos terhes, a nőgyógyász javasolta, hogy kérjük ki egy szakorvos véleményét.
Mivel idegi hallásvesztése van, mindkét oldalon 50-55 dB,
diagnózisok: G4580 Egyéb, átmeneti agyi ischaemiás attakok és rokon syndromák
H9050 Idegi hallásvesztés, k.m.n.
H9310 Fülzúgás (tinnitus)
Az akkori orvos szerint agyi keringési zavar áll a háttérben, kapott gyógyszereket: 3x1 Cognit 3x24mg
Betagen 1x120mg Tebofortan 3x1 Milgamma N 3x1 Vinpocetin
A terhesség miatt a gyógyszerek szedését abba kellett hagynia.
Többször vizsgálták ájulás miatt, Ct, EEG és AD EEG, ahol a vizsgálatoknál a következőt írták: 11Hz 30 uV alfa túlsúlyú alaptevékenység. Diagnózisok R55H0 Syncope és collapsus
H9190 Hallásvesztés k.m.n.
Jelenleg az a problémánk hogy sokat szédül, ha kissé megerőlteti magát szédül és zúg a füle minkét oldalon, a vérnyomása alacsony, szinte mindig 80/50 környéke. A fül-orr–gégész orvos akkoriban azt javasolta, hogy kerülje a megerőltetést ill. erőlködést. Attól félünk, hogy szülés közben ez problémát fog okozni (ájulás), illetve, hogy az erőlködés fülzúgáshoz az pedig esetleg további hallásvesztéshez vezet majd. A nőgyógyász azt mondta hogy kérdezünk meg egy szakorvost hogy ebben az esetben szükség van-e elektív császármetszésre.
Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Balázs!

Azt nem írta le, hogy mennyi idővel ezelőtt alakult ki ez a hallásvesztés, ill. szavaiból úgy értem, hogy hirtelen alakult ki, előtte gondolom ép volt a hallása, nem volt alacsony a vérnyomása....????

Mindenesetre, ha mostanában annyira alacsony a vérnyomása, ahogy írja, akkor ez indokolja az ájulásokat, ill. sajnos ez az alacsony vérnyomás is már önmagában egy keringési elégtelenséget okoz, amit a kezelőorvossal meg kéne beszélniük. A folyadékbevitelre figyelni kell, ill. így egy levél alapján nem tudom megítélni a teherbírását, de igyekezni kéne kondíciót szerezni, annyira, amennyire állapota engedi. Erre szükség lesz a szülés és baba megérkezése után is!

A leírtak alapján úgy gondolom, hogy mindenképp jobb lenne a tervezett császármetszést választani, de addig is van teendőjük!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érdekli a problémám

"A doktornő nagyon kedves volt. Éreztem hogy tényleg érdekli a problémám és próbál rá megoldást találni."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK