A szédülés lelkileg is megviseli a beteget

A szédülés lelkileg is megviseli a beteget

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 15:27

Heves szédüléses panaszokat okozó betegségek esetén, a tünetek váratlan megjelenése komoly pszichés terhet jelent a beteg számára. A diagnózis gyors felállítása ilyenkor nagy segítség, fontos, hogy mielőbb tisztázódjon a panasz háttere. A szédülés fül-orr-gégészeti vonatkozásáról dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa adott felvilágosítást.

Számtalan oka lehet

A szédülés gyakori tünet, sokszor mégis nehéz eldönteni, hogy neurológust, fül-orr-gégészt, kardiológust, esetleg szemészt, vagy pszichológust keressünk fel először panaszainkkal. Kiváltó okként többek közt felmerülhet pl. az elektrolitzavar, szorongásos tünetegyüttes, cukorbetegség, vérnyomás rendellenesség, szívritmuszavar, vérellátási zavar, vérképzőszervi betegség, hormonális eltérések, szklerózis multiplex, vagy agydaganat gyanúja is.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

A fül-orr-gégész feladata szédülő beteg vizsgálata során, hogy véleményt adjon, hogy egyensúlyrendszeri rendellenesség, vagy bármi egyéb állhat-e a panaszok hátterében. Első lépés a szédülés1 körülményeinek pontos kikérdezése. Ez jó irányt ad a kivizsgálás célszerű sorrendjéhez is, ezért fül-orr-gégészhez elsők között érdemes menni.

Szédülésének körülményeit figyelje meg!

A belső fülnél elhelyezkedő egyensúlyszerv eredetű szédülések gyakran hirtelen, ijesztő lefolyással jelentkeznek, így érthető módon lelkileg is megviselik a beteget. A fül-orr-gégészeti vizsgálat során, néhány célzott kérdés alapján már jól levonhatóak következtetések a szédülés típusára vonatkozóan. Vizsgálat előtt a diagnózis felállítását megkönnyíti, ha megfigyeljük, feljegyezzük a következőket:

  • Hol, milyen testhelyzetben jelentkezik a szédülés?
  • Mennyi ideig van jelen heves tünet, milyen azok lecsengése?
  • Mitől, milyen testhelyzetben fokozódnak a tünetek?
  • Milyen egyéb kísérő tünetek léptek fel?

Gyakran okoznak szédülést: A belső fül eredetű szédülés leggyakrabban három okból fordul elő.

A) Vesztibuláris neuritisz, az egyensúlyszervet ellátó ideg gyulladása. Jellegzetessége, hogy hirtelenszédülés lelki hatása alakul ki, hányás kísérheti, a tünetek a fej mozgására fokozódnak, ijesztő intenzitással.. Néhány nap után a tünetek rendszerint mérséklődnek, ált. egy hét alatt szűnnek, de hetekig-hónapokig visszamaradhat még enyhébb szédülés.

B): A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) igen rövid (sec.-ok), de heves, átmeneti forgó szédüléseket okoz, melyeket tipikusan a fej-, testhelyzet-változtatása (ágyban megfordulás, felülés) vált ki.

C) Meniére betegség során hirtelen kellemetlen, forgó szédüléses rohamok ismétlődnek változó gyakorisággal, de pár óra alatt szűnnek is. Gyakran hányás kíséri. Féloldali fokozatos hallóideg károsodás szokott kialakulni.

Az információ átadása is a kezelés része

A szédülés okainak feltárását követően – a szédülés típusától függően – meg is kezdhetjük a szükséges gyógyszerek adását, tornagyakorlatok betanítását. A terápia része, hogy a beteggel részletesen megismertetjük a betegségével kapcsolatos tudnivalókat – hangsúlyozza dr. Fülöp Györgyi. A betegség által okozott pszichés terhet nagy mértékben csökkenteni lehet, ha a beteg tisztában van rosszullétei kiváltó okával, azok kezelési lehetőségeivel.

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2696792/

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Fül-Orr-Gégeközpont!

Idén január végén, február elején volt egy felső légúti megbetegedésem (láz, torokfájás, orrfolyás stb). 2 hét alatt a jobb fülemre is ráterjedt a betegség, fülem fájt, folyamatosan zúgott, s komolyabb halláscsökkenést mértek a fül-orr-gégészek a jobb fülemben, akiket ezzel a problémával felkerestem. MR felvétel-re is elküldtek, mely akkor a jobb fülem mögötti sejtrendszer gyulladását mutatta ki. Több antibiotikumos kúra hatására több hét után az állandó fájdalom/ fülzúgás/halláscsökkenés megszűnt, azonban azóta nagyon gyakran érdobogását érzem a jobb fülemben, mely a szívritmusommal szinkronban dobog nagyobb erőfeszítésnél (edzés közben, hirtelen felállás, futás, hajolás, stb), ám előfordul, hogy nyugalmi helyzeten is dobog. Emellett folyamatosan telítettségérzet van a jobb fülemben/mögötte, s a fej balra forgatásakor/döntésekor morajló hangot hallok a jobb fülemben, mintha víz lenne a hallójárat körül, illetve néha nyilalló fájdalmat érzek a jobb fülem mögötti részen. Fülemet az utóbbi hónapokban többször kimosták/fülzsírt eltávolították, azonban a panaszok így is megmaradtak. Többször mértem a vérnyomásom is az érdobogás tapasztalásakor, s többnyire mindig alacsony volt (104/70). Mi lehet Önök szerint ez a panasz? Nagyon kellemetlen, s fájdalmas is időnként, s mivel már átestem nagyobb betegségeken is (agyvelőgyulladás), illetve még fiatal vagyok (25 éves), inkább szeretném megelőzni a nagyobb bajt ebben az esetben. Fül-orr gégészeten ezzel a problémámmal már voltam, ott orr-spray-t javasoltak, azonban ennek hatására sem szűntek meg a tünetek. Nagyon szépen köszönöm a válaszukat előre is.

Üdvözlettel:
Mária

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Mária!
Mivel panaszai között új tünetek is felléptek, ezért úgy gondolom, hogy ki kéne önt ismét vizsgálni! Ebbe beletartozna pl. egy hallásvizsgálat, célzott laborvizsgálat és képalkotó vizsgálatok is (nyaki erek vizsgálata, arckoponya CT, esetleg kopony MRA), természetesen fizikális vizsgálata után!
Üdvözlettel
Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A doktornő nagyon kedves

"A doktornő nagyon kedves volt és igazán érezni lehetett rajta, hogy nagyon szereti a munkáját, illetve persze hogy nagyon is ért hozzá. Az állami egészségügyes tapasztalatommal az itt látottak össze sem hasonlíthatóak, tejlesen más kategóriában versenyeznek (persze az Önök javára). Az orvos rögtön jó diagnózist állapított meg és hatékonyan kezelt (míg az államiban félrediagnosztizátak és ennek tükrében semmi olyan kezelést nem kaptam, aminek bármi haszna lett volna). A kezelés bőven megérte az árát és összességében egy nagyon kellemes élmény volt, főleg azután, hogy már megszoktam, hogy mennyire utálok orvoshoz járni (ismét köszönhetően az állami egészségügy állapotainak köszönhetően)"

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK