A szédülés lelkileg is megviseli a beteget

A szédülés lelkileg is megviseli a beteget

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 15:27

Heves szédüléses panaszokat okozó betegségek esetén, a tünetek váratlan megjelenése komoly pszichés terhet jelent a beteg számára. A diagnózis gyors felállítása ilyenkor nagy segítség, fontos, hogy mielőbb tisztázódjon a panasz háttere. A szédülés fül-orr-gégészeti vonatkozásáról dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa adott felvilágosítást.

Számtalan oka lehet

A szédülés gyakori tünet, sokszor mégis nehéz eldönteni, hogy neurológust, fül-orr-gégészt, kardiológust, esetleg szemészt, vagy pszichológust keressünk fel először panaszainkkal. Kiváltó okként többek közt felmerülhet pl. az elektrolitzavar, szorongásos tünetegyüttes, cukorbetegség, vérnyomás rendellenesség, szívritmuszavar, vérellátási zavar, vérképzőszervi betegség, hormonális eltérések, szklerózis multiplex, vagy agydaganat gyanúja is.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

A fül-orr-gégész feladata szédülő beteg vizsgálata során, hogy véleményt adjon, hogy egyensúlyrendszeri rendellenesség, vagy bármi egyéb állhat-e a panaszok hátterében. Első lépés a szédülés1 körülményeinek pontos kikérdezése. Ez jó irányt ad a kivizsgálás célszerű sorrendjéhez is, ezért fül-orr-gégészhez elsők között érdemes menni.

Szédülésének körülményeit figyelje meg!

A belső fülnél elhelyezkedő egyensúlyszerv eredetű szédülések gyakran hirtelen, ijesztő lefolyással jelentkeznek, így érthető módon lelkileg is megviselik a beteget. A fül-orr-gégészeti vizsgálat során, néhány célzott kérdés alapján már jól levonhatóak következtetések a szédülés típusára vonatkozóan. Vizsgálat előtt a diagnózis felállítását megkönnyíti, ha megfigyeljük, feljegyezzük a következőket:

  • Hol, milyen testhelyzetben jelentkezik a szédülés?
  • Mennyi ideig van jelen heves tünet, milyen azok lecsengése?
  • Mitől, milyen testhelyzetben fokozódnak a tünetek?
  • Milyen egyéb kísérő tünetek léptek fel?

Gyakran okoznak szédülést: A belső fül eredetű szédülés leggyakrabban három okból fordul elő.

A) Vesztibuláris neuritisz, az egyensúlyszervet ellátó ideg gyulladása. Jellegzetessége, hogy hirtelenszédülés lelki hatása alakul ki, hányás kísérheti, a tünetek a fej mozgására fokozódnak, ijesztő intenzitással.. Néhány nap után a tünetek rendszerint mérséklődnek, ált. egy hét alatt szűnnek, de hetekig-hónapokig visszamaradhat még enyhébb szédülés.

B): A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) igen rövid (sec.-ok), de heves, átmeneti forgó szédüléseket okoz, melyeket tipikusan a fej-, testhelyzet-változtatása (ágyban megfordulás, felülés) vált ki.

C) Meniére betegség során hirtelen kellemetlen, forgó szédüléses rohamok ismétlődnek változó gyakorisággal, de pár óra alatt szűnnek is. Gyakran hányás kíséri. Féloldali fokozatos hallóideg károsodás szokott kialakulni.

Az információ átadása is a kezelés része

A szédülés okainak feltárását követően – a szédülés típusától függően – meg is kezdhetjük a szükséges gyógyszerek adását, tornagyakorlatok betanítását. A terápia része, hogy a beteggel részletesen megismertetjük a betegségével kapcsolatos tudnivalókat – hangsúlyozza dr. Fülöp Györgyi. A betegség által okozott pszichés terhet nagy mértékben csökkenteni lehet, ha a beteg tisztában van rosszullétei kiváltó okával, azok kezelési lehetőségeivel.

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2696792/

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Fülöp Györgyi!
Ötödik napja fennálló orrdugulásom van.Nem alszom. Már mindent próbáltam, semmi nem használ. A sok orrspray-től vérzik az orrom. Ilyen esetben használható-e a Safe Laser? Ha igen akkor mi a leghatásosabb alkalmazási mód?(gondolok itt a kezelendő területre kivül vagy orr üregben).Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Marancsik Andrea

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Marancsik Andrea!
Orrdugulásra nem írta mi mindent használt, milyen egyéb tünetei voltak, ill. kérdése nem is erre vonatkozott, de javasolnám, hogy a szokásos orrcseppek mellett szedjen napi 1 tabl. antihisztamint is, használhat orrmosót fiziológiás oldattal, ...
Ha jelenleg vérzik az orra, akkor nem javaslom a lézer használatát. Néhány napig használjon Emofix orrkenőcsöt naponta 3-4 alkalommal. Ha már nem vérzik az orra, akkor fokozatosan kezdheti alkalmazni a lasert.
Ha az orrdugulása nem szűnne, akkor javasolt lenne fül-orr-gégészeti vizsgálata is!
Üdvözlettel
Fülöp Györgyi


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A doktornő nagyon kedves

"A doktornő nagyon kedves volt és igazán érezni lehetett rajta, hogy nagyon szereti a munkáját, illetve persze hogy nagyon is ért hozzá. Az állami egészségügyes tapasztalatommal az itt látottak össze sem hasonlíthatóak, tejlesen más kategóriában versenyeznek (persze az Önök javára). Az orvos rögtön jó diagnózist állapított meg és hatékonyan kezelt (míg az államiban félrediagnosztizátak és ennek tükrében semmi olyan kezelést nem kaptam, aminek bármi haszna lett volna). A kezelés bőven megérte az árát és összességében egy nagyon kellemes élmény volt, főleg azután, hogy már megszoktam, hogy mennyire utálok orvoshoz járni (ismét köszönhetően az állami egészségügy állapotainak köszönhetően)"

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK