A szédülés lelkileg is megviseli a beteget

A szédülés lelkileg is megviseli a beteget

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 15:27

Heves szédüléses panaszokat okozó betegségek esetén, a tünetek váratlan megjelenése komoly pszichés terhet jelent a beteg számára. A diagnózis gyors felállítása ilyenkor nagy segítség, fontos, hogy mielőbb tisztázódjon a panasz háttere. A szédülés fül-orr-gégészeti vonatkozásáról dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa adott felvilágosítást.

Számtalan oka lehet

A szédülés gyakori tünet, sokszor mégis nehéz eldönteni, hogy neurológust, fül-orr-gégészt, kardiológust, esetleg szemészt, vagy pszichológust keressünk fel először panaszainkkal. Kiváltó okként többek közt felmerülhet pl. az elektrolitzavar, szorongásos tünetegyüttes, cukorbetegség, vérnyomás rendellenesség, szívritmuszavar, vérellátási zavar, vérképzőszervi betegség, hormonális eltérések, szklerózis multiplex, vagy agydaganat gyanúja is.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A fül-orr-gégész feladata szédülő beteg vizsgálata során, hogy véleményt adjon, hogy egyensúlyrendszeri rendellenesség, vagy bármi egyéb állhat-e a panaszok hátterében. Első lépés a szédülés1 körülményeinek pontos kikérdezése. Ez jó irányt ad a kivizsgálás célszerű sorrendjéhez is, ezért fül-orr-gégészhez elsők között érdemes menni.

Szédülésének körülményeit figyelje meg!

A belső fülnél elhelyezkedő egyensúlyszerv eredetű szédülések gyakran hirtelen, ijesztő lefolyással jelentkeznek, így érthető módon lelkileg is megviselik a beteget. A fül-orr-gégészeti vizsgálat során, néhány célzott kérdés alapján már jól levonhatóak következtetések a szédülés típusára vonatkozóan. Vizsgálat előtt a diagnózis felállítását megkönnyíti, ha megfigyeljük, feljegyezzük a következőket:

  • Hol, milyen testhelyzetben jelentkezik a szédülés?
  • Mennyi ideig van jelen heves tünet, milyen azok lecsengése?
  • Mitől, milyen testhelyzetben fokozódnak a tünetek?
  • Milyen egyéb kísérő tünetek léptek fel?

Gyakran okoznak szédülést: A belső fül eredetű szédülés leggyakrabban három okból fordul elő.

A) Vesztibuláris neuritisz, az egyensúlyszervet ellátó ideg gyulladása. Jellegzetessége, hogy hirtelenszédülés lelki hatása alakul ki, hányás kísérheti, a tünetek a fej mozgására fokozódnak, ijesztő intenzitással.. Néhány nap után a tünetek rendszerint mérséklődnek, ált. egy hét alatt szűnnek, de hetekig-hónapokig visszamaradhat még enyhébb szédülés.

B): A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) igen rövid (sec.-ok), de heves, átmeneti forgó szédüléseket okoz, melyeket tipikusan a fej-, testhelyzet-változtatása (ágyban megfordulás, felülés) vált ki.

C) Meniére betegség során hirtelen kellemetlen, forgó szédüléses rohamok ismétlődnek változó gyakorisággal, de pár óra alatt szűnnek is. Gyakran hányás kíséri. Féloldali fokozatos hallóideg károsodás szokott kialakulni.

Az információ átadása is a kezelés része

A szédülés okainak feltárását követően – a szédülés típusától függően – meg is kezdhetjük a szükséges gyógyszerek adását, tornagyakorlatok betanítását. A terápia része, hogy a beteggel részletesen megismertetjük a betegségével kapcsolatos tudnivalókat – hangsúlyozza dr. Fülöp Györgyi. A betegség által okozott pszichés terhet nagy mértékben csökkenteni lehet, ha a beteg tisztában van rosszullétei kiváltó okával, azok kezelési lehetőségeivel.

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2696792/

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt F-O-G Központ!

Május elején egy vírusos fertőzés következtében bedagadt a garatom és másnapra bedugult a jobb fülem. A fertőzés viszonylag hamar elmúlt, a füldugulás azonban sajnos maradt. Rengeteg vizsgálaton estem át (hallásvizsgálat 3x is + tympanometria ép hallás eredménnyel, MR, oto-neuorológia, nyaki röntgen, szemészet, labor, neurológia, nyaki UH), szerencsére mind negativ eredménnyel. Kezelőorvosom diagnózisa szerint mechanikus dugulás nincs a fülemben, hanem arról van szó, hogy a dobüregben lévő idegsejtrostok sajnos még nem regenerálódtak. Ehhez sajnos idő kell, gyakran hónapok. A fülem nem fáj szerencsére, de nagyon zavaró a dugulás-érzés, amitől rosszabbul hallok, és szorongok, hogy valóban elmúlik-e. Kezelőorvosom nagyon jó, megbízható, de mivel ritka betegséggel állunk szemben, ezért kiváncsi lennék az Ön véleményére is, hogy találkozott-e ilyen jelenséggel és ha igen, mik a kilátások.

Köszönettel várom válaszát: Zsuzsa

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Zsuzsanna!

Bár olvasom, hogy számos vizsgálaton átesett már, nem ír arról, hogy történt-e pl. a szokásos frekvenciákon kívül is -1500 és 3000 Hz-n hallásvizsgálat. Ezt ilyen esetben pótolni kéne.
Meg kéne nézni, hogy esetleg csökkent-e a kellemetlenségi küszöbe, mert ez is utalhat hallóideg károsodásra még ép hallás mellett is!
Nem írt az eddigi kezelésekről sem! Ilyen esetben van néhány mód a keringés javítására, akár lokálisan is!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kellő alaposság

"Fülöp Györgyi doktornő kellő alaposságú (amilyent az egészségügyben dolgozó 3 másik orvos esetében nem vagy alig tapasztaltam) vizsgálatot végzett már tavaly is, és további ötletei is vannak betegségem feltárásában (a tovább-gondolkodást szintén nem tapasztaltam az eddig felkeresett orvosoknál)."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK