Heves szédüléses panaszokat okozó betegségek esetén, a tünetek váratlan megjelenése komoly pszichés terhet jelent a beteg számára. A diagnózis gyors felállítása ilyenkor nagy segítség, fontos, hogy mielőbb tisztázódjon a panasz háttere. A szédülés fül-orr-gégészeti vonatkozásáról dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa adott felvilágosítást.
A szédülés gyakori tünet, sokszor mégis nehéz eldönteni, hogy neurológust, fül-orr-gégészt, kardiológust, esetleg szemészt, vagy pszichológust keressünk fel először panaszainkkal. Kiváltó okként többek közt felmerülhet pl. az elektrolitzavar, szorongásos tünetegyüttes, cukorbetegség, vérnyomás rendellenesség, szívritmuszavar, vérellátási zavar, vérképzőszervi betegség, hormonális eltérések, szklerózis multiplex, vagy agydaganat gyanúja is.
A fül-orr-gégész feladata szédülő beteg vizsgálata során, hogy véleményt adjon, hogy egyensúlyrendszeri rendellenesség, vagy bármi egyéb állhat-e a panaszok hátterében. Első lépés a szédülés1 körülményeinek pontos kikérdezése. Ez jó irányt ad a kivizsgálás célszerű sorrendjéhez is, ezért fül-orr-gégészhez elsők között érdemes menni.
A belső fülnél elhelyezkedő egyensúlyszerv eredetű szédülések gyakran hirtelen, ijesztő lefolyással jelentkeznek, így érthető módon lelkileg is megviselik a beteget. A fül-orr-gégészeti vizsgálat során, néhány célzott kérdés alapján már jól levonhatóak következtetések a szédülés típusára vonatkozóan. Vizsgálat előtt a diagnózis felállítását megkönnyíti, ha megfigyeljük, feljegyezzük a következőket:
A) Vesztibuláris neuritisz, az egyensúlyszervet ellátó ideg gyulladása. Jellegzetessége, hogy hirtelen alakul ki, hányás kísérheti, a tünetek a fej mozgására fokozódnak, ijesztő intenzitással.. Néhány nap után a tünetek rendszerint mérséklődnek, ált. egy hét alatt szűnnek, de hetekig-hónapokig visszamaradhat még enyhébb szédülés.
B): A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) igen rövid (sec.-ok), de heves, átmeneti forgó szédüléseket okoz, melyeket tipikusan a fej-, testhelyzet-változtatása (ágyban megfordulás, felülés) vált ki.
C) Meniére betegség során hirtelen kellemetlen, forgó szédüléses rohamok ismétlődnek változó gyakorisággal, de pár óra alatt szűnnek is. Gyakran hányás kíséri. Féloldali fokozatos hallóideg károsodás szokott kialakulni.
A szédülés okainak feltárását követően – a szédülés típusától függően – meg is kezdhetjük a szükséges gyógyszerek adását, tornagyakorlatok betanítását. A terápia része, hogy a beteggel részletesen megismertetjük a betegségével kapcsolatos tudnivalókat – hangsúlyozza dr. Fülöp Györgyi. A betegség által okozott pszichés terhet nagy mértékben csökkenteni lehet, ha a beteg tisztában van rosszullétei kiváltó okával, azok kezelési lehetőségeivel.
További vélemények Dr. Fülöp Györgyiről >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"A doktornő rendkívül kedves, alapos volt. Minden elmagyarázott részletesen, részletesen válaszolt a kérdéseimre, időt szánt rám. Mindenkinek csak ajánlani tudom."
A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.
Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok