Állandó orrdugulástól szenved? Panaszait reflux is okozhatja!

Állandó orrdugulástól szenved? Panaszait reflux is okozhatja!

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.11.23 11:31

Az elhúzódó és nehezen kezelhető, a felnőtt lakosság 15 százalékát érintő krónikus orrmelléküreg-gyulladás kialakulásában szerepet játszhat a mára népbetegséggé lett gyomorégés, a reflux is. Az orrdugulás kezeléséhez ilyen esetben a kiváltó okot, a gyomorsav nyelőcső felé visszaáramlását kell megszüntetni.

Mitől dugul be hetekre az orrom?

Krónikus rhinosinusitis (CRS), vagy közismertebb nevén idült orrmelléküreg-gyulladásról akkor beszélünk, ha az orr és az arcüreg nyálkahártyája 12 hétnél hosszabb ideig tartós gyulladásban van. Ennek legjellemzőbb tünete az orrdugulás, emellett fejfájás, orrfolyás, szagláscsökkenés is kialakulhat, de jelentkezhet köhögésre ingerlő hátsó garatfali csorgás, és gyakori következménye a kiújuló orrpolip is. Az orrdugulást a nyálkahártya duzzanata okozza – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-or-gégeközpont orvosa. A gyulladás miatt a nyálkahártya beduzzad, így a beteg orron keresztül nem kap rendesen levegőt.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A legtöbben ilyenkor orrcseppért nyúlnak, majd rászoknak

Az orrdugulás ellen a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás a patikában, vény nélkül kapható orrcsepp, orrspray beszerzése. Mivel azonban ezzel csak a tünetet „kezelik”, és nem a kiváltó okot, az orrdugulás nem szűnik, a beteg észre sem veszi és már jóval a betegtájékoztatóban előírt időn túl is használja a készítményeket, és ez így mehet akár hetekig, sőt hónapokig is – számol be tapasztalatairól a Fül-orr-gégeközpont orvosa. Mire eljutnak hozzám, már kialakult az orrcsepp-függőség, a nyálkahártya sok esetben károsodott, az orrdugulásuk azonban továbbra is megmaradt.

Mi köze a gyomorégésemnek az orrtüneteimhez?

A fül-orr-gégészetben külön szakterület a rhinológia, mely az orr és melléküregeinek vizsgálatát és betegségeinek kezelését jelenti. Az e területen zajló szakmai újdonságok, felfedezések a Rhinology folyóiratban jelennek meg, itt tették közzé norvég kutatók vizsgálatukat, melyben a reflux betegség és a CRS közti kapcsolatra hívják fel a figyelmet. „Eredményeik egybevágnak azzal, amit az elmúlt években magam is egyre többször tapasztalok a betegeim körében: a krónikus orrnyálkahártya gyulladás hátterében sok esetben akár tünetszegény, rejtett refluxbetegség is állhat. Ez azt jelenti, hogy a beteg gyomorfájással, mellkasi égő érzéssel járó tipikus tünetei nem is jelentkeznek, csak a krónikus fül-orr-gégészeti panaszai hívják fel a figyelmet a betegségére.”

Kapcsolat a két betegség köztorrdugulás és reflux kapcsolata

A norvég kutatók által végzett vizsgálatban 46 CRS-es személy eredményeit vetették össze a kontroll csoport 45, életkor és nemek tekintetében hasonló, ám CRS-ben nem érintett tagjával. A 24órás pH mérés, mely a reflux diagnózisához is használt vizsgálati módszer, egyértelmű különbségeket mutatott a két csoport tagjai közt. A CRS csoport tagjai közt jóval magasabb arányban fordult elő reflux, mint a másik, egészséges csoport tagjainál. A kutatók szerint a reflux ok-okozati összefüggést mutat a CRS tüneteivel, krónikus rhinosinusitis esetén tehát javasolt a reflux kivizsgálása is a betegnél.

Komplex kezelés: fül-orr-gégész és gasztroenterológus

A tartós orrdugulás, kiújuló orrpolip és krónikus orrmelléküreg-gyulladás esetén tehát gondolni kell erre a lehetőségre is. Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy ilyen esetben a betegnél fül-orr-gégész és gasztroenterológus orvossal közösen lehet eredményt elérni. „Nagyon fontos, hogy a kiváltó okot is kezeljük. A károsodott funkciójú, gyulladt orrnyálkahártya mellett a kiváltó okot, a reflux betegséget is kezelni kell, ahhoz, hogy a beteg panaszai megszűnjenek.”

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

Az orrom másfél hete bedugul, sokszor annyira, hogy egyáltalán nem tudok lélegezni rajta. Reggelente, miután befújok, sikerül ideig-óráig megszüntetni az orrdugulást, aztán minden kezdődik előlről. Reggel zöldes, sűrű orrváladék jön, ki; aztàn ahogy telik a nap átvált sárgásra, estére színtelen lesz az orrváladék. Ezt kíséri enyhe vizes orrfolyás. Hallottam, hogy ilyen tünetet okozhat a hőmérsèkletváltozás. Budapestről utaztam ki külföldre egy 1600 m-en lévő faluba. Allergiám sosem volt, viszont van orrsövény ferdülésem, amire pár éve az orvos azt mondta, nem szükséges műteni. Kérem, ha bármilyen ötlettel tud segíteni így látatlanban, segítsen, esetleg milyen összetételű gyógyszert kérjek itt az olaszországi orvostól. Sajnos szeptemberig nem tudok haza menni. Köszönettel: Emese

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Emese!

A recept nélkül kapható, úgynevezett lohasztó orrcseppet maximum 7-10 napi használatra szoktuk javasolni, mert gyorsan alakul ki tőle függőség, ill. szétmarja az
orr nyálkahártyáját. Ilyen elhúzódóbb esetben inkább steroidos orrsprayt (pl. Avamys, Dymista, Nasonex) kéne használnia, akár egy hónapig, mert ennek gyulladáscsökkentő hatása is van, de nem várhat olyan hirtelen hatást, mint az eddig használt spraynél.
A zöldes-sárga váladék miatt felmerül az arcüreg gyulladás lehetősége is.
üdvözlettel
Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Türelmes

Mind a doktornő, mind a recepción dolgozók modora, kedvessége, kiegyensúlyozottsága, türelme, hozzáértése, figyelmessége.

További vélemények

Hírek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK