A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) heves, rövid ideig tartó szédüléses roham, mely hányingerrel, hányással is járó, erős tüneteket képes kiváltani, ám néhány gyakorlat ismétlésével, akár 3-4 hét alatt kezelhető.
A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) - az elnevezés ellenére – igen kellemetlen pillanatokat tud okozni az érintetteknek. Jellemző, hogy a fej-, vagy testhelyzet változtatás hatására fellépő szédüléshez általában elég egy ágyban való átfordulás, vagy felülés is – mondja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A rohamok hirtelen jelentkeznek, általában rövid ideig, néhány másodpercig tartanak.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az egyensúlyszervünk a belső fülben található. A félkörös ívjáratokban apró Kálcium-Karbonát részecskék helyezkednek el. Dr. Fülöp Györgyi elmondta, hogy a BPPV-t az okozza, ha ez a kristály leválik a helyéről és elmozdul. A fej bizonyos irányú mozdulataira a kristályok elúsznak a belső fül folyadékterében és a vándorlás idejére szédülés lép fel. A három pár félkörös ívjárat bármelyikében kialakulhat ez az eltérés, de az anatómiai viszonyok miatt a hátsó ívjáratokban a leggyakoribb.
A szédülés jellege, fennállásának ideje és a kiváltódás pontos körülményeinek, kísérő tüneteknek a kikérdezése alapján az orvos már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani, hogy a betegnél a gyakrabban előforduló szédülések közül melyik típus jöhet szóba. BPPV gyanúja esetén a szokásos tesztek részét képezi az ún. Dix-Hallpike teszt. Ennek során a beteget ülő helyzetből hanyatt kell fektetni, fejét az ágy szintje alá süllyeszteni, 45 fokkal oldalra fordítani, majd ismét felültetni. Utána a másik oldalt is tesztelni kell. Ezzel a manőverrel hátsó ívjáratot érintő BPPV-s betegeknél a provokációra tipikus szédüléses rohamot lehet előidézni, mely maximum 2 perc alatt le is csillapodik. A szédülést gyakran kíséri hányinger, leizzadás is. Ez egy fontos differenciál diagnosztikai módszer, de természetesen egyértelmű panaszok esetén is a diagnózis felállításához illik végighaladni a szokásos szédüléses tesztek során.
A BPPV kezelésére kidolgozott mozgássorok célja, hogy a leszakadt mészkristályok a továbbiakban már ne tudjanak úszkálni az ívjáratokban és szédülést provokálni. A hátsó ívjárat érintettsége esetén egy repozíciós tornasorral – Epley manőverrel- igyekszünk őket az ampullában elhelyezni, egy olyan helyen, ahol már nem tudnak szédüléses rohamokat provokálni. Ezáltal a szédülés nagy valószínüséggel megszűnik. A manőver kellemetlen mellékhatása lehet, hogy erős szédülést és vegetatív tüneteket képes kiváltani, ám ez maximum fél óra alatt meg szokott szűnni. Jobb, ha a páciens üres gyomorral érkezik a rendelőbe és kísérője is van, ha esetleg hazafelé még nem lenne teljesen jól.
Előfordul, hogy a rövid szédüléses panaszok mellett megjelenik egy járásbizonytalanság, vagy a rémisztő tünetek miatt vérnyomás kiugrások, pánikrohamok. Ezek elkerülésére jobb mielőbb orvoshoz fordulni, mert a tüneteket gyorsan uralni lehet a megfelelő diagnózis és repozíciós manőver elvégzésével – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. Ha elhúzódóbb egyensúly panaszok alakulnak ki, akkor a tünetek alapján kialakított egyensúlyt javító tornagyakorlatok végzése, esetleg pszichológus bevonása is szükségessé válhat.
További vélemények Dr. Fülöp Györgyiről >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"Fülöp főorvosnő maximálisan ellátott, nagyon megértő volt, empatikus és kiemelkedően professzionális. Nagyon köszönöm a segítségét, fájdalmaim jelentősen csökkentek. Betegség esetén a következő alkalommal is a Főorvosnőhöz fogok fordulni, és kislányomat is szeretném Hozzá vinni. Külön szeretném megköszönni az asszisztensnő - sajnos a nevét nem tudom - segítőkészségét és hozzáértő asszisztenciáját a beavatkozás alatt. Nyugodt szívvel ajánlom a Prima Medica szakembereit."
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.