BPPV: a rendszeres tornával kezelhető szédülés

BPPV: a rendszeres tornával kezelhető szédülés

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.20 14:00

A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) heves, rövid ideig tartó szédüléses roham, mely hányingerrel, hányással is járó, erős tüneteket képes kiváltani, ám néhány gyakorlat ismétlésével, akár 3-4 hét alatt kezelhető.

Fül-orr-gége Központ szolgáltatásai a szédülés kezelésére:

 

A fej helyzetváltoztatására jelentkezik

A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) - az elnevezés ellenére – igen kellemetlen pillanatokat tud okozni az érintetteknek. Jellemző, hogy a fej-, vagy testhelyzet változtatás hatására fellépő szédüléshez általában elég egy ágyban való átfordulás, vagy felülés is – mondja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A rohamok hirtelen jelentkeznek, általában rövid ideig, néhány másodpercig tartanak.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mi okozza a forgó szédülést?

Az egyensúlyszervünk a belső fülben található. A félkörös ívjáratokban apró Kálcium-Karbonát részecskék helyezkednek el. Dr. Fülöp Györgyi elmondta, hogy a BPPV-t az okozza, ha ez a kristály leválik a helyéről és elmozdul. A fej bizonyos irányú mozdulataira a kristályok elúsznak a belső fül folyadékterében és a vándorlás idejére szédülés lép fel. A három pár félkörös ívjárat bármelyikében kialakulhat ez az eltérés, de az anatómiai viszonyok miatt a hátsó ívjáratokban a leggyakoribb.

A BPPV vizsgálata

A szédülés jellege, fennállásának ideje és a kiváltódás pontos körülményeinek, kísérő tüneteknek a kikérdezése alapján az orvos már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani, hogy a betegnél a gyakrabban előforduló szédülések közül melyik típus jöhet szóba. BPPV gyanúja esetén a szokásos tesztek részét képezi az ún. Dix-Hallpike teszt. Ennek során a beteget ülő helyzetből hanyatt kell fektetni, fejét az ágy szintje alá süllyeszteni, 45 fokkal oldalra fordítani, majd ismét felültetni. Utána a másik oldalt is tesztelni kell. Ezzel a manőverrel hátsó ívjáratot érintő BPPV-s betegeknél a provokációra tipikus szédüléses rohamot lehet előidézni, mely maximum 2 perc alatt le is csillapodik. A szédülést gyakran kíséri hányinger, leizzadás is. Ez egy fontos differenciál diagnosztikai módszer, de természetesen egyértelmű panaszok esetén is a diagnózis felállításához illik végighaladni a szokásos szédüléses tesztek során.

Hogyan szabadulhat tőle?

A BPPV kezelésére kidolgozott mozgássorok célja, hogy a leszakadt mészkristályok a továbbiakban márbvvt mozgás ne tudjanak úszkálni az ívjáratokban és szédülést provokálni. A hátsó ívjárat érintettsége esetén egy repozíciós tornasorral – Epley manőverrel- igyekszünk őket az ampullában elhelyezni, egy olyan helyen, ahol már nem tudnak szédüléses rohamokat provokálni. Ezáltal a szédülés nagy valószínüséggel megszűnik. A manőver kellemetlen mellékhatása lehet, hogy erős szédülést és vegetatív tüneteket képes kiváltani, ám ez maximum fél óra alatt meg szokott szűnni. Jobb, ha a páciens üres gyomorral érkezik a rendelőbe és kísérője is van, ha esetleg hazafelé még nem lenne teljesen jól.

Szédülés rehabilitáció/ torna

Előfordul, hogy a rövid szédüléses panaszok mellett megjelenik egy járásbizonytalanság, vagy a rémisztő tünetek miatt vérnyomás kiugrások, pánikrohamok. Ezek elkerülésére jobb mielőbb orvoshoz fordulni, mert a tüneteket gyorsan uralni lehet a megfelelő diagnózis és repozíciós manőver elvégzésével – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. Ha elhúzódóbb egyensúly panaszok alakulnak ki, akkor a tünetek alapján kialakított egyensúlyt javító tornagyakorlatok végzése, esetleg pszichológus bevonása is szükségessé válhat.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/ Doktor nő
16 hetes kismama vagyok, nagyon nehezen viseltem a terhesség első szakaszát, amiben többen között jelen volt a túlzott nyáltermelés.De nemcsak túl sok nyál termelődött, hanem a torkomban folyamatos gombócérzet, és az érzés mintha valami mindig lenne ott , amit se lenyelni se kiköpni nem lehet. A legtöbb kellemetlen terhességi tünet elmúlt vagy alábbhagyott a 12. hét után kivéve ezt.
A kérdésem az lenne, hogy kell e arra gondolnom, hogy ez már a terhességtől függetlenül lehet valami probléma? Fájdalommal nem jár, de borzasztó közérzetet okoz. Csak evés illetve ivásnál nem érzem különben állandóan.

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Anikó!

Mivel Ön kismama és a panaszról, amiről beszámol nem egy kellemetlenségként ír, hanem úgy, hogy "borzasztó közérzetet okoz", ezért mindenképp javasolt lenne fül-orr-gégészeti vizsgálata, hogy lehetőség szerint, mielőbb meg is tudjon szabadulni a problémájától!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Végtelenül szimpatikus

"Végtelenül szimpatikus, nagyon barátságos, kedves orvos. Alaposan kikérdezett, megvizsgált és megnyugtatott. Bármikor bizalommal fordulnék hozzá, sőt már ajánlottam is egy barátnőmnek, akinek hasonló problémája van."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK