Fülzúgás és torokfájás: a fesztiválszezon velejárói?

Fülzúgás és torokfájás: a fesztiválszezon velejárói?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 14:17

Zajvédő füldugó is kerüljön a táskánkba, ha több napos fesztiválra indulunk – tanácsolja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus. A Fül-orr-gégeközpont ebben az időszakban sokan kérnek segítséget a zajos napok után sem szűnő fülzúgás, vagy egyéb felső légúti panasz miatt.

Fülzúgást és halláskárosodást is okozhat

Egy átmulatott éjszaka után mindenki tapasztalta már, hogy a zajos szórakozóhelyet elhagyva, zúg, cseng a füle. A fülcsengés ezután szerencsés esetben egy nagy alvás után elmúlik, de akár napokig is tarthat, vagy állandósulhat. Ha rendszeresen, nagy hangerőn hallgatjuk kedvenc zeneszámainkat, akkor a fülzúgás mellett azzal is számolnunk kell, hogy a hallásunk is romolhat. „A tartós, 85 dB feletti hangerő valóban maradandó halláskárosodást okozhat, de tudnunk kell, hogy pl. egy koncerten nem egyszer 110 dB-el terhelik a fülünket.”

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Mit tehetünk a megelőzésért?

A mindennapi zenehallgatással kapcsolatban dr. Fülöp Györgyi azt tanácsolja, hogy a zajártalom elkerülésének érdekében biztonságos hangerősséggel - 85dB alatt, lehetőleg ne füldugóval, hanem fejhallgatóval, vagy leginkább hangfalból – hallgassunk zenét. A nagy zajban eltöltött időtartamok is összegződnek, idővel megjelenhetnek a kellemetlen tünetek, de éppen ezért zajterhelés után hagyjunk időt a kellő regenerálódásra hallóidegünknek! Koncertekre érdemes zajvédő füldugóval készülni, illetve élni a lehetőséggel, hogy két koncert között félrevonuljunk és a fesztiválokon elérhető csendesebb programokat is meglátogassuk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a fülzúgás nem múlik el néhány nap alatt, vagy társul mellé halláspanasz, vagy torz hallás is, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. Ilyen panaszok esetén ügyeljünk az elegendő folyadékbevitelre, pihenésre, mert sokszor önmagában ez is segíti a keringést és így a panaszok spontán javulását. Rövid ideje, vagyis max. 10 napja fennálló fülzúgás, vagy halláspanasz esetén rendszerint gyógyszerekkel – szteroiddal és keringésjavítókkal – lehet kezelni a problémát. Az utóbbi két évben egy magyar fejlesztésű orvostechnikai eszközzel is gyűlnek a jó tapasztalok- mondja dr. Fülöp Györgyi.

Nagy háttérzaj, por és hideg italok

A fentiek közül egyik sem kedvez a toroknak, a hangszalagoknak, melyek fájdalommal és gyulladással reagálhatnak ilyenkor. Egyszerű és többnyire kéznél lévő megoldás, ha ilyen esetben torokfertőtlenítő tablettákat szopogatunk, de a gyógyszeres kezelésnél talán fontosabb, hogy kerüljük a fájdalmas nyálkahártya további irritációját! Ha már van panasz, akkor nem tesz jót sem a forró, sem a hideg, sem a szénsavas, de a csípős ételek, maró italok is elnyújtják a panaszokat. Emellett természetesen mindenki tartsa szem előtt, hogy egyéb ismert betegségei miatt milyen étkezési, italozási, életmódbeli megszorításokat kell betartania, hogy egy koncert, vagy fesztivál ne kellemetlenségek, hanem a jó zene, szórakozás miatt maradjon emlékezetes!

Mikor forduljunk orvoshoz torokfájás miatt?

Ha a torokfájás pár napon belül nem javul, esetleg társul mellé rossz közérzet, étvágytalanság, fejfájás, láz vagy nyirokcsomó duzzanat, akkor javasolt orvoshoz fordulni.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Fül-orr-gége központ!

Több, mint kéthónapja van orrmelléküreg gyulladáspm. Volt két antibiotikum kúrám is, de nem használt. CT vizsgálaton kiderült, hogy tele van az összes orrmelléküregem folyadékkal. Ráadásul orrsövény ferdülésem is van, amitől nem lehet hozzá férni a jobb oldali arcüreghez. Beszéltem egy orvossal, és ő először orrsövény műtétet javasolt, és rá négy hétre a fess műtétet. A műtétig még 3 hét van, a legkorábbi időpont. Viszont egyre rosszabbul érzem magam, szédülés, hányinger, rettenetes rossz általános közérzet. Nem hiszem, hogy a második műtétig kellene várni. Van-e lehetőség a két műtét egyidejű elvégzésére? Jelenleg sajnos külföldön tartózkodom, ezért nem tudom Önöketfelkeresni személyesen.
Válaszukat köszönöm!

Tisztelettl: Oxana

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Oxana!

Szoktunk egy ülésben végezni orrsövény és FES műtétet, de ezt az operáló orvos dönti el, ebbe nem szólnék bele.
Ha folyadék van az arcüregében, arra viszont a gyógymód az arcüreg öblítése lenne -véleményem szerint-, ha szükséges, akkor többször is! Így az orrsövény műtétre a gyulladásos folyamat szanálása után , nyugodt körülmények között kerülhetne sor.

Üdvözlettel
Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

dr. Seregi Antal

"A Doktornő szívélyesen fogadott a részletes kórelőzmény felvételét követően az alapos szakvizsgálaton felül neurológiai vizsgálatot is végzett és magyarázta el - állatorvosi neurológiával foglalkozó "szaklaikus"nak - a vizsgálatok indokát, értelmét, eredményét és a javasolt terápiát. A beteghez és a betegséghez való hozzáállása példaértékű, szívből ajánlom mindenkinek."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK