Kerüljük el az „üres orr” szindrómát!

Kerüljük el az „üres orr” szindrómát!

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 15:09

Előfordulhat, hogy rövidebb, vagy hosszabb ideig áll fenn életminőségünket romboló orrdugulás. A zavaró és kellemetlen tünet okairól és kezeléséről dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.

Az orrkagylók feladata

Az orrban mindkét orrfélben három, azaz alsó, felső és középső orrkagyló található. Ezek elsődleges feladata, hogy a belélegzett levegőt felmelegítsék, nedvesítsék, szűrjék. Az orrüregek felső részén helyezkedik el a szaglóhám. Az orrkagylók kapilláris hálózata bőséges, így pl. hideg levegő belégzése során kitágulnak az erek, ezzel felmelegítik, nedvesítik a levegőt, a nyálkahártya beduzzad.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Orrdugulás = orrcsepp?

Az orrkagylók rendkívül könnyen változtatják méretüket pl. gyulladás, allergia, hőmérsékletváltozás hatására gyorsan beduzzadhatnak. Ilyenkor könnyen nyúlunk az ún. lohasztó orrcseppekhez, melyeket recept nélkül is be lehet szerezni. Ezek gyorsan fejtik ki hatásukat, érösszehúzódást hoznak létre, így bár gyorsan csökken a nyálkahártya duzzanata, de sajnos azt ki is szárítja, és egyre rövidebb ideig várható a hatása. Ennek következtében könnyen alakulhat ki függőség e szerekre, de rosszabb, hogy tartós orrdugulást is okoznak idővel.

Tartós orrdugulás okai

Az allergia mellett igen gyakori az orrcseppfüggőség is, de nem feledkezhetünk meg a tartós nyálkahártya irritációról sem! Az életmódra, munkára érdemes rákérdezni - mondja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. Reflux, vegyszerekkel, festékekkel történő munkavégzés mellett gondolni kell pl. a biciklis futárok orrnyálkahártyájára rakódó nagy mennyiségű szennyező anyagra is!

Tartós orrdugulás esetén hatásos segítség

Hónapok, évek óta fennálló panaszok esetén nem várható el, hogy egyszeriben megoldódjon a probléma! Tapasztalatom szerint ilyenkor egy elhamarkodott műtéti beavatkozásnak, - mely az orrkagylók megkisebbítését jelenti – nem szokott tartósan jó eredménye lenni, mert a kiváltó ok nincs kiiktatva – figyelmeztet dr. Fülöp Györgyi. Fontosabb az előzetes anamnézis felvétel, kivizsgálás, mert ha rendezzük a kiváltó tényezőket, akkor tartósabb eredményt érhetünk el és egy műtéti beavatkozást is esetleg elkerülhet a páciens. Gyomorsav túltengésre szedett gyógyszer, megfelelő allergia elleni szerek, irritatív anyagok kerülésével lehet pl. sikeres a kezelés.

Szteroid tartalmú orrspray műtét helyett?üres orr szindroma

Ezek használata akár hónapokon át megoldást nyújthat az ismert allergiás indikáció mellett az idült melléküreg gyulladás, idült orrnyálkahártya duzzanat esetén is, a gyulladáscsökkentő hatásuk miatt. Ha kb. 3 hónapos rendszeres használat nem oldja meg a problémát, akkor javasolt lehet az orrkagylók megnagyobbodása miatt kisebbítő műtét elvégzése. A beavatkozás helyi érzéstelenítésben, rádiófrekvenciás műtéttel is megoldható, nem feltétlenül igényel kórházi tartózkodást. Egyéb módszerekkel is történhet akár a kagylókat csonkító beavatkozás is. A műtét után néhányan sajnos kellemetlen tünetekről számolnak be, melyeket „üres orr szindróma”-ként, vagy az angol „empty nose syndrome” elnevezés rövidítésével, ENS-ként is nevezünk.

Az ENS tünetei

A műtétet követően az orrdugulás szűnik, a beteg újra kap levegőt, de a beavatkozás során a nyálkahártya sérül, a gyógyulási folyamat pörkösödéssel járhat, ezért az azt követő napokban az alábbi tünetek fordulhatnak elő:
- a beteg a belélegzett levegőt hidegnek és száraznak érzi,
- enyhe orrvérzés,
- orrszárazság,
- úgy érzi, minden levegővétellel „túl sok” levegőt szív be az orrába,
- fejfájás, szédülés,
- átmeneti szaglás és ízérzékelési zavar,
- alvászavar.

Hogyan kezelhető az ENS?

Az orrszárazság ellen a műtétet követő időszakban javasolt a tengeri sós vizes spray rendszeres használata, a pörkök szükség szerinti eltávolítása. Nem szabad megfeledkezni a belső hidratálásról sem, fogyasszunk bőven folyadékot! Orrolajok nem tudnak felszívódni, csak bevonják a felületet, így ezek használata kevésbé jön szóba. Ha a panaszaink hetek-hónapok alatt sem javulnak, mindenképp keressünk fel szakembert. Az ENS elkerülése érdekében már elhúzódó orrdugulás esetén is javasolt a fül-orr-gégészeti vizsgálat és kezelés!

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

Krónikus arcüreggyulladás (vagy polip?) okozhat újra és újra heveny légcső- és hörghurutot? Áprilisban volt egy bronchitiszem és akkor nem kezeltek antibioval, hiába panaszkodtam a gennyes köpetről. Azóta pedig nem tudnak kikezelni. Az orrom nyálkahártyái vörösek, az orrkagylóim duzzadtak. Voltam vele F.O.G.-nél, aki megkérdezte, hogy van-e lázam, fáj-e a fejem/arcom stb. Mondtam, hogy nem, a diagnózisa rhinitisz lett és mometason ciplát kaptam. Azóta azt leváltották rhinocortra, (+allergia miatt antihisztamint szedek mellé), de semmi javulást nem érzékelek. Legutóbb egy hónapja volt hörghurutom újból, de akkor már 2 hétig kaptam klaritromicint. Az arcomat lámpáztam, otthon himalájás langyos vízzel átöblögettem, hogy ne terjedjen rá. Arcpanaszom nincs, szaglászavarom sincs, bűzös/színes orrváladékom nincs, s az orrom csak a szokásos fiziológiai 4-8 órás dugulásnál dugul el, viszont a megduzzadt orrkagylók érezhetően lezárják/akadályozzák a levegő áramlását. Valamint hiperérzékeny lettem a szagokra (portörlés/autóba légkondi kvázi kivitelezhetetlen..). Refluxra rákérdeztem, a gégészeten vizsgálat után nem látták indokoltságát. Fogi góc negatív. Megszeretném kérdezni, hogy milyen egyéb -gyanakvási- tünetei lehetnek még mondjuk az arcban pangó váladéknak; fordított helyzetben a tüdő bakteriális góca okozhatja-e a rhino tüneteket, valamint Ön szerint érdemes lenne-e visszmennem a háziorvoshoz egy újabb f.o.g. beutalóért és egy arcüreg CT-t kérnen? Köszönöm megtisztelő segítségét! Üdvözlettel: Tóth Milán

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Tóth Milán!

Kérdései alapján elhúzódó panaszai vannak és ezek kapcsán igyekezett tájékozódni is állapotáról és a lehetséges kórképekről.

Én inkább próbálnám összességében értékelni a felmerülő panaszait. Több alkalommal felmerült a bakteriális fertőzés lehetősége az elmúlt hónapokban és az antibiotikus kezelés lehetősége. Az ilyen kérdéses helyzetekben azt javasolnám, hogy ha nem egyértelmű, hogy az adott tünetek hátterében heveny bakteriális fertőzés áll-e bárhol a szervezetben, akkor készüljön egy laborvizsgálat - vérkép és CRP akár elegendő lehet-, és ez tisztázza a helyzetet néhány órán belül!

Ha már minimum egy hónapja rendszeresen használja a felírt orrsprayket, akkor úgy gondolom érdemes lenne egy arckoponya CT vizsgálat, mely tisztázná a számos kérdése hátterében álló melléküreg folyamatokat. Ezt a képalkotó leletet mindenképp érdemes lenne fül-orr-gégésszel kielemezni és megbeszélni a további teendőket.

Addig is el kéne gondolkodnia, hogy élete valamelyik helyszínén éri-e olyan vegyszer, allergén, mely okozhatja esetleg elhúzódó panaszait.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kitűnő orvos

"a hangnem , a kerdesek amik mar a diagnozis felismerésére következtettek. Az, hogy nem küldott tovább egy másik szakorvoshoz arra utal, hogy kitűnő orvos es van türelme a betegekkel behatóan foglalkozni."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK