Kerüljük el az „üres orr” szindrómát!

Kerüljük el az „üres orr” szindrómát!

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 15:09

Előfordulhat, hogy rövidebb, vagy hosszabb ideig áll fenn életminőségünket romboló orrdugulás. A zavaró és kellemetlen tünet okairól és kezeléséről dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.

Az orrkagylók feladata

Az orrban mindkét orrfélben három, azaz alsó, felső és középső orrkagyló található. Ezek elsődleges feladata, hogy a belélegzett levegőt felmelegítsék, nedvesítsék, szűrjék. Az orrüregek felső részén helyezkedik el a szaglóhám. Az orrkagylók kapilláris hálózata bőséges, így pl. hideg levegő belégzése során kitágulnak az erek, ezzel felmelegítik, nedvesítik a levegőt, a nyálkahártya beduzzad.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Orrdugulás = orrcsepp?

Az orrkagylók rendkívül könnyen változtatják méretüket pl. gyulladás, allergia, hőmérsékletváltozás hatására gyorsan beduzzadhatnak. Ilyenkor könnyen nyúlunk az ún. lohasztó orrcseppekhez, melyeket recept nélkül is be lehet szerezni. Ezek gyorsan fejtik ki hatásukat, érösszehúzódást hoznak létre, így bár gyorsan csökken a nyálkahártya duzzanata, de sajnos azt ki is szárítja, és egyre rövidebb ideig várható a hatása. Ennek következtében könnyen alakulhat ki függőség e szerekre, de rosszabb, hogy tartós orrdugulást is okoznak idővel.

Tartós orrdugulás okai

Az allergia mellett igen gyakori az orrcseppfüggőség is, de nem feledkezhetünk meg a tartós nyálkahártya irritációról sem! Az életmódra, munkára érdemes rákérdezni - mondja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. Reflux, vegyszerekkel, festékekkel történő munkavégzés mellett gondolni kell pl. a biciklis futárok orrnyálkahártyájára rakódó nagy mennyiségű szennyező anyagra is!

Tartós orrdugulás esetén hatásos segítség

Hónapok, évek óta fennálló panaszok esetén nem várható el, hogy egyszeriben megoldódjon a probléma! Tapasztalatom szerint ilyenkor egy elhamarkodott műtéti beavatkozásnak, - mely az orrkagylók megkisebbítését jelenti – nem szokott tartósan jó eredménye lenni, mert a kiváltó ok nincs kiiktatva – figyelmeztet dr. Fülöp Györgyi. Fontosabb az előzetes anamnézis felvétel, kivizsgálás, mert ha rendezzük a kiváltó tényezőket, akkor tartósabb eredményt érhetünk el és egy műtéti beavatkozást is esetleg elkerülhet a páciens. Gyomorsav túltengésre szedett gyógyszer, megfelelő allergia elleni szerek, irritatív anyagok kerülésével lehet pl. sikeres a kezelés.

Szteroid tartalmú orrspray műtét helyett?üres orr szindroma

Ezek használata akár hónapokon át megoldást nyújthat az ismert allergiás indikáció mellett az idült melléküreg gyulladás, idült orrnyálkahártya duzzanat esetén is, a gyulladáscsökkentő hatásuk miatt. Ha kb. 3 hónapos rendszeres használat nem oldja meg a problémát, akkor javasolt lehet az orrkagylók megnagyobbodása miatt kisebbítő műtét elvégzése. A beavatkozás helyi érzéstelenítésben, rádiófrekvenciás műtéttel is megoldható, nem feltétlenül igényel kórházi tartózkodást. Egyéb módszerekkel is történhet akár a kagylókat csonkító beavatkozás is. A műtét után néhányan sajnos kellemetlen tünetekről számolnak be, melyeket „üres orr szindróma”-ként, vagy az angol „empty nose syndrome” elnevezés rövidítésével, ENS-ként is nevezünk.

Az ENS tünetei

A műtétet követően az orrdugulás szűnik, a beteg újra kap levegőt, de a beavatkozás során a nyálkahártya sérül, a gyógyulási folyamat pörkösödéssel járhat, ezért az azt követő napokban az alábbi tünetek fordulhatnak elő:
- a beteg a belélegzett levegőt hidegnek és száraznak érzi,
- enyhe orrvérzés,
- orrszárazság,
- úgy érzi, minden levegővétellel „túl sok” levegőt szív be az orrába,
- fejfájás, szédülés,
- átmeneti szaglás és ízérzékelési zavar,
- alvászavar.

Hogyan kezelhető az ENS?

Az orrszárazság ellen a műtétet követő időszakban javasolt a tengeri sós vizes spray rendszeres használata, a pörkök szükség szerinti eltávolítása. Nem szabad megfeledkezni a belső hidratálásról sem, fogyasszunk bőven folyadékot! Orrolajok nem tudnak felszívódni, csak bevonják a felületet, így ezek használata kevésbé jön szóba. Ha a panaszaink hetek-hónapok alatt sem javulnak, mindenképp keressünk fel szakembert. Az ENS elkerülése érdekében már elhúzódó orrdugulás esetén is javasolt a fül-orr-gégészeti vizsgálat és kezelés!

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Idén május 16-án már írtam Önöknek levelet, de sajnos nem kaptam választ. Leírnám még egyszer röviden a problémámat. Március közepén volt egy egy vírusos megbetegedésem, és azóta nem érzek szagokat, és nincs ízérzésem, és a bal fülem zúg.Voltam fül-orr gégészeten ott minden vizsgálatot elvégeztek rajtam. Az orrváladék vizsgálat lett pozitív streptococcus pneumoniae lett kimutatva, amire kaptam gyógyszert.Röntgen, CT, allergia vizsgálat, minden megvolt minden vizsgálat negatív. A CT mutatott ki a bal orromba 6 mm vastagságú nyálkahártya megvastagodást, de az orvos azt mondta ez nem probléma. Ezután elküldtek neurológiára ott szintén kaptam gyógyszer B vitamint. Azt is beszedtem 60 db-ot, de sajnos semmi változás. Nagyon el vagyok keseredve, és nem tudom mitévő legyek mert ez borzasztó állapot. Kérem szíveskedjenek tanácsot adni hová mehetnék vagy mit lehetne tenni, hogy meggyógyuljak.
Köszönettel: Kindler Éva

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Tisztelt Kindler Éva!
Sok mindenről ír általánosságban, de egy ilyen elhúzódó, makacs panasz esetén nyilván pontosabb adatok kellenek!
Honnan gondolják, hogy vírusfertőzése zajlott? Készült akkor laborvizsgálat, mely ezt igazolta?
Milyen tünetei voltak a kezdetben és milyen terápiát alkalmazott mielőtt kialakult a szaglászavara, ízérzés zavara, fülzúgása? Ezek a tünetek milyen időbeli eloszlásban léptek fel?
A CT-n leírt nyálkahártya eltérésnél az, hogy a "bal orromban" azt jelenti, hogy a bal oldali arcüregében, vagy mást! Az arcüregi szájadékok szabadok voltak?
B Vitaminból B1, B6, B12 -t is szoktunk adni. Ön ezek kombinációját kapta?
Szteroidos orrsprayt is szoktunk pl. alkalmazni ilyen panasz esetén, vagy keringésjavítókat, de ehhez tisztázni kellene az előzményeket! Előfordult már nem egyszer pl. recept nélkül kapható megfázás elleni szer alkalmazása kapcsán kialakult szaglásvesztés is!
Jó esetben ahhoz közelebb tudunk kerülni, hogy mi okozhatta a panaszait, de sajnos garancia nincs arra, hogy ezt ki is lehet kezelni, de ha az ok sincs felderítve, úgy nehéz előre lépni!
Üdvözlettel,
Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Fantasztikus orvos

"Fantasztikus doktornő! Csak köszönettel tartozom neki! Kedves, segítőkész, emelett nagyon alapos, részletes kivizsgálásban volt részem. A szédüléses betegeknek tökéletes választás, hiszen ha kiderül, hogy mégsem fül eredetű a probléma, nagy szakértelemmel ajánl további vizsgálatokat. Jó szívvel ajánlom bárkinek, aki ilyen jellegű problémával küzd."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK