Télen akár több alkalommal is elkaphatjuk a főként orrfolyással, orrdugulással, rossz közérzettel járó náthát. Jó esetben egy hét alatt különösebb kezelés nélkül is kigyógyulunk belőle, de mit tegyünk, ha mégsem? Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta, hogy mi okozhatja, ha a gyógyulásunk nagyon elhúzódik.
A nátha általában 3 és 7 nap között gyógyul, feltéve, ha nem a korábbi életünket éljük mellette, vagyis dolgozni, iskolába járunk, háztartást vezetünk betegen. A gyógyuláshoz elsősorban pihenésre van szükségünk, főleg az első 3 napban. Az immunrendszerünknek nemcsak a fertőzés leküzdéséhez van erre szüksége, de kutatások bizonyították azt is, hogy aki keveset alszik, gyakrabban lesz beteg. Ha nem is tudunk napi 7-8 órát aludni, akkor semmiképp se sajnáljuk az időt a pihenésre, ha betegnek érezzük magunkat!
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet
Az alvásidő mellett általában a szükséges napi folyadékmennyiség az, amire csak kevesen ügyelnek, pedig erre még inkább szükségünk van betegség idején. Ha fáj a torkunk és nehezünkre esik a nyelés, ha lázasak vagyunk, hogy elkerüljük a kiszáradást, igyunk. Folyadékra szükség van ahhoz is, hogy a köptető hatású készítmények, nátha elleni szerek a hatásukat megfelelően ki tudják fejteni. Ne koffein tartalmú italokat fogyasszunk, mivel ezek hatására több folyadékot vesztünk, mint amennyi a fogyasztásukkal a szervezetünkbe jut. Teát, vizet, leveseket, frissen facsart gyümölcs- és zöldségleveket igyunk inkább.
Túl a januári vizsgaidőszakon és a középiskolai felvételiken, sokan elég stresszes időszakot tudhatnak maguk mögött. Stresszhelyzetben az immunrendszer sem tud elég hatékonyan működni ahhoz, hogy leszámoljon a szervezetbe jutó kórokozókkal. Emiatt könnyebben megbetegedhetünk és nehezebben gyógyulunk meg.
A közhiedelemmel ellentétben a magas dózisban szedett vitaminok, gyógynövény tartalmú cseppek, cukorkák nem csodaszerek, nem szüntetik meg a náthát egyik napról a másikra. Épp így a feleslegesen szedett antibiotikumok sem, ezek egyébként is hatástalanok nátha esetén, mivel azt vírusok és nem baktériumok okozzák.
Különösen a teára emlékeztető, gőzölgő poharakban ábrázolt tasakos forróitalokról gondolják sokan, hogy ártalmatlan készítmények, ezért az előírt napi mennyiségen és használati időn túl szedik, vagy nem ügyelnek arra, hogy elegendő folyadékot is fogyasszanak a készítmények mellé - számol be tapasztalatairól dr. Fülöp Györgyi. „Emiatt állandósult orrdugulás vagy ismétlődő orrvérzések, fülzúgás, száj- és bőrszárazság is jelentkezhetnek. Ilyen esetben már nem is az alapbetegséget, hanem a nem megfelelően szedett recept nélküli készítmények szövődményeit kell kezelni."
Náthához hasonló tüneteket légúti allergia is okozhat. Ha már hetek óta tüsszög, bedugult az orra, érdemes erre a lehetőségre is gondolni. Ebben az időszakban a lakáson belüli allergének – háziporatka, penészgomba, esetleg háziállatok – okoznak tüneteket. Krónikus arcüreggyulladás is okozhat elhúzódó panaszokat, akár köhögést is kiválthat a hátsó garatfali csorgás révén, ha az orrdugulás miatt az orrváladék hátra, a garat irányába távozik. Ha a náthája már több, mint egy hete tart, mindenképp forduljon orvoshoz!
További vélemények Dr. Fülöp Györgyiről >>>
Rendelés típusa:
További véleményekA doktornő figyelmességével és azzal , hogy igyekezett megnyugtatni a fülzúgási problémám kezelésével kapcsolatos kérdéseim megválaszolásával. Segítséget nyújtott abban, hogy nyugottaban álljak a prolémám megoldásához.
A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.