Épp csak elhelyezkedünk az ágyban, máris kaparni kezd a torkunk, látszólag minden ok nélkül köhögés tör ránk. Felkelünk, iszunk, forgolódunk, de amint elaludnánk, kezdődik újra. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa a fekvő testhelyzetben jelentkező köhögés egyik lehetséges kiváltó okára hívja fel a figyelmet.
Nagyon jellegzetes panasz, ha a köhögés kifejezetten éjszaka, vagyis fekvő testhelyzetben jelentkezik. Ez nem csak az elalvást nehezítheti meg, de gyakori ébredéseket is okozhat, ha álmunkból riaszt fel.
„Ha nincs egyéb légúti betegségünk, ami gyakran jár éjszakai köhögéssel, akkor több irányba is érdemes vizsgálódni. Jelezhet asztmás megbetegedést, de kiválthatja gyomorsav-túltermelődés, reflux is. Allergia és bizonyos gyógyszerek szedése is előidézheti, ám mindenképp fül-orr-gégészeti kezelést igényel, ha a hátsó garatfali csorgás az, ami köhögésre ingerel.”
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A hátsó garatfali csorgás egy bizonyos mértékig természetes folyamatnak tekinthető. Az orr, a torok és a melléküregek felszínét borító nyálkahártya ugyanis egészséges embernél is termel valamennyi váladékot, ezzel biztosítva, hogy a nyálkahártya ne száradjon ki. Ha kiszáradna, nem pusztán kellemetlennek éreznénk, de egyben védtelenek is lennénk a kórokozókkal, pollenekkel és levegőben lévő szennyeződésekkel szemben. A „betolakodók” a nyálkahártya nedves felületén megtapadnak, majd nyállal keveredve a gyomorba jutnak, vagy orrváladékkal keveredve a külvilág felé távoznak. Mindez csak akkor okoz panaszt, ha a termelt váladék mennyisége megnő. Ilyenkor a torokban kaparó érzés, torokköszörülés, rossz lehelet és fekvő helyzetben ingerköhögés jelentkezhet.
Ha az éjszakai köhögést hátsó garatfali csorgás váltja ki, akkor fel kell deríteni annak okát. Fül-orr-gégészeti vizsgálat során minden olyan lehetséges elváltozást fel lehet fedezni, ami ebben szerepet játszhat.
A hátsó garatfali csorgás hátterében leggyakrabban krónikus orrmelléküreg-gyulladás áll. Ezt okozhatja kezeletlen légúti allergia, orrsövényferdülés vagy orrdugulás is. Gyakran reflux is fennáll a betegnél, ez is összefügghet a fül-orr-gégészeti tünetekkel. Fogamzásgátló, vérnyomáscsökkentők szedése is kiválthatja, ilyenkor a gyógyszer cseréje segíthet. Munkahelyi ártalom is lehet, ha valaki például erős vegyszerekkel dolgozik, de hajlamosít rá a dohányzás is.
A hátsó garatfali csorgás által okozott éjszakai köhögés kezelésében tehát fül-orr-gégész tud segíteni. Ha a panaszaink egy hétnél-tíz napnál tovább jelentkeznek, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. Az alapbetegség gyógyszeres vagy műtéti kezelésével ismét nyugodt éjszakák elé nézhetünk
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
*Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon tetszett a tájékoztatás precizitása és a kedves fogadtatás. A Doktornőt mindenkit csak ajánlani tudom!
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.