Habár a hallójárat-gyulladás elsősorban a nyári időszakban jelentkezik, hiszen főként a strandolók betegsége, ám sokakat az őszi-téli időszakban sem kímél ez a betegség. Arról, hogy ennek pontosan milyen okai lehetnek, dr. Augusztinovicz Monikát, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az első és leggyakoribb hiba, amit elkövetnek a gyakori hallójárat-gyulladástól szenvedők, az a helytelen fültisztítás. A termelődő fülzsír mennyisége egyénenként változó, így nem lehet pontosan megmondani, hogy kinek, milyen időközönként javasolt a fültisztítás. Azonban akár túl gyakran, túl ritkán, vagy nem a megfelelő módon tesszük, problémát okozhat. A túl gyakran végzett fültisztítás miatt a fül kiszáradhat. Ha nem megfelelő módon tisztítjuk, akkor könnyen felsérthetjük a bőrt, ami szintén növeli a fertőzések kockázatát. Az is előfordulhat, hogy helytelen mozdulatokkal egyre beljebb toljuk a fülzsírt, míg végül füldugó alakul ki.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az érzékeny, vékony hallójárati bőr számára a fülzsír1 biztosít védelmet a fertőzések ellen. A fülviaszként is emlegetett anyag óvja a bőrt a kiszáradástól, emellett baktérium- és gombaölő hatása is van. A zsírozó hatás azért fontos, mert ha a külső hallójárat bőre kiszárad, a bőr természetes védő funkcióját nem tudja ellátni és a sérülékeny hámrétegen a kórokozók könnyen bejuthatnak. A kor előrehaladtával a bőr egyre szárazabbá, ezáltal sérülékenyebbé válik, nincs ez másként a fül területén sem; idősebb korban emiatt is gyakoribb lehet a hallójárat-gyulladás.
Az életkor mellett bizonyos betegségek is hajlamosíthatnak hallójárat-gyulladásra. A fül öntisztulását akadályozhatják hallójárati csontkinövések, de idült fülfolyással járó középfül-gyulladás, vagy hallójárati polipok következménye is lehet a betegség megjelenése. Ilyen esetekben mindig az elváltozást, vagy az alapbetegséget kell kezelni gyógyszerekkel, vagy műtéti úton. Hajlamosító tényező lehet még a cukorbetegség, a legyengült immunrendszer és bizonyos bőrbetegségek, mint az ekcéma, vagy pikkelysömör, ahol a leváló hámsejtek sokasága miatt lehet gyakoribb a hallójárat-gyulladás.
A hallójárat-gyulladás tünetei közé tartozik a viszketés, fülfolyás, a fül váladékozása. A fül gyakran már érintésre is fájdalmas, emellett jellemző, hogy a beteg hallása is tompává válik. Fülcsengés és láz is jelentkezhet. Panaszok esetén forduljon orvoshoz, ne bagatellizálja el a fülfájás jelentőségét!
1https://www.enthealth.org/conditions/earwax-cerumen-impaction
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.