Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
Habár a hallójárat-gyulladás elsősorban a nyári időszakban jelentkezik, hiszen főként a strandolók betegsége, ám sokakat az őszi-téli időszakban sem kímél ez a betegség. Arról, hogy ennek pontosan milyen okai lehetnek, dr. Augusztinovicz Monikát, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az első és leggyakoribb hiba, amit elkövetnek a gyakori hallójárat-gyulladástól szenvedők, az a helytelen fültisztítás. A termelődő fülzsír mennyisége egyénenként változó, így nem lehet pontosan megmondani, hogy kinek, milyen időközönként javasolt a fültisztítás. Azonban akár túl gyakran, túl ritkán, vagy nem a megfelelő módon tesszük, problémát okozhat. A túl gyakran végzett fültisztítás miatt a fül kiszáradhat. Ha nem megfelelő módon tisztítjuk, akkor könnyen felsérthetjük a bőrt, ami szintén növeli a fertőzések kockázatát. Az is előfordulhat, hogy helytelen mozdulatokkal egyre beljebb toljuk a fülzsírt, míg végül füldugó alakul ki.
Az érzékeny, vékony hallójárati bőr számára a fülzsír1 biztosít védelmet a fertőzések ellen. A fülviaszként is emlegetett anyag óvja a bőrt a kiszáradástól, emellett baktérium- és gombaölő hatása is van. A zsírozó hatás azért fontos, mert ha a külső hallójárat bőre kiszárad, a bőr természetes védő funkcióját nem tudja ellátni és a sérülékeny hámrétegen a kórokozók könnyen bejuthatnak. A kor előrehaladtával a bőr egyre szárazabbá, ezáltal sérülékenyebbé válik, nincs ez másként a fül területén sem; idősebb korban emiatt is gyakoribb lehet a hallójárat-gyulladás.
Az életkor mellett bizonyos betegségek is hajlamosíthatnak hallójárat-gyulladásra. A fül öntisztulását akadályozhatják hallójárati csontkinövések, de idült fülfolyással járó középfül-gyulladás, vagy hallójárati polipok következménye is lehet a betegség megjelenése. Ilyen esetekben mindig az elváltozást, vagy az alapbetegséget kell kezelni gyógyszerekkel, vagy műtéti úton. Hajlamosító tényező lehet még a cukorbetegség, a legyengült immunrendszer és bizonyos bőrbetegségek, mint az ekcéma, vagy pikkelysömör, ahol a leváló hámsejtek sokasága miatt lehet gyakoribb a hallójárat-gyulladás.
A hallójárat-gyulladás tünetei közé tartozik a viszketés, fülfolyás, a fül váladékozása. A fül gyakran már érintésre is fájdalmas, emellett jellemző, hogy a beteg hallása is tompává válik. Fülcsengés és láz is jelentkezhet. Panaszok esetén forduljon orvoshoz, ne bagatellizálja el a fülfájás jelentőségét!
1https://www.enthealth.org/conditions/earwax-cerumen-impaction/
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésére: |
Fül-Orr-Gégeközpont+36 70 8826 307 |
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További véleményekElőszőr jártam Önöknél, de nagyon pozitív élményben volt részem, mind a személyzet, de különösen a doktornő hozzáállása és szakértelme, kedvessége, alapossága. Dr. Augusztinovicz Mónika doktornő nagyon pozitv benyomást tett rám, akihez a jövőben is visszamegyek majd.
A dobhártya szakadás, vagy orvosi nevén perforált dobhártya gyakori kiváltó okait vesszük sorra dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának segítségével.
Örökletes hajlam és környezeti tényezők is szerepet játszanak az orrpolip kialakulásában. A kezdetben enyhe tünetek idővel egyre zavaróbbá válnak, hosszú távon pedig komoly szövődmények is jelentkezhetnek. Dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa az orrpolip kezelésére figyelmeztet.