Orrdugulást allergének és egyéb betegségek is előidézhetnek. Ha rendszeresen arra ébred, hogy az orrán nem kap levegőt, egyik vagy mindkét orrnyílása eldugult, olvassa el dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosának összefoglalóját az éjszakai orrdugulás gyakori kiváltó okairól.
Allergiásként, pollenszezonban külön figyelmet kell fordítani a gyakori hajmosásra és párnahuzat cserére. Férfiaknál a szakáll és a bajusz alapos tisztítására is ügyelni kell. Az ágyneműt és párnahuzatokat ne a szabad levegőn szárítsuk, mert a pollenek a nedves ruhán könnyen megtapadnak, így megint csak erős tüneteket okozhatnak.
A por alatt itt valójában a mikroszkopikus méretű háziporatkát értjük, ami pedig a konkrét panaszokat okozza, az az élőlény beszáradt széklete. Ez az, ami a bőrrel érintkezve kiütést, belélegezve pedig orrdugulást is kiválthat. Mivel a háziporatka elhalt emberi hámsejtekkel táplálkozik, ezért legnagyobb mennyiségben az ágyban – ágyneműben, matracban – fordul elő.
A háziporatka mellett a másik gyakori beltéri allergén, mely szintén okozhat orrdugulást. Penész nem csak a nedves helyiségekben, fürdőszobában és konyhában jelenhet meg, hanem nagyon gyakori a jól szigetelt, emiatt rosszul szellőző, magas páratartalmú szobákban is. Megjelenését segítik a lakás építészeti hiányosságai is, mint például a hőhidak jelenléte.
Ha a lakásban kutyát vagy macskát tartunk, akkor mindenhol számíthatunk állati szőrök megjelenésére. De a tollas állatok, sőt a csupasz példányok is allergizálhatnak, hiszen nem csak az állat szőre, hanem az elhullott, lehámlott bőrdarabkái, sőt a nyálában és vizeletében lévő bizonyos fehérjék is tüneteket okozhatnak.
Ahogy a nedves levegő kedvez az allergének terjedésének, úgy a túl száraz levegő sem egészséges. Ilyenkor kiszárad a nyálkahártya, nem tudja védő funkcióját betölteni, gyakrabban elkaphatunk felső légúti betegségeket. A túl száraz levegő belélegzése kellemetlen feszítő érzést okoz, ez ellen az orrnyálkahártya védekezni próbál, így az is megeshet, hogy a túlzott orrváladék termelés miatt dugul be reggelre az orrunk.
Várandósság alatt megnő a progeszteron homon szintje, ami fokozott véráramlást okoz a szervezetben. Ez a jelenség az orrjáratok területét is érinti, ami miatt az orrnyálkahártya megduzzadhat, így sok várandós tapasztal orrdugulást. Fekvő helyzetben anatómiai okokból ez még fokozottabban jelentkezik, ezért ébredhetnek a kismamák bedugult orral.
Felső légúti betegség, nátha gyakran okoz orrdugulást, ám ilyenkor a tünetek rendszerint 7-10 nap alatt megszűnnek. Ha hosszabb ideje orrdugulással ébred, ne bagatellizálja el, mert betegségeket is jelezhet. Orrsövényferdülés jellegzetesen féloldali orrdugulást okoz, de orrpolip is kiválthatja, ilyenkor lehet féloldali vagy mindkét oldalon is jelentkezhet.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés orrdugulás kezelésére: |
Orrdugulás kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével! |
További vélemények„Góckutatás miat mentem a Doktórnőhöz. Nagyon elégedett voltam az előzmények részletes feltérképezésével, a lehetséges okok és a szükséges vizsgálatok részletes átbeszélésével, alapos és körültekintő volt a Doktórnő. Türlemesen, részletesen minden elmagyarászott, bármit kérdezhettem, megkaptam a választ. Csak ajánlani tudom.„
Az egész napos küzdelem a levegőért sem kellemes, ám a fekvő helyzetben jelentkező orrdugulás még zavaróbb, hiszen ilyenkor aludni sem tudunk miatta. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy gyakran allergia áll az orrdugulás hátterében. Ilyen esetben pedig a recept nélküli orrcseppek nem jelentenek jó megoldást.
Egy falat sem megy le, mintha kaktusz nőtt volna a torkomban – légúti betegségek kapcsán sokan tapasztalják a kellemetlen érzést. A fájdalmas nyelésnek azonban több oka is lehet, melyekről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.