Tompa a hallásom – mit tegyek?

Tompa a hallásom – mit tegyek?

Dr. Kiss Sándor Létrehozva: 2022.09.13 Módosítva: 2022.09.13

Úgy érzi, mintha egy vattacsomó lenne a fülében? Kicsit koncentrálni, erőltetni kell, hogy minden hangot tisztán halljon? A tompa hallás okairól és kezeléséről dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

Tompa hallás – eltérő panaszok

Az érintettek úgy érzik, a hangok nehezen jutnak el a fülükhöz, mintha egy dobozban ülve hallanák a külvilág zajait. Vannak, akik vattacsomóhoz, mások a repüléskor vagy autóban hegymenetben tapasztalt fülduguláshoz hasonlítják a tompa hallás érzését. Ehhez a kiváltó októl függően társulhatnak egyéb tünetek is, például fülfájás, teltségérzet, fülcsengés és a fül váladékozása is jelentkezhet.

Fülzsírdugó is előidézheti

Fülzsírdugó is okozhat tompa hallást.A tompa hallást gyakran fülzsír okozza. Normális esetben a termelődő fülzsír folyamatosan halad a külvilág felé, ahol megszáradva kihullik a fülből. Bizonyos körülmények hatására azonban ez a folyamat nem működik tökéletesen. Idősebbeknél például gyakori, hogy a felgyülemlett fülzsír nem tud eltávozni a fülből. A fülzsírdugó kialakulására hajlamosíthat az is, ha valaki poros környezetben tartózkodik rendszeresen, vagy szűkebb a hallójárata, fokozott a faggyúmirigy termelése, zsírosabb a bőre.

Dr. Kiss Sándor elmondta, hogy ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem képes kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. Eltávolításával nem javasolt otthon próbálkozni, mert előfordulhat, hogy csak még beljebb nyomjuk. Fül-orr-gégészeti rendelőben, fülmosás során biztonságosan eltávolítható.

Betegségek a háttérben

Tompa hallás esetén fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, mert így fény derülhet a háttérben fennálló, kezelést igénylő betegségekre is. Lehet például középfülgyulladás tünete, de fülkürthurut, krónikus orrmelléküreg-gyulladás, szénanátha, Meniére-betegség, fülzúgás és a fülben kialakult daganat miatt is jelentkezhet ilyen panasz.

Amire nem is gondolunk

Tompa hallás gyerekeknél is jelentkezhet, ennek oka a legtöbb esetben a hallójáratba szorult idegen test. Ez lehet egy apró étel vagy játékdarab, amit a kisgyerek egy óvatlan pillanatban a fülébe „rejtett”. Eltávolítása minden esetben orvosi közreműködést igényel.

Fiatal felnőttek esetében a zajártalom lehetőségével is számolni kell, a túl hangos fülhallgató használat miatt, vagy akár koncert után is jelentkezhet tompa hallás, melyet gyakran fülzúgás kísér. Akár egyszeri hangos zaj is okozhat akusztikus traumát, vagyis zaj által kiváltott halláskárosodást. A tompa hallást ritkán hozzuk összefüggésbe a szedett gyógyszereinkkel, pedig több készítmény – például vízhajtók, egyes gyulladáscsökkentők, antibiotikumok - mellékhatásaként is jelentkezhet ilyen panasz.

Életkorral járó hallásvesztés

A magas hangok korral járó fokozatos hallásvesztése miatt is jelentkezhet tompa hallás. Ilyen esetben az érintett személynek nehézséget okozhat például meghallani a telefoncsörgést, vagy háttérzaj mellett követni a beszédet, különösen a női hangok esetében. A tompa hallás kialakulhat csak az egyik, vagy akár mindkét fülben is. Panasz esetén forduljunk fül-orr-gégészhez, aki a kiváltó októl függően fog kezelést javasolni, mely lehet akár gyógyszeres, műtéti vagy hallásvizsgálatot követően hallókészülék is.

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Sándor

  • Szakterületek:
    • Audiológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • Szubjektív és objektív hallásvizsgálat

    • Gyermekek hallásvizsgálata 6 éves kortól

    • Halláscsökkent betegekkel kommunikáció

    • Hallókészülékkel ellátás folyamatában aktív részvétel

    • Fül-orr-gégészeti betegségek kivizsgálása

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Meglepő tünetek, melyekkel fül-orr-gégészhez kell fordulni

Meglepő tünetek, melyekkel fül-orr-gégészhez kell fordulni

Ha náthásak vagyunk, régóta dugul az orrunk, fáj a fülünk, fül-orr-gégészhez fordulunk. Vannak azonban olyan kevésbé egyértelmű tünetek, melyek kapcsán szintén indokolt a kivizsgálás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa most az alvással kapcsolatos fül-orr-gégészeti problémákra hívja fel a figyelmet.

További részletek
Nátha, arcfeszülés és fejfájás: az akut arcüreggyulladás első tünetei?

Nátha, arcfeszülés és fejfájás: az akut arcüreggyulladás első tünetei?

Az akut arcüreggyulladás következtében az orrmelléküregekben nyálkahártya duzzanat alakul ki, váladék termelődik. A náthás tünetek mellett kellemetlen arcfeszülés és erős fejfájás is jelezheti a betegséget. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta az akut arcüreggyulladás tüneteivel és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.

További részletek
Dohányzik? Vegyen részt hallásvizsgálaton!

Dohányzik? Vegyen részt hallásvizsgálaton!

A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!