Tompa a hallásom – mit tegyek?

Tompa a hallásom – mit tegyek?

Dr. Kiss Sándor Módosítva: 2024.02.27 16:25

Úgy érzi, mintha egy vattacsomó lenne a fülében? Kicsit koncentrálni, erőltetni kell, hogy minden hangot tisztán halljon? A tompa hallás okairól és kezeléséről dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

Tompa hallás – eltérő panaszok

Az érintettek úgy érzik, a hangok nehezen jutnak el a fülükhöz, mintha egy dobozban ülve hallanák a külvilág zajait. Vannak, akik vattacsomóhoz, mások a repüléskor vagy autóban hegymenetben tapasztalt fülduguláshoz hasonlítják a tompa hallás érzését. Ehhez a kiváltó októl függően társulhatnak egyéb tünetek is, például fülfájás, teltségérzet, fülcsengés és a fül váladékozása is jelentkezhet.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Fülzsírdugó is előidézheti

A tompa hallást gyakran fülzsír okozza. Normális esetben a termelődő fülzsír folyamatosan halad a külvilág felé, ahol megszáradva kihullik a fülből. Bizonyos körülmények hatására azonban ez a folyamat nem működik tökéletesen. Idősebbeknél például gyakori, hogy a felgyülemlett fülzsír nem tud eltávozni a fülből. A fülzsírdugó kialakulására hajlamosíthat az is, ha valaki poros környezetben tartózkodik rendszeresen, vagy szűkebb a hallójárata, fokozott a faggyúmirigy termelése, zsírosabb a bőre.

Dr. Kiss Sándor elmondta, hogy ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem képes kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. Eltávolításával nem javasolt otthon próbálkozni, mert előfordulhat, hogy csak még beljebb nyomjuk. Fül-orr-gégészeti rendelőben, fülmosás során biztonságosan eltávolítható.

Betegségek a háttérben

Tompa hallás esetén fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, mert így fény derülhet a háttérben fennálló, kezelést igénylő betegségekre is. Lehet például középfülgyulladás tünete, de fülkürthurut, krónikus orrmelléküreg-gyulladás, szénanátha, Meniére-betegség, fülzúgás és a fülben kialakult daganat miatt is jelentkezhet ilyen panasz.

Amire nem is gondolunk

hallás

Tompa hallás gyerekeknél is jelentkezhet, ennek oka a legtöbb esetben a hallójáratba szorult idegen test. Ez lehet egy apró étel vagy játékdarab, amit a kisgyerek egy óvatlan pillanatban a fülébe „rejtett”. Eltávolítása minden esetben orvosi közreműködést igényel.

Fiatal felnőttek esetében a zajártalom lehetőségével is számolni kell, a túl hangos fülhallgató használat miatt, vagy akár koncert után is jelentkezhet tompa hallás, melyet gyakran fülzúgás kísér. Akár egyszeri hangos zaj is okozhat akusztikus traumát, vagyis zaj által kiváltott halláskárosodást. A tompa hallást ritkán hozzuk összefüggésbe a szedett gyógyszereinkkel, pedig több készítmény – például vízhajtók, egyes gyulladáscsökkentők, antibiotikumok - mellékhatásaként is jelentkezhet ilyen panasz.

Életkorral járó hallásvesztés

A magas hangok korral járó fokozatos hallásvesztése miatt is jelentkezhet tompa hallás. Ilyen esetben az érintett személynek nehézséget okozhat például meghallani a telefoncsörgést, vagy háttérzaj mellett követni a beszédet, különösen a női hangok esetében. A tompa hallás kialakulhat csak az egyik, vagy akár mindkét fülben is. Panasz esetén forduljunk fül-orr-gégészhez, aki a kiváltó októl függően fog kezelést javasolni, mely lehet akár gyógyszeres, műtéti vagy hallásvizsgálatot követően hallókészülék is.

Téma szakértői

Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK