Tompa a hallásom – mit tegyek?

Tompa a hallásom – mit tegyek?

Dr. Kiss Sándor Módosítva: 2024.02.27 16:25

Úgy érzi, mintha egy vattacsomó lenne a fülében? Kicsit koncentrálni, erőltetni kell, hogy minden hangot tisztán halljon? A tompa hallás okairól és kezeléséről dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

Tompa hallás – eltérő panaszok

Az érintettek úgy érzik, a hangok nehezen jutnak el a fülükhöz, mintha egy dobozban ülve hallanák a külvilág zajait. Vannak, akik vattacsomóhoz, mások a repüléskor vagy autóban hegymenetben tapasztalt fülduguláshoz hasonlítják a tompa hallás érzését. Ehhez a kiváltó októl függően társulhatnak egyéb tünetek is, például fülfájás, teltségérzet, fülcsengés és a fül váladékozása is jelentkezhet.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Fülzsírdugó is előidézheti

A tompa hallást gyakran fülzsír okozza. Normális esetben a termelődő fülzsír folyamatosan halad a külvilág felé, ahol megszáradva kihullik a fülből. Bizonyos körülmények hatására azonban ez a folyamat nem működik tökéletesen. Idősebbeknél például gyakori, hogy a felgyülemlett fülzsír nem tud eltávozni a fülből. A fülzsírdugó kialakulására hajlamosíthat az is, ha valaki poros környezetben tartózkodik rendszeresen, vagy szűkebb a hallójárata, fokozott a faggyúmirigy termelése, zsírosabb a bőre.

Dr. Kiss Sándor elmondta, hogy ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem képes kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. Eltávolításával nem javasolt otthon próbálkozni, mert előfordulhat, hogy csak még beljebb nyomjuk. Fül-orr-gégészeti rendelőben, fülmosás során biztonságosan eltávolítható.

Betegségek a háttérben

Tompa hallás esetén fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, mert így fény derülhet a háttérben fennálló, kezelést igénylő betegségekre is. Lehet például középfülgyulladás tünete, de fülkürthurut, krónikus orrmelléküreg-gyulladás, szénanátha, Meniére-betegség, fülzúgás és a fülben kialakult daganat miatt is jelentkezhet ilyen panasz.

Amire nem is gondolunk

hallás

Tompa hallás gyerekeknél is jelentkezhet, ennek oka a legtöbb esetben a hallójáratba szorult idegen test. Ez lehet egy apró étel vagy játékdarab, amit a kisgyerek egy óvatlan pillanatban a fülébe „rejtett”. Eltávolítása minden esetben orvosi közreműködést igényel.

Fiatal felnőttek esetében a zajártalom lehetőségével is számolni kell, a túl hangos fülhallgató használat miatt, vagy akár koncert után is jelentkezhet tompa hallás, melyet gyakran fülzúgás kísér. Akár egyszeri hangos zaj is okozhat akusztikus traumát, vagyis zaj által kiváltott halláskárosodást. A tompa hallást ritkán hozzuk összefüggésbe a szedett gyógyszereinkkel, pedig több készítmény – például vízhajtók, egyes gyulladáscsökkentők, antibiotikumok - mellékhatásaként is jelentkezhet ilyen panasz.

Életkorral járó hallásvesztés

A magas hangok korral járó fokozatos hallásvesztése miatt is jelentkezhet tompa hallás. Ilyen esetben az érintett személynek nehézséget okozhat például meghallani a telefoncsörgést, vagy háttérzaj mellett követni a beszédet, különösen a női hangok esetében. A tompa hallás kialakulhat csak az egyik, vagy akár mindkét fülben is. Panasz esetén forduljunk fül-orr-gégészhez, aki a kiváltó októl függően fog kezelést javasolni, mely lehet akár gyógyszeres, műtéti vagy hallásvizsgálatot követően hallókészülék is.

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Sándor

  • Szakterületek:
    • Audiológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • Szubjektív és objektív hallásvizsgálat

    • Gyermekek hallásvizsgálata 6 éves kortól

    • Halláscsökkent betegekkel kommunikáció

    • Hallókészülékkel ellátás folyamatában aktív részvétel

    • Fül-orr-gégészeti betegségek kivizsgálása

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK