Egy korábbi kutatás szerint a világ lakosságának 5 százalékánál kimutatható a környezeti zajok által okozott halláscsökkenés. A munkahely mellett az esetek jelentős része, a szabadidős tevékenységek közben elszenvedett zajártalomból ered. A megelőzés érdekében nem árt, ha füldugóval készül a szilveszter estére.
Jól ismert tény, miszerint ha hosszú ideig magas hangerőn hallgatjuk a kedvenc zeneszámainkat, akkor idővel a hallásunk romlani fog. A tartós, 85 decibel feletti hangerő valóban káros, mert könnyen sérülést okozhat a hallás folyamatában – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-Orr-Gége központ orvosa. Jelentős kockázatot jelentenek ezért a zajos munkahelyek, ahol az érintettek az életük jelentős részét töltik: egy motorbicikli hangereje elérheti például a 85-90 decibelt, az ütvefúró 110, egy puska elsülése 120 decibel robajjal is járhat.
A hallás csökkenése azonban nem feltétlenül egy hosszú folyamat eredménye, a rövid ideig tartó, nagy erejű zajok is károsíthatják a hallást. Az akusztikus trauma a fület ért, visszafordíthatatlan károsodás. Akkor következik be, ha a fület 125 decibel feletti, pillanatnyi hanghatás éri. Ha ez a fül regenerációs ideje alatt megismétlődik, tartós halláskárosodás következik be – mondja dr. Augusztinovicz Monika. A Loyola University Health System korábbi közleménye szerint a tűzijátékok hangereje akár a 150 decibelt is elérheti, így érdemes ügyelni a megelőzésre. Egyszerű és olcsó megoldás, ha beszerzünk egy füldugót, mielőtt a zsúfolt, zajos utcákra, szórakozó helyekre indulunk. A tűzijátékok mellett az évbúcsúztató koncertek, bulik sem tesznek jót a fülnek.
Egy átmulatott éjszaka után mindenki tapasztalta már, hogy a zajos szórakozóhelyet elhagyva, szinte azonnal zúg, cseng a füle. Egy koncerten átlagosan 110 decibellel terheljük a fület, melynek hatása már 15 perc alatt érezhető. A fülcsengés ezután – a károsodás mértékétől függően – akár órákig, napokig is tarthat, vagy állandósulhat. A megoldást a megelőzésre ebben az esetben is a füldugó, illetve a zajos környezetben eltöltött ide csökkentése jelenti.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"Tetszett,hogy az előre foglalt időpontban behívtak,várakozás nélkül. A doktornő nagyon alaposan vizsgált,maximálisan elégedett vagyok vele."
A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.
Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok