A hallása bánhatja a túl zajos ünneplést

A hallása bánhatja a túl zajos ünneplést

fulorrgegekozpont.hu Módosítva: 2015.12.16 11:35
Egy korábbi kutatás szerint a világ lakosságának 5 százalékánál kimutatható a környezeti zajok által okozott halláscsökkenés. A munkahely mellett az esetek jelentős része, a szabadidős tevékenységek közben elszenvedett zajártalomból ered. A megelőzés érdekében nem árt, ha füldugóval készül a szilveszter estére.

Egy korábbi kutatás szerint a világ lakosságának 5 százalékánál kimutatható a környezeti zajok által okozott halláscsökkenés. A munkahely mellett az esetek jelentős része, a szabadidős tevékenységek közben elszenvedett zajártalomból ered. A megelőzés érdekében nem árt, ha füldugóval készül a szilveszter estére.

Jól ismert tény, miszerint ha hosszú ideig magas hangerőn hallgatjuk a kedvenc zeneszámainkat, akkor idővel a hallásunk romlani fog. A tartós, 85 decibel feletti hangerő valóban káros, mert könnyen sérülést okozhat a hallás folyamatában – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-Orr-Gége központ orvosa. Jelentős kockázatot jelentenek ezért a zajos munkahelyek, ahol az érintettek az életük jelentős részét töltik: egy motorbicikli hangereje elérheti például a 85-90 decibelt, az ütvefúró 110, egy puska elsülése 120 decibel robajjal is járhat.

halláscsökkenés-zajártalomA hallás csökkenése azonban nem feltétlenül egy hosszú folyamat eredménye, a rövid ideig tartó, nagy erejű zajok is károsíthatják a hallást. Az akusztikus trauma a fület ért, visszafordíthatatlan károsodás. Akkor következik be, ha a fület 125 decibel feletti, pillanatnyi hanghatás éri. Ha ez a fül regenerációs ideje alatt megismétlődik, tartós halláskárosodás következik be – mondja dr. Augusztinovicz Monika. A Loyola University Health System korábbi közleménye szerint a tűzijátékok hangereje akár a 150 decibelt is elérheti, így érdemes ügyelni a megelőzésre. Egyszerű és olcsó megoldás, ha beszerzünk egy füldugót, mielőtt a zsúfolt, zajos utcákra, szórakozó helyekre indulunk. A tűzijátékok mellett az évbúcsúztató koncertek, bulik sem tesznek jót a fülnek.

Egy átmulatott éjszaka után mindenki tapasztalta már, hogy a zajos szórakozóhelyet elhagyva, szinte azonnal zúg, cseng a füle. Egy koncerten átlagosan 110 decibellel terheljük a fület, melynek hatása már 15 perc alatt érezhető. A fülcsengés ezután – a károsodás mértékétől függően – akár órákig, napokig is tarthat, vagy állandósulhat. A megoldást a megelőzésre ebben az esetben is a füldugó, illetve a zajos környezetben eltöltött ide csökkentése jelenti.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorúr.
2017. május 30-án tympanoplasztika műtétem volt. A műtét előtt 40-50 decibeles hallásvesztést mértek. Egy hónappal a műtét után az operáló orvosújra szteroidos orrsparyt Mometosant írt fel. /a műtét előtt két hónapig kellett használni/ A kérdésem az volna, hogy 7 héttel a műtét után a hallásomat rosszabbnak érzem mint előtte, a fülem ásításnál, rágásnál pattog, reggelre sárga váladék folyik belőle, és ha ráfekszem, hozzáérek érzékeny, időnként közepes erősségű szúró fájdalom jelentkezik, mely el is múlik magától. Ez normális? Csak én vagyok türelmetlen?

Válaszát előre is köszönöm: Andrea

Kedves Takács Andrea!

Nem írta le, hogy milyen eltérést találtak a műtétnél, azt sem, hogy mi volt látható a fülében a műtét előtt, a tympanometria eredményét, stb.
A tympanoplastica név sokféle beavatkozást takar! A jelen állapot felméréséhez pedig mindenképp szükséges egy hallásvizsgálati kontroll, fülészeti vizsgálat és az előzmények ennél sokkal pontosabb ismerete!
A váladékozás és a fájdalom miatt erre kérem, hogy mielőbb kerüljön sor!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden tökéletes

"Minden tökéletes! Nagyon örülök, hogy Önöknél voltam, kifogástalan szervezés, profi vizsgálat, baráti hangnem."

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK