Mit tehet a beteg, akinél a műtétet, vagy műtéteket követően kiújul az orrpolip? Mi hozhat javulást azok számára, akiknél nem segít a hagyományos kortikoszteroid orrspray és a rendszeres orrmosás az orrpolip kezelésében? Megoldást a biológiai terápia nyújthat, a hazánkban még újdonságnak számító módszerről dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ főorvosa nyilatkozott.
Az orrpolip megjelenése családi halmozódást mutat, és bizonyos betegségek – például asztma, légúti allergia, reflux vagy cisztás fibrózis – esetén is magasabb a kockázata. Kialakulása mögött felfedezhetjük az orrnyálkahártya tartós gyulladását. Az orrpolip tehát gyakran csak tünet, az eredményes kezeléshez a kiváltó okot, a tartós orrnyálkahártya duzzanat okát kell megkeresni és megszüntetni.
A legújabb kutatások tükrében feltételezhető, hogy immunológiai ok állhat a tartós orrnyálkahártya-gyulladás hátterében – magyarázza dr. Moric Krisztina. Vélhetően ezzel áll összefüggésben az a megfigyelés is, miszerint a légúti allergiások körében gyakoribb az orrpolip előfordulása. (Az allergiáról régóta tudjuk, hogy megjelenése szintén az immunrendszer működésével, allergiások esetében túlműködésével áll kapcsolatban.) A kulcs tehát az immunrendszer kisiklott működése, a biológiai terápia segítségével pedig ezt tudjuk helyreállítani.
Az injekciós kezelés igénybevételéhez a betegnek első körben fül-orr-gégészeti vizsgálaton kell részt vennie. Itt az orvos felméri, hogy alkalmas-e az injekciós kezelésre. Amennyiben igen, az elbírálási folyamatot követően a kezelőorvos jelentős kedvezménnyel tudja felírni a beteg részére a támogatott készítményt. Az egyszerűen használható, önbelövős injekciót a beteg az otthonában tudja beadni magának, kéthetente.
Az injekcióban lévő hatóanyag a dupilumab. Hatása széleskörű, mivel az immunrendszer működésére hat, ezért alkalmazható bőrgyógyászok által atópiás ekcémás bőrtünetek kezelésre, tüdőgyógyászati területen az asztma kezelésére és a fül-orr-gégészetben az orrpolip kezelésére. Vizsgálatokkal alátámasztott, hogy a dupilumab – több más biológiai terápiában alkalmazott hatóanyaghoz képest is - eredményesen csökkenti az orrpolip méretét és az orrdugulás érzetét a betegek körében.
A biológiai terápia tehát az orrpolip kiváltó okára, a tartós orrnyálkahártya-gyulladásra hat. Ilyen módon nem csak a tünetet, a már kialakult orrpolipot, hanem a kiváltó okot kezeli, ezáltal pedig az eddigi eredmények alapján jelentősen képes csökkenteni az érintett betegek tüneteit.
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
*Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekA személyzet es a Doktornő is nagyon kedves es segitőkész volt! :)
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.