Ki lehet gyógyulni az orrpolipból?

Ki lehet gyógyulni az orrpolipból?

fulorrgegekozpont.hu Módosítva: 2023.11.23 10:57

Sokan évekig várnak, majd mire orvoshoz jutnak, már csak műtéttel kezelhető az orrpolip. Sajnos azonban sokak számára ez sem hoz végleges megoldást: az orrpolip a műtétet követően is kiújulhat.

Miért kell egyáltalán kezelni?

Az orrpolipok különböző nagyságú kinövések az orrüregben vagy az orrmelléküregben. Az orrpolip az orrnyálkahártya túlburjánzása, ami ha elér egy bizonyos nagyságot, az érintettnél tartós orrdugulás is jelentkezhet. Jelenléte krónikus arcüreggyulladást, horkolást is okozhat, de az orrhangú beszéd és a gyakori fejfájás is jellegzetes panasz.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Mindig műteni kell?

Az orrpolip eltávolítása az ún. FESS műtéttel történhet, ám erre nem minden esetben kerül sor. Hogy szükség van-e a műtétre, azt a fül-orr-gégészeti vizsgálat, az endoszkópos lelet és a CT kép alapján lehet eldönteni. Ez mindig egyéni mérlegelés kérdése, az egész képet figyelembe véve – hangsúlyozza dr. Augusztinovicz Monika. Van egy határ, ameddig várható, hogy a kiváltó ok megszüntetésével, tartós szteroid orrspray használatával, sós vizes orröblítéssel műtét nélkül is helyreáll a jó állapot.

Az orrpolipot kiváltó okot is kezelni kell!

Az orrnyálkahártya túlburjánzása nem ok nélkül alakul ki, ezért fontos, hogy ne csak a tünetet, vagyis aorr polip vizsgálat látható orrpolipot kezeljük, hanem meg kell keresni az azt kiváltó okot. Ellenkező esetben műtétet követően is a polip kiújulására számíthatunk. Az orrpolip megjelenésének oka lehet öröklött hajlam is, gyakran mutat családi halmozódást. Ilyen esetben még inkább oda kell figyelnünk az egyéb hajlamosító tényezőkre, ami lehet például egy fel nem ismert allergia miatt kialakult tartós orrnyálkahártya gyulladás, de kezeletlen reflux betegség, vagy bakteriális, gombás fertőzés is közrejátszhat az orrpolip kialakulásában.

Élethosszig tartó odafigyelést igényel

Műtétet követően a kiújulás megelőzésére szteroid orrsprayt kell használnia a betegnek, ám garancia nincs arra nézve, hogy ezzel mindenkinél meg lehet előzni a későbbiekben a polip kiújulását. Ezt elsősorban a polipot kiváltó okok kezelésével tudjuk elérni. Akinél már kialakult orrpolip, a kezelést követően a továbbiakban is javasolt rendszeres időközönként fül-orr-gégészeti ellenőrzésen részt venni, hogy az esetleg ismét megjelenő elváltozásokat idejében felismerjék és kezeljék.

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Tisztelt FÜL-ORR-GÉGÉSZ szeretnék segítséget kérni kb 1 hónapja kezdődött a problémám azt éreztem hogy a torkomban valami fúlaszt olyan szinten hogy már féltem attól hogy megfúlok,mintha valaki fojtogatott volna ahogy forditóttam a fejem jött rám a hányinger éjszaka is folyamatosan a fulladást éreztem nem tudtam piheni ,éreztem mintha gombóc lenne amitől megfullok,hétvége volt elmentem ügyeletre ahol doktor úr azt mondta szerinte vírus és szerezek be glycosept oldatot és azzal gargalizáljak amit sikerült is váltanom, elkezdtem használni és nagyon jó volt szüneteltette a fojtó érzést majd rá 2-3 napra, elkezdtem nagyon csúnyán köhögni szinte ugattam nagyon fájt a torkom és a fülem, sárga váladék jött az orromból és a köhögés álltal is szakadt föl, ekkor elkezdtem szedni aughmentin tablettát 875/125 ös ezt 7napig plusz ambroxol köptető tablettát ez idő alatt jobban éreztem magam megszünt a torok fájás de a gombócérzés még mindig a torkomban volt de már kevésbbé fulasztott nem úgy mint az elején ,közben háiorvost váltottam mert az előző mindig csak augmhentint irt a panaszaimra, mind ezeket elmondtam az új háziorvosnak és beleértve a panaszaimat is és ő azt mondta nem szabad mindig úgyan azt az antibiótikumot szedni mert immunisá válik a szervezetemnek ,ő azt mondta hogy torokgyulladásról lehet ez a fojtógattó érzés ami ráhatól a füllemre is ,felirt nekem azibiot nevű 250mg 6 dbos antibiotikum, elkezdtem szedni 3 nap alatt kellett bevenni közben volt hőemelkedésem fülfájás a ugatósköhögögés rengeteg sárgaváladék szakadt fel elfogyott az antibiótikum csak néha van ugatos köhögés mely álltal mindig szakad fel váladék már legtöbbször fehér de nagyon ritkán még sárga is a fülem is kevésbé fáj inkább csak néha hasogat vagy nyíllal bele, de nagyon viszket belül és a gombócót is érzem még a torkomban de már nem fullaszt nagyon ,csak kellemetlen hogy ott van!! Mi a véleménye ön szerint mi lehet a gond ? A kérdésem hogy inkább gyulladásra utalók a panaszaim vagy állhat a hátérben más is ?

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tistzelt Bristyán Erzsébet!

Első sorban gégészeti szakvizsgálatot javasolnék, majd ezt követően a lelet függvényében esetleg gasztroenterológiai, és/vagy pulmonológiai kivizsgálást is.
A gyulladás mellett akár reflux-betegség is állhat panaszai hátterében.

Tisztelettel: Dr. Csóka János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, segítőkész

Teljes mértékben elégedett voltam a szolgáltatással, a recepción nagyon kedvesek voltak a hölgyek, illetve a Doktor Úr is megfelelő szakmai felkészültség mellett számomra érthető módon tárta fel és magyarázta el a gondomat. Abszolút kedves és segítőkész volt a vizsgálat során, illetve teljes egészében kitöltöttük a rendelkezésre álló időnket, próbálta több szemszögből is szemléltetni ismertetni a problémát illetve a lehetséges megoldás folyamatát.

További vélemények

Hírek

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos állapotok

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos állapotok

A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica főorvosa, fej-nyak sebész a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre, állapotokra, betegségekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK