Néhány kérdésből megtudhatja, milyen típusú a szédülése

Néhány kérdésből megtudhatja, milyen típusú a szédülése

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.20 13:48

A szédülés gyakori tünet, sokszor mégis nehéz eldönteni, hogy neurológust, fül-orr-gégészt, kardiológust, esetleg szemészt, vagy pszichológust keressünk fel panaszainkkal. A következőkben a szédülés három típusát, a hirtelen, sok esetben ijesztő tünetekkel jelentkező, belső fül eredetű szédüléseket mutatjuk be dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának segítségével.

Szédülések okai

szédülés-vertigo-meniere-jóindulatú helyzeti szédülésSzédülő beteg vizsgálata során először el kell dönteni, hogy egyensúlyrendszeri betegség, vagy valamely más betegség áll-e a panaszok hátterében. Utóbbi esetben ugyanis kiváltó okként többek közt felmerülhet a szorongásos tünetegyüttes, cukorbetegség, vérnyomás rendellenesség, szívritmuszavar, vérellátási zavar, vérképzőszervi betegség, szklerózis multiplex, vagy agydaganat gyanúja is - magyarázza dr. Fülöp Györgyi. Ilyen esetekben komplex kivizsgálásra van szükség. A fül-orr-gégészeti kezelést igénylő, belső fül eredetű szédülések ezzel szemben önálló tünetként jelentkeznek és gyakran hirtelen, sokszor a beteg számára nem megmagyarázható okból. „Bár a panaszok teljes körű kivizsgálása igen hosszadalmas procedúra, van azonban néhány, szinte bárhol könnyen elvégezhető vizsgálat, jellegzetes tünet, melyek segítségével rövid idő alatt közelebb kerülhetünk a szédülés valódi okához.”

A belső fül eredetű szédülések tünetei

A fül-orr-gégészeti vizsgálat során, néhány kérdés alapján már levonhatóak következtetések a szédülés típusára vonatkozóan. Vizsgálat előtt a következőket érdemes megfigyelni és feljegyezni: Hol, milyen testhelyzetben jelentkezett a szédülés? Mennyi ideig vannak jelen a heves tünetek? Van-e tünetmentes időszak? Mitől fokozódnak a tünetek? Milyen egyéb tünetek jelentkeztek?

  kezdet  lefolyás, időtartam mi fokozza, jellegzetes tünet
BPPV hirtelen forgó szédülés rövid rohamok fej helyzetváltoztatás 
 Vestibularis neuronitis rövid idő alatt folytonos forgó szédülés napokig fokozatos javulás hetek alatt
Meniére betegség  hirtelen 24 órán belül ismétlődő rohamok fülzúgás, halláspanasz kíséri 

Vesztibuláris neuritisz 
Az „egyensúlyszervet ellátó ideg gyulladása”

• órák alatt kialakuló, heveny féloldali egyensúlyozó szerv elégtelenség, hányás kísérheti, a tünetek a fej mozgására fokozódnak.
• hátterében gyakran a VIII. agyideg vírusos fertőzése, vagy vérellátási zavara áll
• lefolyás: 1 nap után mérséklődnek a tünetek, ált. egy hét alatt megszűnnek,de hetekig-hónapokig visszamarad még enyhébb szédülés. 

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Meniere betegség

• rohamokban jelentkező szédüléses tünetek, jellemzően halláscsökkenés és fülzúgás kíséri • roham tartama: max. 2-3 óra, a beteg ilyenkor általában mozdulatlanul fekszik, hányás kísérheti
• kiváltó ok pontosan nem ismert, a rohamok spontán, változó időközzel lépnek fel
• a roham időszakában a mély hangoknál átmenetileg halláscsökkenés jellemző, évek alatt fokozatosan romlik a hallás
• a roham lezajlása után napokig fáradt a beteg.

Jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV)

• gyakori kórkép, mégis sokszor nehezen ismerik fel
• az egyensúlyszerv folyadékterében szabadon elmozduló kristályok okozzák
• igen rövid, átmeneti forgó szédüléses rohamok
• a szédülést fej-, testhelyzet-változtatás váltja ki. (ágyban felülés, megfordulás)

A beteg érdekében jussunk mielőbb diagnózishoz!

Heves szédüléses panaszokat okozó betegségek esetén, a tünetek váratlan fellépte nagy pszichés terhet jelent a beteg számára, a gyors diagnózis felállítása e teher elviselésében nyújt segítséget – hangsúlyozza dr. Fülöp Györgyi. Ezért fontos, hogy gyorsan eljussunk a szédülés okának a meghatározásához. Ezt követően – a szédülés típusától függően – meg is kezdhetjük a szükséges gyógyszerek adását, tornagyakorlatok betanítását és nem utolsó sorban a beteg megnyugtatását betegsége mibenlétéről, annak lefolyásáról.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr !

A 17 éves lányomnak február óta nagyon hullik a haja,, felkerestük a bőrgyógyászatot , ahol elküldtek minket vérvételre, torokváladék mintára, fogászatra ,és végül fül orr gégészetre. az első vérképen a Anti-Streptolyzin titer értéke :190.5 volt . a torokváladék és a fogászat negatív. A Fül Orr Gégész Doktornéni " GARAT :tonsillából nyomásra min.pus ürül." 2 hónapra rá újabb vérvétel itt már az AST 160, volt ,és újra gégészet, viszont a torokváladék az már negatív "Staphylococcus" A Doktor néni azt mondta h a torokváladékkal nem? kell foglalkozni, és a mandulájával kapcsolatban pedig azt ,h sajnos Ő nem tudja eldönteni hogy ki kell -e venni avagy sem. írt fel Sumetrolimot, de ezt is már úgymond "nem tudok mit csinálni" címmel.. , mivel idézem" az egyetemen nem tanulták h. a mandulát mikor szükséges kivenni, mert ha semmi baja akkor nagyon jó ha meg van, viszont ha nem akkor ki kell venni. "
A lányom haja 50 % ban már kihullott, /ami nem a legideálisabb egy 17 éves lánynak/ és az antibió hatására sem történt semmi. Ilyenkor én mit tudok tenni? Hova forduljak? jövőhéten újra vérvételre megyünk, a bőrgyógyász kérésére.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel :Melinda

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Melinda!

A gyógyításban nem minden fekete-fehér! Nagyon ritka a teljesen egészséges mandula, és ha csak egy kevés probléma van vele, akkor pedig nem kell kivenni!

Amikor hajhullás miatt érkezik hozzám valaki vizsgálatra és azt látom, hogy nyomásra egyértelműen ürül a genny a manduláiból, akkor azt javaslom, hogy vegyük ki a garatmanduláit, de mindig hozzáteszem, hogy bár a mandulái gócként szerepelnek, de egyáltalán nem biztos, hogy a hajhullása is ettől van!

Szóval ez valóban nem mindig egyszerű döntés, örüljön, hogy a doktornő ezt így felvállalta.

Érdemes olyankor végezni a mandulák nyomkodását, amikor legalább 4-6 hete nem volt már beteg a páciens.

Az AST értéke az utóbbi években már nem kéne, hogy oka legyen egy mandulaműtétnek, pláne nem olyankor, amikor a 200-as értéket el sem éri!

Mandulák gócos volta miatt szerintem nem jellemző, hogy a haj feje kihullik, ezért más irányban is érdemes vizsgálódni.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Teljeskörű tájékoztatás

A teljeskörü tajekoztatassal,és szakértelemmel ,valamint a doktornö kedvességével.Ritka még a magánrendeleseken is. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos állapotok

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos állapotok

A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica főorvosa, fej-nyak sebész a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre, állapotokra, betegségekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK