Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Szakértő!

6 hónapos gyermekemnél rövid nyelvfék miatt ún. frenulotomia történt. A beavatkozást követően az átlagosnál jobban vérzett (megítélésem szerint, ugyanis a rendelőből nem tudtunk kimenni az erős vérzés miatt, vissza kellett fektetni a vizsgáló ágyra a csecsemőt többször is. Az ismerős anyukák szerint azonban náluk ilyen nem történt a nyelvfék elcsípésekor, a vérzés náluk pillanatok alatt elállt...). A beavatkozást követően 1 hét múlva etetési problémák jelentkeztek, kanalas étkezésnél az étel nagy része kifolyik a szájából a csecsemőmnek (aki már kb. 3 hónapja szoktatva volt a kanalas étkezéshez!!!), minden kanálnál (1 kanál ételt kb. 3- szor teszem vissza a szájába, mert nagy része kifolyik a szájából). 2 hét múlva már azt tapasztaltam, hogy a nyelve oldal irányba elhúzódik, elgörbül. A nyelvét kinyújtani nem tudta korábban sem és a beavatkozás óta sem. 3. héten felkerestem egy fül-orr-gégészt (a nyelvfék elvágását gyermeksebész végezte), aki tájékoztatott arról (leletben rögzítve), hogy igen vaskos heggszövet van a nyelvcsúcs alatt a szájfenék elülső részén. Elmondta (ill. leletben leírta) továbbá, hogy mivel a hegesedés jelentősen megközelíti a nyálmirigyet, ezért jelenleg további beavatkozás nem jöhet szóba (szóbeli tájékoztatása szerint legkorábban 3 éves korban lehetséges plasztikai műtét altatásban, ami a gyermekem esetében elengedhetetlen lesz, leletben rögzítve csak a plasztikai beavatkozás szükségessége majd valamikor...).
Tudomásom szerint a nyelvfék elvágása egy egyszerű rutin beavatkozás, ezért érthetetlen számomra a jelenlegi helyzet (a fül-orr gégész is azt mondta, hogy ilyet még nem látott....). Az Ön meglátása szerint mitől alakulhatott így gyermekem esete? Befolyásolhatja ez akár a jövőben hátrányosan a táplálkozási képességét, illetve a beszédfejlődését?

Válaszát köszönöm!
Ildikó
2013.12.02
Tisztelt Ildikó!

A nyelvfék átvágása valóban banális beavatkozás, melynek során a nyelv alatti feszülő nyálkahártyalebeny kerül átvágásra. Szövődmény nem szokott előfordulni.
Ez esetben nem kizárt a szokásostól eltétő anatómai helyzet, de látatlanban csak találgatni lehet. Igy arról sem lehet véleményt mondani, mi lehet a hosszabb távú következmény.
Kérdésére választ csak vizsgálat után lehetne adni.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.12.02

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK