Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Dr. Úr!
Napokban voltam egy fül-orr-gégész szakorvosnál újbóli vizsgálaton. Audiológiai méréssel a 2008-as méréshez képest, mint egy 10-15 dB-es romlás mutatkozott. A beszéd frekvenciákon, mint egy 40 dB-es idegi típusú halláskárosodásom van jelenleg. Hallókészüléket javasolt volna részemre, de tekintettel az állandó krónikus külső hallójárati fülgyulladásaimra nem tanácsolta a viselését. Tavaly is voltam szintén ennél a (dokinál) az állandó visszatérő hallójárati gyulladásaim véget, mert annyira fájnak a füleim, hogy kisugárzik a rágóízületeimre és a fület körülvevő csontozat is és olykor be is lázasodok, amikor erősebb a gyulladásaim. Ezt követően elküldött fül CT-re és rágóízületi röntgenfelvételre. Mind két eredmény negatív lett. Visszamentem a (dokihoz) és egy ismételt fül-orr-gégészeti vizsgáltatott készített és ekkor jobb oldali fülemnél törmelékes gyulladásos váladékot szívatott le, valamint mko. meszes, finoman heges dobhártyát és fellazult hámréteget állapított meg a hallójárat vizsgálatakor. Állandóan fülcseppeket használok és vattázom a füleimet és állandó jelleggel óvom a füleimet a víztől és egyéb olyan dolgoktól, amiktől begyulladhatna az orvos tanácsára, de mégis már 9. éve folyamatosan visszatérnek elég sűrűn a gyulladások úgy havonta és olyankor a hallásom még rosszabb. A Dr. úr azt mondta, hogy tanuljak meg ezzel élni, mert ezek a fülérzékenységek, hogy egy kisebb huzattól is begyulladnak, életem végéig el fognak kísérni. A fülgyulladásaim 2004-évétől kezdődtek el. Zajos munkahelyen dolgoztam akkoriban és szivacsos puha anyagú egyszer használatos füldugót használtam igaz gyakran nem cseréltem úgy 3─4 hetente cseréltem kb. A fül-orr-gégész szakorvos, akihez járok, váltig azt állítja, hogy ennek köszönhetem a krónikus fülgyulladásaimat, mert az által, hogy egyszeri alkalom helyett többször használtam a füldugót, cserélés nélkül bakteriális és gombás fertőzéseket okoztak nálam és ez véget károsodott a hallójárati bőröm vékony hámrétege és a sok krónikus fülgyulladásom véget meszesedtek el a dobhártyáim. Napokban böngésztem az interneten és a meszes dobhártyák kialakulásának okaira én csak olyan bejegyzéseket találtam, hogy kizárólag középfülgyulladástól alakulhatnak ki. Valamint a füldugókról szintén azt olvastam, hogy érdemes használni, megóvja a hallójáratott a kórokozóktól főleg strandon fürdésnél.
Kérdésem a következő:
─ A füldugók valójában okozhatnak bakteriális, gombás hallójárati gyulladást?
─ Visszatérő külső hallójárati gyulladások okozhatnak finoman heges, meszes dobhártyákat?
─ Esetleg a 10-15 dB-es hallásromlásomban szerepet játszhat a meszes dobhártyáim?
─ Milyen terápiát ajánlana részemre, hogy enyhüljenek a fülgyulladásaim?
─ Érdemes lenne esetleg a meszes dobhártyáimat megműtetni?
Előre is köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Horváth Flórián
2013.04.12
Tisztelt Horváth Flórián !

Leírása szerint visszatérő hallójáratgyulladása van, amit valóban okozhatott tartós füldugóhasználat. A meszes dobhártya nem ezzel függ össze, gyermekkori középfülgyulladás maradványa is lehet. Azt csak a hallásvizsgálati görbe birtokában lehet eldönteni, hogy van-e lehetőség hallásjavító műtétre.
A visszatérő hallójáratgyulladás kiújulását néha nehéz megakadályozni, a kialakult tünetek esetén fülészeten végzett rendszeres és alapos hallójárattisztítás, kezelés a megoldás.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.04.12

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK