5 tipp, hogy elkerülje a megfázást

5 tipp, hogy elkerülje a megfázást

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.12.07 12:09

A megfázás az őszi időszak gyakori betegsége. Az időjárás változékony, egyre hűvösebb, több időt töltünk zárt térben, közösségben, ez mind kedvez a kórokozók terjedésének. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogyan csökkenthetjük a megbetegedés kockázatát.

Öltözzön melegen!

Régi, de nagyon hasznos tanács. Ugyan nem a hidegebb idő miatt betegszünk meg ősszel, a megfázást vírusok okozzák. A változékony, hűvösebb időjárás annyiban járul hozzá a gyakoribb megbetegedésekhez, hogy hidegben romlik az immunrendszer működése, a száraz, hideg levegő pedig kedvez a vírus terjedésének. Támogassuk az immunrendszer működését azzal, hogy az időjárásnak megfelelően öltözködünk, ügyelve arra, hogy a kezeket és a lábakat is melegen tartjuk!

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Vitaminpótlás

Az immunrendszer működését elsősorban C- és D-vitamin szedésével tudjuk támogatni. A D-vitaminról az utóbbi években több kutatás is igazolta, hogy nemcsak a csontjaink megőrzésében, hanem többek közt a légúti betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik. A vírusok elleni védekezést emellett szelén és cink szedésével is tudjuk segíteni.immunerősítés

Találjon időt a lecsendesedésre!

A stressz hatására olyan hormonok termelődnek a szervezetben – például a kortizol – amelyek az immunrendszer működésének hatékonyságát csökkentik. H a stresszt nem tudjuk megfelelően feldolgozni, az alvásunk sem lesz pihentető és a betegségekre is fogékonyabbá válhatunk. Keressünk olyan kikapcsolódást, ami megnyugtat, segít levezetni a feszültséget. Ez lehet akár az olvasás is, vagy a mozgás.

Mozogjon!

Ahogy az idő hűvösebbre fordul, már nem szívesen mozdulunk ki. A nappalok rövidülnek, munka után már nem jutunk ki a szabadba, hétvégén pedig ezer más dolgunk akad. Pedig a rendszeres mozgás, a szabad levegőn töltött idő nagyon sokat segít. Nemcsak az immunrendszer működését támogatja, de a hangulatunkra is jó hatással van, amire sokunknak van szüksége ahhoz, hogy a borús, esős őszi-téli hónapokat átvészeljük.

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy a fizikai aktivitás során, az intenzív mozgás hatására tisztulnak a kis légutak is - nem átlégzésnél pang benne a váladék, kiváló táptalaj a kórokozóknak - a fokozott igénybevétel tehát tisztítja a tüdőt.

Alvás, mint immunerősítő

A Sleep tudományos folyóirat korábbi tanulmánya szerint, aki napi hat óránál kevesebbet alszik, könnyebben megbetegszik, a kockázat pedig az alvásidő rövidülésével egyre nő. A kutatók szerint a napi ideális alvás mennyiség hét óra, ám az alvás minősége is fontos. Ha például orrdugulás, köhögés, vagy allergiás tünetek miatt nem alszik jól, fontos ezeket is mielőbb kezeltetni!

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!
Utolsó lehetőségként írok Önöknek, már annyi helyen jártunk... mégsem jutottunk előbbre.
5 és fél éves kislányomról van szó, aki már 3 hónapja köhög. Különböző orvosoknál jártunk. Allergia vizsgálat negatív. Mellkas röntgen negatív. A pulmonológus annyit mondott, hogy granuláltnak látja a garatot. Légzésfunkciót a gyermek kora miatt nem csináltak. Mellkas röntgenen enyhe hipervaszkularizációt láttak. A fül-orr-gégész úgy tessék-lássék (tölcsér nélküli) vitsgálata után azt mondta, hogy be van gyulladva az orrnyálkahártyája. Hozzátenném, hogy a gyermek orra átjárható, nem váladékozik, nincs bedugulva. A köhögés csak nappal jelentkezik, a gyermek az éjszakákat végig alussza. Orrán légzik.
Amit kitapasztaltunk a következők:
-A köhögés nem hurutos
-Olyan erővel tör ki sokszor belőle a köhintés,hogy a szelek is mennek tőle
-Hideg étel fogyasztása vagy hideg szél is kiváltja a köhögéseket
-Bizonyos aromás ételek (hagyma, mustár) fogyasztása közben köhögési roham lesz
-Erős illatok (dezodor,öblítő) ugyszintén megköhögtetik
Sokféle gyógyszert próbáltunk, szinte kisérleti nyúl a gyerek.
A lakásból kidobtuk a tollpárnákat, a franciaágyat, a szőnyeget, kifestettünk. Sajnos szórólapozással is foglalkoztunk két évig és a sok újságot a lakásban tároltuk. Ezeknek van festék és egyéb szaguk. Most abbahagytuk, nincs több újság.
Teljesen tanácstalanok vagyunk. Kérem segítsenek. Andrea

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Szűcs Andrea !


A száraz napközbeni köhögés vírus fertőzések után fenn állhat ilyen hosszú ideig és aztán spontán szűnik. A fennállását esetleg reflux is elősegítheti. Figyeljenek oda a rendszeres egészséges étkezésre, szénsavast ne kapjon a gyermek és remélhetőleg a panaszok elmúlnak, amenyniben nincs gyulladás a háttérben.


Üdvözlettel,


Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Részletes

"Szeretném megköszönni a doktornőnek a figyelmességét, az alapos kivizsgálást és a részletes tanácsadást a terápiát illetően."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK