A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
-A gyermekkorban végezhető hallásvizsgálatoknak két típusát különböztetjük meg. Az objektív (együttműködést nem igénylő) hallástesztek olyan műszeres vizsgálatokat jelentenek, melyekhez nem szükséges a gyermek visszajelzése, ezért csecsemő- és kisgyerekkorban alkalmazzuk őket – magyarázza dr. Kiss Sándor. A szubjektív tesztek elvégzése azonban már a gyermek együttműködésével történik és megfelelő kommunikációs készséget is igényel, ezért ezek elsősorban kisiskolás kortól választandó vizsgálati módszerek. A szubjektív tesztek alkalmazása komoly kihívást jelent, hiszen a gyermek figyelmét tartósan le kell kötni, érdeklődését fenn kell tartani, ami időt és türelmet igényel a kis páciensek és a vizsgálatot végző szakembertől egyaránt – ismerteti dr. Kiss Sándor, akinek a segítségével néhány szubjektív tesztet is megismerhetünk.
-Ez a műszeres vizsgálat egy hangszigetelt helységben, a külső zajok teljes kizárásával történik, és ún. audiogramon jelöljük. A gyermekkel mikrofonon (hangszórón) illetve monitoron vagy üvegablakon keresztül tartja a kapcsolatot a vizsgálatot végző szakember. A vizsgálat során a gyermek fülhallgatót visel, és a mindkét fülére, váltakozva kibocsájtott különböző frekvenciájú és erősségű hangokról kell visszajeleznie (kezének felemelésével vagy egy gomb megnyomásával), hogy hallja-e azokat. A tisztahang audiometria lehetőséget ad az ún. csontvezetéses hallásküszöb mérésére is, ennek vizsgálata a fül mögötti területhez szorított, rezgések kibocsátására alkalmas készülékkel történik – magyarázza Kiss doktor úr.
A beszéd audiometria vizsgálat is egy hangszigetelt kabinban történik fülhallgató segítségével, és általában a tisztahang audiometriát követően kerül rá sor. A vizsgálat a belsőfül, az agytörzs és az agykéreg hallóközpontjainak, valamint ezek kapcsolatainak komplex működéséről ad információt, illetve a gyermek beszédmegértésről is tájékoztatja az audiológust. A vizsgálat első felében meghatározott hangerővel egyenletesen ejtett egy szótagú szavakat hall a gyermek, és vissza kell jeleznie, ha hallja azokat. A vizsgálat második felében a hallott szavakat vissza is kell mondania.
Játék audiometria
- A játék audiometria a tisztahang audiometriás vizsgálat játékos, szórakoztató formája, amit a kooperáló kis páciensek esetében hároméves kortól alkalmazhatunk. A gyermek egy fejhallgatót visel, és a hallott hang hatására egy egyszerű játékos feladatot kell elvégeznie (pl. egy játékot bedobhat a vödörbe, vagy játékkockákból tornyot építhet). A technikai fejlődésnek és a gamifikációnak köszönhetően ma már tabletek, számítógépek és játékos feladatok segítségével még hatékonyabban bevonhatjuk a gyermekeket a vizsgálatba, és tartósan leköthetjük figyelmüket– teszi hozzá dr. Kiss Sándor.
A legklasszikusabb hallásvizsgálati módszer, amihez mindössze egy hangvilla szükségeltetik, amit az audiológus szakember a megpenget, majd a gyermek homlokának vagy fejtetőjének közepéhez támaszt. Ezzel a módszerrel azt állapíthatjuk meg – mondja a doktor úr, hogy a hangvezetés rendszer károsodása okozza-e a hallásproblémát, valamint a működészavar mértékére is következtethetünk.
A beszédészlelés és a beszédmegértés a halláson alapszik; az ép hallás pedig nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a gyermek elsajátítsa anyanyelvét. Emiatt is van óriási jelentősége a rendszeres audiológiai szűrésnek, ami fontos, hogy gyorsan, a lehető legtöbb információval szolgáljon a gyermek hallásáról. Egy sikeres szubjektív vizsgálat komplexebb képet nyújt a gyermek állapotáról, hiszen információt ad a hallásmechanizmus egyes szakaszainak működéséről, és tájékoztat az agykérgi szintű érzékelésről és kiértékelésről is, a vizsgálathoz azonban nélkülözhetetlen a gyermek együttműködése és visszajelzése – tájékoztat dr. Kiss Sándor.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.