Csontosodási zavar a fülben: halláscsökkenés jelezheti

Csontosodási zavar a fülben: halláscsökkenés jelezheti

Dr. Kiss Sándor Létrehozva: 2022.01.27 Módosítva: 2024.01.22

A halláscsökkenés kivizsgálása során olyan elváltozásokra is fény derülhet, melyek kezelése műtétet igényel. Ilyen a fül csontosodási zavara, vagyis az otoszklerózis is. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogyan zajlik a kivizsgálása.

Az otoszklerózis tünetei

A középfülben található hallócsontocskák továbbítják a dobhártya rezgéseit. Nélkülözhetetlen szerepük van tehát az ép hallás folyamatában. Otoszklerózis esetén, a csontosodási zavar miatt a hallócsontocskák közül a kengyel elveszti mozgásképességét. Ilyenkor a hangok nem jutnak megfelelő intenzitással a belső fülbe, ezáltal ún. vezetéses halláscsökkenés jelentkezik – magyarázza dr. Kiss Sándor. Ez érintheti egyik, vagy akár mindkét fület is.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Súlyosabb esetben a csontosodási zavar kiterjed a belső fül egyéb területeire is, ilyenkor már idegi jellegű halláscsökkenésről beszélünk és megjelenhetnek egyéb tünetek is, mint a fülzúgás és szédülés.

Kit veszélyeztet?

A halláscsökkenést általában a zajártalommal kapcsoljuk össze, ám otoszklerózis esetében ez nem feltétlenül igaz. Habár a kialakulásának pontos okai nem ismertek, feltételezik, hogy hátterében hormonális okok állhatnak, mivel gyakrabban jelentkezik nőknél, főként a pubertás és várandósság időszakában. Megjelenésében szerepet játszanak örökletes tényezők, ezért akinél a családban előfordult korábban, mindenképp fontos figyelnie a tünetekre.fül csontosodási zavara

Mi történik a kivizsgálás során?

Az otoszklerózis fájdalommal nem jár, rendszerint a halláscsökkenés, fülzúgás vagy szédülés miatt fordulnak orvoshoz az érintettek. A diagnózist a beteg tünetei, a fül-orr-gégészeti kivizsgálás és az audiológiai vizsgálat eredményei alapján meg lehet állapítani. Az egyéb, halláscsökkenést okozó betegségek kizárására tympanometriás vizsgálatot is végeznek, ezzel a középfülben lévő levegőnyomást lehet mérni. Így lehet megbizonyosodni például arról is, hogy a halláscsökkenést nem a középfülben lévő folyadék – savós középfülgyulladás – okozza-e.

Ezért fontos a korai diagnózis

Az otoszklerózis magától nem szűnik meg, műtéttel kezelhető, ám csak addig, amíg a csontosodási zavar a belső fület nem érte el, vagyis az idegi jellegű halláscsökkenés nem alakult ki. Ezért nagyon lényeges, már az első tünetek jelentkezése kapcsán orvoshoz fordulni. A műtét során a csontosodási zavar miatt rögzült kengyelt eltávolítják és protézissel pótolják, így a hallás épsége visszanyerhető. Ha azonban már a belső fül is érintett, arra az esetre a kezelés ma még nem megoldott.

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Sándor

  • Szakterületek:
    • Audiológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • Szubjektív és objektív hallásvizsgálat

    • Gyermekek hallásvizsgálata 6 éves kortól

    • Halláscsökkent betegekkel kommunikáció

    • Hallókészülékkel ellátás folyamatában aktív részvétel

    • Fül-orr-gégészeti betegségek kivizsgálása

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorúr.
2017. május 30-án tympanoplasztika műtétem volt. A műtét előtt 40-50 decibeles hallásvesztést mértek. Egy hónappal a műtét után az operáló orvosújra szteroidos orrsparyt Mometosant írt fel. /a műtét előtt két hónapig kellett használni/ A kérdésem az volna, hogy 7 héttel a műtét után a hallásomat rosszabbnak érzem mint előtte, a fülem ásításnál, rágásnál pattog, reggelre sárga váladék folyik belőle, és ha ráfekszem, hozzáérek érzékeny, időnként közepes erősségű szúró fájdalom jelentkezik, mely el is múlik magától. Ez normális? Csak én vagyok türelmetlen?

Válaszát előre is köszönöm: Andrea

Kedves Takács Andrea!

Nem írta le, hogy milyen eltérést találtak a műtétnél, azt sem, hogy mi volt látható a fülében a műtét előtt, a tympanometria eredményét, stb.
A tympanoplastica név sokféle beavatkozást takar! A jelen állapot felméréséhez pedig mindenképp szükséges egy hallásvizsgálati kontroll, fülészeti vizsgálat és az előzmények ennél sokkal pontosabb ismerete!
A váladékozás és a fájdalom miatt erre kérem, hogy mielőbb kerüljön sor!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK