Köhögés, tüsszentés, náthás tünetek és láz – ártalmatlan tünetek voltak még pár héttel ezelőtt is, ám most a koronavírus járvány miatt komoly pánikra ad okot, ha valamelyiket a környezetünkben lévő személyeknél vagy magunkon észleljük. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy milyen tünetekről különböztethetjük meg az egyes betegségeket és melyik esetén mit tegyünk.
A nátha egy hétig-tíz nap alatt gyógyul. Enyhe köhögéssel járhat, de légszomjat nem okoz. Jellegzetes tünetei a tüsszögés és az orrdugulás, orrfolyás. Torokfájás és enyhe, rövid ideig tartó hőemelkedés előfordulhat. A fáradtság inkább csak a rossz közérzetből ered, izom- és ízületi fájdalmak előfordulhat.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Tavasszal a nemcsak meghűlés okozhat náthás tüneteket, hanem allergia miatt is jelentkezhet tüsszögés, orrfolyás és orrdugulás. Ilyen esetben azonban a tünetek nem múlnak el tíz nap alatt sem, hanem addig tartanak, amíg az allergén növény pollenszórása. Ez jelenthet több hetet, vagy hónapokat is. A szénanátha légszomjat önmagában nem okoz. Köhögés, légszomj abban az esetben fordulhat elő, ha légúti allergia mellett asztma is kialakult. Láz egyáltalán nincs. Fáradtság előfordul, fejfájás – az orrmelléküregek érintettsége miatt – szokott jelentkezni. Izom és ízületi fájdalmak nem jelentkeznek. Náthás tünetek kapcsán külön figyelmet érdemel a koronavírus delta variánsa, mely allergiához hasonló tüneteket is okozhat.
Allergia vagy delta variáns? >>>
A megfázás tüneti szerekkel jól kezelhető. Fájdalom- és gyulladáscsökkentő készítmények, torokfertőtlenítő tabletták szedése javasolt. Pihenésre, bőséges folyadékfogyasztásra van szükség. A szövődmények megelőzése miatt fontos az orrnyálkahártya lohasztó orrcsepp, orrspray rendszeres használata, de kizárólag a betegtájékoztatóban előírt adagolásban és ideig. Szükség esetén a kezelésről konzultáljon háziorvosával. Ha a nátha szövődményeként orrmelléküreg-gyulladás vagy fülgyulladás jelentkezne, érdemes fül-orr-gégésszel is egyeztetnie.
Ha a náthás tünetek nem múlnak el, vagy arra gyanakszik, hogy valójában a szénanátha miatt jelentkezhetnek a panaszaink, akkor forduljunk allergológushoz. Jelen helyzetben, a Fül-orr-gégeközpontban erre online tanácsadás segítségével is van lehetősége.
A két betegség tünetei sokban hasonlítanak. A tünetek mindkét esetben egy-két, a koronavírus esetén akár három hétnél tovább is tarthatnak. Mindkettő száraz köhögést okoz, a koronavírus esetében jellemző a nehézlégzés és a magas láz. Ez a WHO adatai alapján a láz a koronavírus leggyakoribb tünete, mely a betegek 88%-ánál megfigyelhető. Ezt követi a száraz köhögés (68%), a fáradtság (38%) és a hurutos köhögés (33%). Előfordulhat még ízületi fájdalom, torokfájás, fejfájás és hidegrázás is.
Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gégeközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén. Mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldalán megadott, 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot információs telefonszámokat.
A fertőzés szövődményei nem csak az időseknél vagy a krónikus betegeknél jelentkezhetnek. Fontos annak is figyelnie tüneteire, aki tünetmentesen, vagy enyhe/mérsékelt tünetekkel (néhány napig láz, köhögés, íz- és szaglásvesztés) esett át a fertőzésen, ugyanis náluk is kialakulhatnak szövődmények. Intő jel lehet a hetekig tartó krónikus fáradtság, nehézlégzés, mellkasi fájdalom. Számukra fontos lehet egy szakorvosi vizsgálaton részt venni.
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
*Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekA személyzet es a Doktornő is nagyon kedves es segitőkész volt! :)
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.