Miért jobb a halk beszéd, mint a suttogás, ha gégegyulladása van?

Miért jobb a halk beszéd, mint a suttogás, ha gégegyulladása van?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.21 16:09

A vírusos gégegyulladás kezeléséhez az esetek többségében elegendő az odafigyelés és a gége, a hangszalagok kímélése. A gyorsabb felépüléshez dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad tanácsokat.

A vírusos gégegyulladás kezeléséhez az esetek többségében elegendő az odafigyelés és a gége, a hangszalagok kímélése. A gyorsabb felépüléshez dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad tanácsokat.

Akut, vagy krónikus gégegyulladás?

A gége a torok hátsó részének a folytatásaként kapcsolódik a légcsőhöz. A gégében találjuk meg a hangszalagokat, amelyek épsége elengedhetetlen a tiszta hangképzéséhez. A gége megbetegedése ezért gyakran okoz rekedtséget, vagy akár rövid időre a hang teljes elvesztését is. Az akut gégegyulladást döntően vírusok okozzák. Krónikus tüneteket – elhúzódó rekedtséget – általában a hang túlerőltetése, allergia, reflux, dohányzás, nyaki trauma, rheumatoid arthritisz, lupusz, vagy bizonyos gyógyszerek szedése okozhat.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Jellegzetes tünetek

A betegség rendszerint a nyak első részén észlelhető erős torokfájással jelentkezik, majd röviddel ezután a hang rekedtessé válik. A fertőzés miatt a hangszalagok is begyulladhatnak, ami akár átmenetileg teljes némaságot is okozhat az érintetteknek. Enyhe hőemelkedés, köhögés is jelentkezhet. A gégegyulladás sokszor más betegségekhez – torok-, vagy mandulagyulladás, nátha, influenza - társul. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy ilyen esetben a felsoroltak mellett a betegek egyéb tünetekről - fejfájásról, fáradtságról, orrfolyásról, izom- és ízületi fájdalmakról, duzzadt nyaki nyirokcsomókról - is beszámolnak.

A betegség lefolyása

A gégegyulladás tünetei rendszerint az első 2-3 napban rosszabbodnak, majd ezt követően egyre inkább enyhülnek, a teljes gyógyulás általában egy hetet vesz igénybe. A hang ezután még egy ideig rekedtes, vagy a megszokottól eltérő lehet, mert a gyulladás megszűnését követően a hangszalagoknak hosszabb időre van szüksége a regenerálódáshoz.

Tanácsok a gyors felépüléshez

Fogyasszon sok folyadékot, mert így a gyulladt gége is gyorsabban tud gyógyulni! Igyon akkor is, ha a nyelés fájdalmas, mert a dehidráltság fejfájást, fáradtságot is okozhat. A láz- és fájdalomcsillapítók szedése enyhítheti a tüneteket, a gargalizálás, vagy a különböző cukorkák, spray-k azonban csak a torokfájás ellen hasznosak, mert használatuk során a gégét nem, csak a torok hátsó részét tudjuk elérni. Párásítani viszont nagyon is érdemes, a nedves levegő belégzése – hasonlóan a bőséges folyadék fogyasztáshoz – képes enyhíteni a gyulladást és megkönnyíti a váladék felszakadását. A cigarettafüst, az alkohol és a koffein kerülendő, mert irritálhatja a gyulladt területet.gége gyulladás

Írjon, vagy suttogjon?

Mivel a betegség során a gyulladás a hangszalagokat is érinti, ezért a gyógyulás ideje alatt a beszéd nem javasolt. Ha mindenképp közölni valónk van a környezetünkkel, akkor inkább írásban tegyük, vagy halkan, levegősen, rekedten mondjuk el, a suttogás ugyanis jobban igénybe veszi a gégét, mint a halk beszéd. Ha erre nem ügyelünk, akkor a normál hang visszanyerése jóval több időt vehet igénybe – figyelmeztet dr. Holpert Valéria.

Mikor forduljon orvoshoz?

A gégegyulladás tünetei egy hét alatt rendszerint elmúlnak, ezért mindenképpen orvosi vizsgálat javasolt, ha a tünetek erősödnek, vagy ennél tovább is megmaradnak. A rekedtség tovább is tarthat, de ha három hét alatt sem múlik el, akkor forduljunk orvoshoz. Duzzadt nyaki nyirokcsomók, vagy 3-4 nap alatt sem múló magas láz esetén szintén. Sürgősségi ellátást igényel, ha a gégegyulladás mellett nehézlégzés is jelentkezik, ilyenkor ne várjuk meg a tünetek rosszabbodását, kérjünk mielőbbi segítséget!

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Anyukám teljes gégeeltávolítás után 3 hetet volt kórházban! aztán hazaengedték kivették az orrszondát, és azt mondták begógyult a seb! Evett is ott is itthon is majd 2 nap múlva levedzedni kezdett a sebe! Mentővel azonnal vissza Pestre! Ott visszakapta az orszondát, 1 hétig bent volt, majd orrszondával hazaengedték! Ez kb 1 hete volt most 2 naponta kötözésre kell járni, betegszállító viszi ma volt átkötözték de még folyik a sebe azt mondják gyógyul! leszívták! Mire számíthatunk? Lelki állapota egyre jobban romlik! Addig sugárra se mehet! Köszönöm a választ!

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Krisztián !

Sajnos néha a gyógyulás több hétig is elhúzódik. Ne csüggedjenek, mert ez még nem jelenti azt, hogy az édesanyja nem fog meggyógyulni. Amennyiben spontán nem záródik ez a sipoly, akkor egy ismételt, de kisebb műtétet szoktak végezni.



Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Gyerekcentrikus

"A doktornő kedves, alapos, gyerekcentrikus, türelmes és igazán meggyőző volt pozitív kisugárzásával. Mindenkinek csak ajánlani tudjuk ezt a magsasszintű szolgáltatást. A rendelő felszereltsége is kifogástalan. Köszönjük a lehetőséget és további jó munkát kívánunk!"

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek
A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK