A koronavírus-járvány kezdete óta a szakemberek egyre többet tudnak meg a kórokozóról. A kezdetben közölt láz, száraz köhögés és légszomj mellett az elmúlt időszakban kiderült, hogy a hasmenés is lehet a koronavírus fertőzés tünete. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa egy újabb, a napokban közölt tünetre, a szaglásvesztésre hívja fel a figyelmet.
Tudjunk, hogy a koronavírus elsősorban az idősekre és a krónikus betegséggel élőkre jelent veszélyt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján az is ismert, hogy a fertőzöttek 80%-a enyhe tünetekkel átvészeli a betegséget. A környezetét viszont eközben is megfertőzheti, ezért nagyon fontos, hogy csak a feltétlenül szükséges esetekben hagyjuk el otthonunkat és a járványos időszak végéig tartsuk be a megelőzésre vonatkozó utasításokat, így lassítva a vírus terjedését.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
„Az eddigi tapasztalatok alapján, aki nem tartozik a rizikócsoportba és megfertőződik influenzaszerű tünetekkel átvészeli a betegséget, de az is lehet, hogy csak néhány napig magas láza lesz, vagy elhúzódó köhögése, esetleg gyomorpanaszai. A legfrissebb információk szerint a hirtelen fellépő szaglás- és/vagy ízvesztés is lehet a koronavírus-fertőzés tünete.”
A szaglásvesztés, vagy másnéven anozmia felnőttek esetén 40%-ban vírusfertőzést követően lép fel. Sokan tapasztaltuk is már, amikor egy náthával, megfázással járó betegséget követően átmenetileg rosszabbodik vagy meg is szűnik a szaglásunk: nem érezzük az illatokat, az ételek ízét. Felső légúti fertőzéseket 200-nál is többféle kórokozó kiválthat, ezért nem meglepő, hogy a koronavírus fertőzés esetén is felléphetnek ilyen tünetek.
Az eddigiek alapján már Dél-Korea, Kína és Olaszország területéről is érkeztek adatok azzal kapcsolatban, hogy a betegeknél szaglásvesztés, vagy csökkenés (hypozmia) következett be. Németországban háromból kettő betegnél jelentkeztek a tünetek. A brit fül-orr-gégészeket összefogó szakmai szervezet (ENT UK) állásfoglalása szerint ezért ilyen esetben 7 napos izoláció javasolt.
A szakemberek arra kérik az érintetteket, ha hirtelen fellépő szaglás- és ízvesztést tapasztalnak, akkor maradjanak otthon és kerüljék a társaságot, mivel terjeszthetik a fertőzést. Ez idő alatt figyeljék a tüneteiket és ha egyéb panaszok is fellépnek, akkor maradjanak továbbra is otthonukban és telefonon értesítsék erről háziorvosukat!
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
*Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon tetszett a tájékoztatás precizitása és a kedves fogadtatás. A Doktornőt mindenkit csak ajánlani tudom!
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.