Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gége Központba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén és mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot
A koronavírus-járvány kezdete óta a szakemberek egyre többet tudnak meg a kórokozóról. A kezdetben közölt láz, száraz köhögés és légszomj mellett az elmúlt időszakban kiderült, hogy a hasmenés is lehet a koronavírus fertőzés tünete. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa egy újabb, a napokban közölt tünetre, a szaglásvesztésre hívja fel a figyelmet.
Tudjunk, hogy a koronavírus elsősorban az idősekre és a krónikus betegséggel élőkre jelent veszélyt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján az is ismert, hogy a fertőzöttek 80%-a enyhe tünetekkel átvészeli a betegséget. A környezetét viszont eközben is megfertőzheti, ezért nagyon fontos, hogy csak a feltétlenül szükséges esetekben hagyjuk el otthonunkat és a járványos időszak végéig tartsuk be a megelőzésre vonatkozó utasításokat, így lassítva a vírus terjedését.
„Az eddigi tapasztalatok alapján, aki nem tartozik a rizikócsoportba és megfertőződik influenzaszerű tünetekkel átvészeli a betegséget, de az is lehet, hogy csak néhány napig magas láza lesz, vagy elhúzódó köhögése, esetleg gyomorpanaszai. A legfrissebb információk szerint a hirtelen fellépő szaglás- és/vagy ízvesztés is lehet a koronavírus-fertőzés tünete.”
A szaglásvesztés, vagy másnéven anozmia felnőttek esetén 40%-ban vírusfertőzést követően lép fel. Sokan tapasztaltuk is már, amikor egy náthával, megfázással járó betegséget követően átmenetileg rosszabbodik vagy meg is szűnik a szaglásunk: nem érezzük az illatokat, az ételek ízét. Felső légúti fertőzéseket 200-nál is többféle kórokozó kiválthat, ezért nem meglepő, hogy a koronavírus fertőzés esetén is felléphetnek ilyen tünetek.
Az eddigiek alapján már Dél-Korea, Kína és Olaszország területéről is érkeztek adatok azzal kapcsolatban, hogy a betegeknél szaglásvesztés, vagy csökkenés (hypozmia) következett be. Németországban háromból kettő betegnél jelentkeztek a tünetek. A brit fül-orr-gégészeket összefogó szakmai szervezet (ENT UK) állásfoglalása szerint ezért ilyen esetben 7 napos izoláció javasolt.
A szakemberek arra kérik az érintetteket, ha hirtelen fellépő szaglás- és ízvesztést tapasztalnak, akkor maradjanak otthon és kerüljék a társaságot, mivel terjeszthetik a fertőzést. Ez idő alatt figyeljék a tüneteiket és ha egyéb panaszok is fellépnek, akkor maradjanak továbbra is otthonukban és telefonon értesítsék erről háziorvosukat!
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További véleményekNagyon tetszett a tájékoztatás precizitása és a kedves fogadtatás. A Doktornőt mindenkit csak ajánlani tudom!
Góckutatást javasolt akkor, ha különböző panaszaink jelentkeznek, melyek a tüneti kezelés ellenére megmaradnak, vagy a kezelést követően újra és újra visszatérnek. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont főorvosa elmondta, hogyan zajlik a kivizsgálás.
A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.