Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktornő!Kislányom a nyáron tölti a három évet.Az a problémánk,hogy egész éjszaka horkol,bármilyen pózban fekszik.Sokszor több másodpercig se vesz levegőt.Napközben is általában nyitva van a szája azon keresztül lélegzik.Ez az állapot tulajdonképpen születése óta tart.Nyáron valamelyest jobb szokott lenni a helyzet,de nem teljesen szűnik meg.Ebben az állapotban nagyon rosszul alszik,sokat iszik éjjel és sokat vergődik.Azt olvastam hogy ilyen piciknél 15kg a műtéti határ,és a három év.Igaz ez?Ami még problémát jelent a veleszületett szívfejlődési rendellenesség.Ez okból már kétszer műtötték,és kétszer katéterezték.Tehát már négyszer volt altatva.Úgy gondolom a nyugtalan alvás nem tesz jót a szívének.Még mindig vár rá műtét sajnos.Hogy mikor azt nem lehet tudni,reméljük jó pár év múlva.Az lenne a kérdésem hogy ilyen körülmények között ajánlja-e a műtétet? Ha igen,akkor mindkét manduláját?A súlya jóval a határ alatt van 11kg20dkg.Ilyen piciknél van rtg műtét előtt, vagy más módon állapítják meg mekkora az orrmandulája?Voltunk már fül-orr gégésznél magán úton, de annyit mondott: \"Túl kicsi még,és nem fog meg fulladni!\" VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM!
2010.04.11
Kedves Kérdező!
Az orrmandula méretét egyszerűen meg lehet állapítani, tükörrel, vagy betapintással. Ha szükséges, 3 év alatti gyermeknél is elvégezhető az orrmandula műtét. A mandulák eltávolítása különösen alapos megfontolást igényel, hiszen fontos immunszerv szerepét töltik be. Ha azonban az Ön kislánya esetében a méreténél fogva légzési akadályt képez, a műtétet el kell végezni-amennyiben a gyermeknél nincs ellenjavallata a műtétnek és az altatásnak.
Abban teljesen igaza van, hogy a rossz légzés, a zavartalan éjszakai pihenés hiánya nem tesz jót az általános állapotának.
Ebben a kérdésben fontosnak tartom kikérni az őt kezelő kardiológus véleményét .
A gyermekkori \"sleep apnoe\" problémakörével pedig dr Benedek Pálma foglalkozik.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
2010.04.11
Kedves Doktornő! Kb. egy évvel ezelőtt bedugult a jobb fülem egy erős megfázás miatt. Az akkori kezelés után javultam ugyan, de a dugulás teljesen nem múlt el, viszont mivel a doktor szerint levegő tudott áramolni a fülemen át, ezért biztosan nem nagy a baj és előbb-utóbb ki fog dugulni. Nem így történt, és 1 hónappal ezelőtt meguntam a várakozást, és másik orvoshoz fordultam. Kiderült, hogy valószínűleg valamire allergiás vagyok, azonban a laboros allergia vizsgálat szerint mindenre negatív. Az orrnyálkahártyám folyamatosan duzzadt és a füldugulás sem akar elmúlni. Szerencsémre új orvosom figyelmesebb velem, így nem hagytuk annyiban. Most azt javasolta, gondolkodjam egy hetet, és ha végképp nem bírom tovább egy kis csövecskét tesznek a dobhártyámba, ami majd valamilyen módon segíteni fog. Azonban az eljárás kellemetlenségét, illetve azt sem titkolta, hogy elég hosszú ideig benn maradhat ez a cső. Kérem mondja el véleményét. gondolom Ön jobban ismeri az eljárást. Még fiatal vagyok nagyon (23) ahhoz, így nem lehetséges más megoldás? Valóban zavaró a füldugulás, de azért ha veszélyes ez a beavatkozás tudnék együtt élni vele, csak gondolom az sem túl jó a hallásomnak (egyébként a hallásvizsgálataim szerint a jobb, azaz a dugult fülem csak kicsivel rosszabb, mint az ép bal).
2010.04.07
Kedves Dóra!
Elmondása alaján úgynevezett vezetéses halláscsökkenése van. Az ok tisztázása éredében néhány dolognak érdemes lenne utánajárni.
Miután megfázást követően alakult ki, az allergia valószínűsége kicsi, de a laborvizsgálat gyakran ad ál-negatív eredményt. Tehát bőrtesztet kellene végezni. Nagyobb a valószínűsége egy azonos oldali idült orrmelléküreg gyulladásnak, amelynek a diagnózisa csak computer tomográfiás vizsgálattal lehetséges. Feltételezem, hgy az orrüreg és az orrgarat endoszkópos átvizsgálása már megtörtént. Az audiologiai vizsgálat mellet minden valószínűség szerint a dobüregi nyomást is megmérték (tympanometria)
A tubus ( gromet) beültetése nem egy nagy dolog, kétségkívül némi gyakorlatot igényel. Felnőtteknél helyi érzéstelenítésben szokták elvégezni. A \" viselése\" annyi odafigyelést igényel, hogy nem mehet víz a fülébe. Ez a kis szerkezet a dobüreg szellőzését biztosítja, amennyiben ez a fülkürt felől elégtelen.
Eltávolítására ritkán kerül sor,mert többnyire magától kiesik, a dobhártya mögötte bezáródik.
Előtte én minden esetre megpróbálkoznék az úgynevezett \" Politzer \" kezeléssel, amely a fülkürt átfújását jelenti az orron keresztül.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
2010.04.07
Kedves Doktornő!
Egy év folyamatosan fülgyulladás, fülfolyás (víz jellegű folyadék ürül a fülemből) tüneteivel küzdök. Az orvosok minden alkalommal helyi kezelést alkalmaztak, és a Garasone fülcsepp folyamatos használata volt javasolt…A füldugulás miatt a szokásosnál is rosszabb a hallásom (kétoldali, hallójárati hallókészüléket viselek). A jobb fülemben jelentkező fülfolyás nem akar gyógyulni, ezért ebben a fülemben nem is használhatom a készüléket.
Másik szakorvost felkeresve, megállapította, hogy egy hámréteg hiányzik a dobhártyámról, ezért nem javul a fülem. Továbbá a Garasone fülcsepp folyamatos használatát sem javasolja az antibiotikum és a szteroid tartalma miatt. Jelenleg semmit sem használhatok a fülemre, „rövid, várakozó” állásponton vagyunk, hogy megindul-e a javulás.
Kérdésem az lenne, hogy a fülfolyás kezelésére csak a helyi, tüneti kezelés létezik, ezzel együtt kell élni? Ha nem javulna a dobhártyám, mire számíthatok?
Válaszát köszönöm szépen!
2010.04.01
Tisztelt Kérdező!
A hallójáratgyulladás rendszeres helyi kezelést igényel. Fontos a képződő váladék eltávolítása. A fülcsepp tartós használata azért nem szerencsés, mert a váladékkal együtt pang a fülben, feláztatja a dobhártyát.
A dobhártya külső rétege a hallás szempontjából nem bír elsődleges fontossággal, de tartós hallójárati váladékozás valóban nem tesz jót.
A helyi kezelés rendszeressége, a kezelés során használt (gyógy)szerek váltogatása segíthet, amennyiben valóban csak a hallójárat gyulladásáról van szó.

Üdvözlettel:
dr Balogh Katalin
2010.04.01
Tisztelt Doktornő!
Az elmúlt hónapokban jobbodali nyakfájdalom miatt voltam orvosnál, ahol megállípították, hogy a mandulámat ki kell venni. Mivel AST laborom negatív lett, felkerestem egy másik fül-orr-gégészt, aki tüzetesen megvizsgált, és sem a mandulámon, sem a torkomon nem látott semmi mandulaműtétet indokló eltérést. Amikor mondtam neki, hogy most viszont már erős fájdalmaim vannak, akkor megnyomkodta, és valóban genny ürült belőle. A műtétet a jövő hónapra írták ki, viszont kb. 3 hete egyre rosszabbul érzem magam: gyenge vagyok, fáj mindenem (hát, mell, nyirokcsomók - tüdőröntgenem negatív lett), még a nyelés is nehezemre esik. Ezeket a tüneteket valóban okozhatja-e egy olyan mandulagyulladás, ami \"első blikkre\" fel se tűnt az orvosnak? (40 éves vagyok). Válaszát előre is köszönöm.
2010.03.30
Kedves Tünde!
Egy lappangó gennyes mandulagyulladás sokféle tünetet okozhat. Vizsgálat nélkül nem sokat tudok hozzátenni. A mandulaműtét indikációi pontosan le vannak fektetve, ezeken a pontokon is érdemes lenne végig menni. Jó lenne megismételni a laborvizsgálatot is.
A fél oldali nyaki fájdalom is alaposabb tisztázást igényelne, lehetőle még a műtét előtt. Számomra az összefüggés nem egyértelmű.
Tudnia kell, hogy a mandula egy fontos immunszerv, eltávolítása csak indokolt esetben ajánlott.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin

2010.03.30
Tisztelt Doktornő! 33 éves vagyok és sajnos közel két éve zúg a fülem, a fülzúgás észrevétele után azonnal elentem a fül-orr-gésészetre, ott az CT vagy MRI vizsgálaton kívül mindent elvégeztettek és minden negatív is lett. Ezek után egy infúziós terápiát javasoltak, de sajnos nem használt. A fülzúgással már együtt tudok élni, de azt vettem észre hogy a koponyám formálya is megváltozott (nem vészes!), valamint a fogaim is kezdenek \"csálén\" állni ill. a zúgás sem a füleimből hallom, hanem a fejemből.Köze lehet a fülzúgásnak a koponya változásához vagy fordítva. Javasolja az MRI vizsgálatot?Lehet ezen a fülzúgáson segíteni? Mit javasol? Köszönettel
2010.03.25
Kedves Éva!
Át kellene nézni a leleteit, hogy valóban minden vizsgálat megtörtént e.
Ha az Ön által leírt külső változások mások által is észrevehetőek, illetve régebbi fényképekkel összehasonlítva szembeszökőek, először is ideggyógyászati vizsgálatra lenne szükség, és ha az ideggyógyász szükségesnek tartja, akkor MRI-re.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
2010.03.25
Üdvözlöm!
Segítségüket kérném unokahugom, 2010.03.17.-én született. Az orrocskája sajnos ferde, állítólag nem jól feküdt a pocakban, nem volt elég helye. Azzal vigasztaltak pár napon belül rendbe jön, de sajnos a mai napig nem tapasztalunk változást.A ferdülés nem elsődlegesen esztétikai probléma, inkább attól tartok nem tud megfelelően lélegezni.
Kérem segítsenek, milyen megoldást javasolnak ilyen csepp embernél.
Köszönettel: Kissné Pap Krisztina
2010.03.25
Kedves Krisztina!
Fül orr gégész- lehetőleg gyermek fül orr gégész lássa a babát, mert a külső ferdülés nem feltétlenül jelent belső szűkületet. Azt már Önök is megtapasztalhatták, mennyire működik jól az orra, mert a szopáshoz feltétlenül jó orrlégzés szükséges. ( Szopás közben csak orron át tud levegőt venni.)

Amennyiben ez a része rendben van, mást nem is lehet tenni, míg bizonyos kort el nem ér a gyermek. Esztétikai megoldások jóval később jöhetnek szóba.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
2010.03.25
Tisztelt Doktornő!

Március 18.án felkerestem egy szakorvost a bal fülemben való erős fájdalom miatt.Megállapította hogy külsó hallójárat gyulladásom van.Fülcseppet /garasol/ írt fel, de eltelt 3 nap és azt tapasztalom hogy megvan duzzadva és beis van dugulva a fülem.Még a rágás is nehezemre esik, néha ordítani tudnék a fájdalomtól.Milyen hosszadalmas a gyógyulási folyamat? Válaszát előre is köszönöm.
2010.03.21
Tisztelt Bényei Miklósné !

A hallójáratgyulladás fájdalmas betegség. A gyógyulást gyorsítja a rendszeres, általában 2-3 naponként a fül-orr-gégész által elvégzett hallójárat tisztítás és helyi kezelés. Ilyenkor szívó segítségével eltávolítjuk az összegyűlt törmelékes váladékot. Ha nagyon duzzadt és szűk a hallójárat, az otthon becseppentett fülcsepp nem jut be a megfelelő helyre, a hallójárat mélyére.
A kezelés során egy gézcsíkot átitatva alkalmazzuk a kenőcsöt vagy fülcseppet, ezt helyezzük 1-2 napra a hallójáratba. Ilyen rendszeres kezelés mellett a gyulladás általában gyorsan javul, a fájdalom csökken.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2010.03.21
tisztelt doktornő!
kb. 3 hete kezdődtek a panaszai, a fülemben dugulást tapasztaltam. elmentem szakorvoshoz aki augmentin duo szedését javasolta, majd 5 nap mulva kontroll vizsgálatot. véleménye szerint középfül gyulladásom volt. 5 nap mulva mikor visszamentem, közölte, hogy a még mindig gyulladásban van a fülem, fel kell szurni. ez megtörtént , majd kaptam zinat 500as antibiotikumot, pár nap mulva kontroll,kaptam még egy adag zinatot. közben garasollal is csöpögtettem a fülem. márc. 15étől szédülés ill. hányingeres tüneteim lettek, tegnap felkerestem egy másim szakorvost aki közölte, hogy nem szabad csöpögtetni, a dobhártyán még mindig ott a lyuk, dugjam be a fülem vattával,és egy hét mulva menjek hozzá vissza.
kérdésem: ettől lehet e a szédülés ill. a hányinger? ill. van-e javaslata a tisztelt doktornőnek?
válaszát előre is köszönöm!
2010.03.18
Tisztelt Kérdező!
A középfül gyulladás lezajlása során fellépő szédülés, hányinger mindig felveti a szövődmény gyanúját. Szövődmény esetén azonban nagyon rossz a beteg közérzete, lázas, hány. A szédülés ilyenkor forgó jellegű, a forgás iránya a beteg fül felé mutat.
Ideggyógyászati vizsgálat szükséges a szövődmény kizárására.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
2010.03.18
Tisztelt Doktornő!Az lenne a kérdésem.hogy a páromnak régóta rekedt a hangja,allergiás asthmája van amire három fajta gyógyszert kapott,euphylong250,beroduáln,seretide diskus50/250,voltunk már több orvosnál,most a legutobb,torok gargalizálást ajánlottak két hétig,ha nem javul menjunk vissza,és altatásban szeretnének egy vizsgálatoa elvégezni,directoskópiát,azt szeretném megkérdezni,hogy ez végül is milyen vizsgálat.Tájékoztatását köszönöm Konyecsniné
2010.03.18
Tisztelt Kérdező!

A direktoszkópiát olyankor alkalmazzuk, mikor éber állapotban nem tudjuk jól áttekinteni a hangszalagokat. Altatásban a gégébe helyezünk egy eszközt, annak segítségével , gyakran nagytításban vizsgáljuk a gégét.


Üdvözlettel:

Dr Balogh Katalin
2010.03.18
Tisztelt Doktornő!
A kérdésem az lenne, hogy 4 éve volt egy prrsövényműtétem. Az oka az volt, hogy nagyon erős allergiám volt, és ezen kívül a bal orromon érzehetően nem kaptam elég levegőt. A probléma az, hogy azóta sem lett jobb a helyzet.Lehetséges, hogy nem sikerült jól a műtét? Mit lehetne tenni, hogy rendesen kapjak levegőt mindkét orron, mert ez így nagyon zavaró, mintha folyamatosan tele lenne az arcüregem? esetleg egy újabb műtét?
Köszönöm a válaszát,B.Anita
2010.03.07
Tisztelt B.Anita !

Az orrsövény ferdeségén kívül más is okozhat féloldali orrdugulást, pl. az orrkagylók duzzanata, orrpolip. Ahhoz, hogy el lehessen dönteni, gyógyszeres vagy műtéti kezelés jelenti-e a megoldást , mindenképpen szükség van az orrüregek endoszkópos vizsgálatára.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2010.03.07

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK