A fantozmiában érintettek olyan szagokat éreznek, amelyek nincsenek is jelen. A szaglás hallucináció gyakori kiváltó okait dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.
Ahogyan a hallásunk is megtréfálhat bennünket, és megeshet, hogy olyan hangokat hallunk, amiket a körülöttünk lévők nem, olykor a szaglásunk is tévútra vihet. Sajnos ez nem egy kellemes állapot, már csak azért sem, mert a szaglás hallucináció során a legtöbben nem kellemes illatokat, hanem például:
A fantozmia a szaglás zavarával összefüggő rendellenességek mintegy 10-20%-át teszi ki. Ez az állapot általában magától is elmúlik, ám mivel komolyabb betegségek – például epilepszia, Parkinson-kór, skizofrénia - tünete is lehet, ezért érdemes kivizsgáltatni, ha jelentkezik.
A megváltozott, furcsa szag érzékelésnek fül-orr-gégészeti oka is lehet, ezek leggyakrabban a következők:
A betegség érintheti egyik vagy egyszerre mindkét orrnyílást, előfordul ugyanis, hogy csak „féloldalasan” jelentkezik a vélt szagok érzékelése. Ez egy fontos különbség, mely a kiváltó okra is utalhat. Ha a központi idegrendszer betegsége okozza a szaglás hallucinációt, akkor rendszerint állandóan, éjjel-nappal és mindkét orrnyílásban tapasztalható. Ezzel szemben, ha fül-orr-gégészeti ok áll a háttérben, akkor általában a szag az egyik orrnyíláson át lélegezve erősebben, a másikon át lélegezve gyengébben vagy alig érezhető.
Mindkét állapot kellemetlen szagok észlelésével jár, ám míg a fantozmia esetében az illető valóban csak képzeli, amit az orrával érez, a parosmia esetén valóban jelen vannak a szagok. A parosmia tulajdonképpen torzított szaglás, vagyis a beteg akármilyen kellemes illatot is lélegez be, az számára egy kellemetlen szag lesz. Parosmia esetén például egy csokor illatos friss virág is vegyszerszagú lehet.
A szaglászavarok kivizsgálása során a fül-orr-gégész a beteg alapos kikérdezését követően endoszkópos vizsgálattal ellenőrzi az orrüregek, orrnyálkahártya állapotát. Szükség szerint CT, MRI vizsgálatra is sor kerülhet. A kiváltó ok határozza meg a kezelést. Ha a fantozmia hátterében krónikus orrmelléküreg-gyulladás áll, akkor ennek okát kell felderíteni és megszüntetni. Ez lehet akár reflux betegség, fokozhatja a tüneteket allergia is. Orrpolip esetén műtétre is szükség lehet.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésre: |
Kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével! |
További véleményekAz orvosok, recepciósok, asszisztens hölgyek nagyon kedvesek, segítőkészek voltak. Alapos magyarázatokat kaptam a kérdéseimre. Elégedett vagyok.
Az orrdugulás kiváltó oka az őszi időszakban gyakori náthás panaszok mellett allergia is lehet, elhúzódó panaszok esetén azonban mégsem ez áll a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy krónikus tünetek kapcsán javasolt a kiváltó okokat felderíteni, mert ha túlzásba visszük az orrspray használatát, az csak tovább ront a már meglévő tüneteken.
A fesztiválok, koncertek után akár egy hétig sem szűnő fülzúgás egy figyelmeztető jel arra, hogy a zajos környezet akár a hallásunkat is károsíthatta. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa hangsúlyozza, hogy ilyenkor ne várjunk, mert korai stádiumban még nagyobb eséllyel lehet javulást elérni.
Ha visszatérő fülfájással, fülpanaszokkal küzd, érdemes fül-orr-gégészeti kivizsgáláson meggyőződni róla, hogy nincs-e valamilyen egyéb kiváltó ok a háttérben. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy a kiújuló tüneteket akár koleszteatóma is okozhatja.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok