A fantozmiában érintettek olyan szagokat éreznek, amelyek nincsenek is jelen. A szaglás hallucináció gyakori kiváltó okait dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.
Ahogyan a hallásunk is megtréfálhat bennünket, és megeshet, hogy olyan hangokat hallunk, amiket a körülöttünk lévők nem, olykor a szaglásunk is tévútra vihet. Sajnos ez nem egy kellemes állapot, már csak azért sem, mert a szaglás hallucináció során a legtöbben nem kellemes illatokat, hanem például:
A fantozmia a szaglás zavarával összefüggő rendellenességek mintegy 10-20%-át teszi ki. Ez az állapot általában magától is elmúlik, ám mivel komolyabb betegségek – például epilepszia, Parkinson-kór, skizofrénia - tünete is lehet, ezért érdemes kivizsgáltatni, ha jelentkezik.
A megváltozott, furcsa szag érzékelésnek fül-orr-gégészeti oka is lehet, ezek leggyakrabban a következők:
A betegség érintheti egyik vagy egyszerre mindkét orrnyílást, előfordul ugyanis, hogy csak „féloldalasan” jelentkezik a vélt szagok érzékelése. Ez egy fontos különbség, mely a kiváltó okra is utalhat. Ha a központi idegrendszer betegsége okozza a szaglás hallucinációt, akkor rendszerint állandóan, éjjel-nappal és mindkét orrnyílásban tapasztalható. Ezzel szemben, ha fül-orr-gégészeti ok áll a háttérben, akkor általában a szag az egyik orrnyíláson át lélegezve erősebben, a másikon át lélegezve gyengébben vagy alig érezhető.
Mindkét állapot kellemetlen szagok észlelésével jár, ám míg a fantozmia esetében az illető valóban csak képzeli, amit az orrával érez, a parosmia esetén valóban jelen vannak a szagok. A parosmia tulajdonképpen torzított szaglás, vagyis a beteg akármilyen kellemes illatot is lélegez be, az számára egy kellemetlen szag lesz. Parosmia esetén például egy csokor illatos friss virág is vegyszerszagú lehet.
A szaglászavarok kivizsgálása során a fül-orr-gégész a beteg alapos kikérdezését követően endoszkópos vizsgálattal ellenőrzi az orrüregek, orrnyálkahártya állapotát. Szükség szerint CT, MRI vizsgálatra is sor kerülhet. A kiváltó ok határozza meg a kezelést. Ha a fantozmia hátterében krónikus orrmelléküreg-gyulladás áll, akkor ennek okát kell felderíteni és megszüntetni. Ez lehet akár reflux betegség, fokozhatja a tüneteket allergia is. Orrpolip esetén műtétre is szükség lehet.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésre: |
Kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével! |
További véleményekMind a doktornő, mind a recepción dolgozók modora, kedvessége, kiegyensúlyozottsága, türelme, hozzáértése, figyelmessége.
A dohányzás a halláscsökkenés egyik rizikótényezője. A kutatások azt mutatták, hogy a cigarettafüstnek való expozíció - akár közvetlen vagy közvetett módon – egyaránt károsíthatja a hallásunkat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát az összefüggés okairól kérdeztük.
A jellegzetes orrhangzós beszéd kialakulhat akár egy egyszerű náthától is, de kezeléséhez olykor műtétre is szükség lehet. Arról, hogy mi okozhatja és hogyan történik az orrhangzós beszéd vizsgálata, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Szilveszter éjszakáján sokan fogadják meg, hogy a következő évtől kezdődően füstmentesen élnek. A dohányzás azonban függőség, így a leszokás kellemetlen mellékhatásokkal, elvonási tünetekkel is járhat. Ezekkel kapcsolatban kérdeztük dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát, aki azt is elmondta, hogy milyen esetben járhat gombócérzéssel a dohányzásról leszokás.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!