A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
Az eseményeket hírmorzsákból követve az alábbiakra lehetünk figyelmesek: Nemrég estem át egy hurutos megfázáson, és ennek következtében az egyik fülemre szinte teljesen, a másikra pedig részlegesen elvesztettem a hallásomat – nyilatkozta korábban az énekes a Blikknek.
A későbbiekben elmondottak alapján pedig az is kiderül, hogy mi oldotta meg a problémát: „Az orvos felírt nekem különböző cseppeket, amelyeket két-három hétig kell alkalmaznom, hogy teljesen meggyógyuljak. Néhány napja reggel a szokásos módon használtam az orvos által felírt orrcseppet, és éreztem, hogy mintha pattant volna egyet a fülem, és újra jól hallottam.”
Felső légúti hurutot, náthát követően gyakran alakul ki füldugulást, átmeneti halláscsökkenést okozó fülkürthurut. Az esetek többségében nem súlyos, de gyakran hosszan tartó betegség - ha nem kezeljük megfelelően - akár középfül-gyulladáshoz is vezethet.
A fülkürt a középfület az orrüreggel összekötő cső. Feladata, hogy a dobüregben a megfelelő légnyomást biztosítsa. Ha náthásak vagyunk, az orrgarati részen és a fülkürtben található nyálkahártya megduzzad, ezáltal beszűkül, sőt el is záródhat a fülkürt nyílása. A dobüreg szellőzése ezáltal romlik, és a kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, a hallócsontok mozgása korlátozódik. Ekkor megjelennek a betegek által érezhető tünetek: a fül enyhe fájdalmával kísért feszülés, dugulás érzés és halláscsökkenés, a fülkürt időnkénti megnyílásakor pattogó érzés.
Ferónál tehát nagy eséllyel fülkürthurut zajlott. A náthához kapcsolódóan romlik a fülkürt funkciója is, nem szellőzik a dobüreg, negatív nyomás alakul ki, behúzza a dobhártyát, nem megy ár a hangrezgés a hangátviteli rendszeren a dobhártya- hallócsont láncolaton keresztül. Ez az állapot további szövődményekhez vezethet, ha ugyanis nem javul meg a fülkürt működése, savó áramlik a dobüregbe és középfülgyulladás alakul ki – magyarázta el a háttérben álló okokat dr. Augusztinovicz Monika.
Ha megjavítjuk orrcseppel az orrlégzést, megjavul a fülkürt működése, normalizálódhat a dobűri nyomás és a beteg újra hall. A megelőzés érdekében, akinél légúti betegségek kapcsán visszatérő panasz a fülkürt hurut, lényeges, hogy már a náthás tünetek kezdetén fordítson figyelmet a nyálkahártya duzzanat csökkentésére. Panasz esetén orrcsepp, orrspray használat mellett hasznosak a gyulladáscsökkentő helyileg ható készítmények vagy antihisztamin tartalmú gyógyszerek is.
Dr. Augusztinovicz Monika hozzátette, hogy mindig fontos elkülöníteni a fülkürthurut miatt létrejövő halláscsökkenést a hallóideg eredetű perceptiós hallás csökkenéstől, ami szintén követhet egy vírusos hurutot. A beteg csak azt érzi, hogy nem hall. Fontos a vizsgálat a kettő elkülönítésére.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.