A halláscsökkenés lehet átmeneti vagy tartós. Ha kialakult, fontos, hogy mielőbb felismerjék és kezeljék, mert az ép hallás hiánya az élet számos területén érezhető, és akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen korai jelekből ismerhető fel a halláscsökkenés.
A halláscsökkenést rendszerint nem az érintett maga, hanem a környezetében élők észlelik először. Ők figyelnek fel rá, hogy egyre hangosabban szól a tévé, a rádió és ismerősük többször kérdez vissza egy beszélgetés során. Ilyenkor érdemes kedvesen figyelmeztetni az érintettet ezekre a jelekre és beszélgetni arról, hogy az alábbi tüneteket is tapasztalja-e magán.
Dr. Kiss Sándor elmondta, hogy a halláscsökkenésnek különböző fokozatai vannak, így ettől függően eltérő tüneteket tapasztalhatnak az érintettek. Ettől függően nehézséget jelenthet egy zajos étteremben, vagy zsúfolt szobában a másik fél beszédét megérteni, vagy például színházi előadásokban a párbeszédeket követni. Figyelmeztető jel, ha úgy érezzük, hogy az emberek nem beszélnek tisztán, motyognak, amikor hozzánk beszélnek, így emiatt gyakran kérjük őket arra, hogy beszéljenek hangosabban, vagy ismételjék meg a mondandójukat.
Előfordulhat, hogy a telefonálás során okoz gondot a beszéd megértése, vagy a lágy, suttogó beszéd megértése jelent problémát. A beszéd iránya is befolyásolhatja a megértést, lehetséges, hogy úgy érzi, hogy egyik fülével élesebben hall, mint a másikkal. Előfordul, hogy társaságban zavarba kerül, mert nehezen érti meg, amit mondanak. Akinél hallásprobléma áll fenn, idővel ezért egyre ritkábban látogatja ismerőseit, elmaradozik a közös programoktól, hogy a számára kényelmetlen helyzetet elkerülje.
A halláscsökkenést kiváltó ok kezelésével a korábbi életminőség visszanyerhető, ezért ha panaszaink vannak, forduljunk szakemberhez. A fül-orr-gégészeti, audiológiai vizsgálat felfedhet olyan elváltozásokat, amelyek szerepet játszanak a halláscsökkenés kialakulásában. Ezek sokfélék lehetnek, az egészen banális fülzsírdugótól kezdve a műtétet igénylő csontosodási zavarig – magyarázza dr. Kiss Sándor. A másik lényeges eleme a kivizsgálásnak, a hallásvizsgálat, melynek során pontosan meg lehet határozni a halláscsökkenés mértékét és a kiváltó októl függően, amennyiben ez jelenti a megoldást, a hallókészüléket is be lehet állítani.
A halláscsökkenés a mindennapokat is megnehezíti. Komoly veszélyforrás, ha egy figyelmeztető hangot nem hallunk, például a közlekedés során, de az otthonunkban is. A hallásromlást kompenzáló nagymértékű figyelem nagyon fárasztó, ha pedig nem kezeltetjük időben, az visszafordíthatatlan állapotot idézhet elő. A társasági élettől való izoláció pedig növeli az elmagányosodás kockázatát, amely különösen idősek esetében jelent komoly hátrányt azáltal, hogy megnehezíti a szellemi frissesség megőrzését.
Szubjektív és objektív hallásvizsgálat
Gyermekek hallásvizsgálata 6 éves kortól
Halláscsökkent betegekkel kommunikáció
Hallókészülékkel ellátás folyamatában aktív részvétel
Fül-orr-gégészeti betegségek kivizsgálása
A gyermekek hallásának ellenőrzéséhez többféle teszt használható, ezeket a gyermek életkorához és fejlettségi szintjéhez igazodva alkalmazzuk. Míg csecsemők és kisgyermekek esetében az objektív szűrővizsgálatokkal, kisiskolás kortól már szubjektív tesztekkel is vizsgálhatjuk a hallást – mondja dr. Kiss Sándor, audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere, akit a szubjektív hallásvizsgálatról kérdeztünk.
Még a felnőtteket is szorongással töltheti el, ha fül-orr-gégészhez kell fordulniuk panaszaikkal, érthető, hogy a gyerekek is félnek az orvossal való találkozástól. Kellő felkészültséggel és empátiával azonban nem kell ijesztő élménynek lennie a fül-orr-gégésznél tett látogatásnak sem. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ munkatársa látta el tanácsokkal szülőket.
Ezer újszülöttből 1-3 gyermek súlyos halláskárosodással jön a világra, ezért is van óriási jelentősége az újszülöttkorban elvégzett objektív hallásvizsgálatnak. Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Füll-orr-gége Központ munkatársa avatott be bennünket a csecsemők hallásvizsgálatának rejtelmeibe.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok