Jelek, hogy hallásvizsgálatra van szüksége

Jelek, hogy hallásvizsgálatra van szüksége

Dr. Kiss Sándor Módosítva: 2024.01.22 10:30

A halláscsökkenés lehet átmeneti vagy tartós. Ha kialakult, fontos, hogy mielőbb felismerjék és kezeljék, mert az ép hallás hiánya az élet számos területén érezhető, és akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen korai jelekből ismerhető fel a halláscsökkenés.

A környezetünkben élők figyelmeztetnek rá

A halláscsökkenést rendszerint nem az érintett maga, hanem a környezetében élők észlelik először. Ők figyelnek fel rá, hogy egyre hangosabban szól a tévé, a rádió és ismerősük többször kérdez vissza egy beszélgetés során. Ilyenkor érdemes kedvesen figyelmeztetni az érintettet ezekre a jelekre és beszélgetni arról, hogy az alábbi tüneteket is tapasztalja-e magán.

Online Bejelentkezés

Dr. Kiss Sándor

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Dr. Kiss Sándor elmondta, hogy a halláscsökkenésnek különböző fokozatai vannak, így ettől függően eltérő tüneteket tapasztalhatnak az érintettek. Ettől függően nehézséget jelenthet egy zajos étteremben, vagy zsúfolt szobában a másik fél beszédét megérteni, vagy például színházi előadásokban a párbeszédeket követni. Figyelmeztető jel, ha úgy érezzük, hogy az emberek nem beszélnek tisztán, motyognak, amikor hozzánk beszélnek, így emiatt gyakran kérjük őket arra, hogy beszéljenek hangosabban, vagy ismételjék meg a mondandójukat.

Előfordulhat, hogy a telefonálás során okoz gondot a beszéd megértése, vagy a lágy, suttogó beszéd megértése jelent problémát. A beszéd iránya is befolyásolhatja a megértést, lehetséges, hogy úgy érzi, hogy egyik fülével élesebben hall, mint a másikkal. Előfordul, hogy társaságban zavarba kerül, mert nehezen érti meg, amit mondanak. Akinél hallásprobléma áll fenn, idővel ezért egyre ritkábban látogatja ismerőseit, elmaradozik a közös programoktól, hogy a számára kényelmetlen helyzetet elkerülje.

Ezért fontos mielőbb felismerni

A halláscsökkenést kiváltó ok kezelésével a korábbi életminőség visszanyerhető, ezért ha panaszaink vannak, forduljunk szakemberhez. A fül-orr-gégészeti, audiológiai vizsgálat felfedhet olyan elváltozásokat, amelyek szerepet játszanak a halláscsökkenés kialakulásában. Ezek sokfélék lehetnek, az egészen banális fülzsírdugótól kezdve a műtétet igénylő csontosodási zavarig – magyarázza dr. Kiss Sándor. A másik lényeges eleme a kivizsgálásnak, a hallásvizsgálat, melynek során pontosan meg lehet határozni a halláscsökkenés mértékét és a kiváltó októl függően, amennyiben ez jelenti a megoldást, a hallókészüléket is be lehet állítani.

A halláscsökkenés a mindennapokat is megnehezíti. Komoly veszélyforrás, ha egy figyelmeztető hangot nem hallunk, például a közlekedés során, de az otthonunkban is. A hallásromlást kompenzáló nagymértékű figyelem nagyon fárasztó, ha pedig nem kezeltetjük időben, az visszafordíthatatlan állapotot idézhet elő. A társasági élettől való izoláció pedig növeli az elmagányosodás kockázatát, amely különösen idősek esetében jelent komoly hátrányt azáltal, hogy megnehezíti a szellemi frissesség megőrzését.

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Sándor

  • Szakterületek:
    • Audiológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • Szubjektív és objektív hallásvizsgálat

    • Gyermekek hallásvizsgálata 6 éves kortól

    • Halláscsökkent betegekkel kommunikáció

    • Hallókészülékkel ellátás folyamatában aktív részvétel

    • Fül-orr-gégészeti betegségek kivizsgálása

Orvos válaszol

Szép napot Doktor Nő!
A bal fülemmel napok óta tompábban hallok, ha egészen csend van, akkor zúg, illetve mintha félszer jobban hallanék rá attól függetlenül hogy tompa. Érzékeny egyes hangokra, és egészen fájó, ha esetleg hangosabban beszélnek körülöttem, stb. Ez mitől lehet? - Nem voltam, vagyok megfázva, reggelre jelentkezett a panasz, előző este nem mostam hajat sem, tehát olyan szinten nem érte víz.
Előre is köszönöm válaszát.

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Dóra!
Javasolt lenne mihamarabb elvégeztetnie egy hallásvizsgálatot, fülcsengés bemérést és kellemetlenségi küszöb meghatározást!
A tünetei alapján felmerül hallóideg károsodás lehetősége, melyre jellemző, hogy a halláscsökkenés mellett egy fokozott zajérzékenység is kialakulhat.
Addig is igyon sok folyadékot!
Üdvözlettel,
Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK