Jelek, hogy hallásvizsgálatra van szüksége

Jelek, hogy hallásvizsgálatra van szüksége

Dr. Kiss Sándor Módosítva: 2024.01.22 10:30

A halláscsökkenés lehet átmeneti vagy tartós. Ha kialakult, fontos, hogy mielőbb felismerjék és kezeljék, mert az ép hallás hiánya az élet számos területén érezhető, és akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen korai jelekből ismerhető fel a halláscsökkenés.

A környezetünkben élők figyelmeztetnek rá

A halláscsökkenést rendszerint nem az érintett maga, hanem a környezetében élők észlelik először. Ők figyelnek fel rá, hogy egyre hangosabban szól a tévé, a rádió és ismerősük többször kérdez vissza egy beszélgetés során. Ilyenkor érdemes kedvesen figyelmeztetni az érintettet ezekre a jelekre és beszélgetni arról, hogy az alábbi tüneteket is tapasztalja-e magán.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Dr. Kiss Sándor elmondta, hogy a halláscsökkenésnek különböző fokozatai vannak, így ettől függően eltérő tüneteket tapasztalhatnak az érintettek. Ettől függően nehézséget jelenthet egy zajos étteremben, vagy zsúfolt szobában a másik fél beszédét megérteni, vagy például színházi előadásokban a párbeszédeket követni. Figyelmeztető jel, ha úgy érezzük, hogy az emberek nem beszélnek tisztán, motyognak, amikor hozzánk beszélnek, így emiatt gyakran kérjük őket arra, hogy beszéljenek hangosabban, vagy ismételjék meg a mondandójukat.

Előfordulhat, hogy a telefonálás során okoz gondot a beszéd megértése, vagy a lágy, suttogó beszéd megértése jelent problémát. A beszéd iránya is befolyásolhatja a megértést, lehetséges, hogy úgy érzi, hogy egyik fülével élesebben hall, mint a másikkal. Előfordul, hogy társaságban zavarba kerül, mert nehezen érti meg, amit mondanak. Akinél hallásprobléma áll fenn, idővel ezért egyre ritkábban látogatja ismerőseit, elmaradozik a közös programoktól, hogy a számára kényelmetlen helyzetet elkerülje.

Ezért fontos mielőbb felismerni

A halláscsökkenést kiváltó ok kezelésével a korábbi életminőség visszanyerhető, ezért ha panaszaink vannak, forduljunk szakemberhez. A fül-orr-gégészeti, audiológiai vizsgálat felfedhet olyan elváltozásokat, amelyek szerepet játszanak a halláscsökkenés kialakulásában. Ezek sokfélék lehetnek, az egészen banális fülzsírdugótól kezdve a műtétet igénylő csontosodási zavarig – magyarázza dr. Kiss Sándor. A másik lényeges eleme a kivizsgálásnak, a hallásvizsgálat, melynek során pontosan meg lehet határozni a halláscsökkenés mértékét és a kiváltó októl függően, amennyiben ez jelenti a megoldást, a hallókészüléket is be lehet állítani.

A halláscsökkenés a mindennapokat is megnehezíti. Komoly veszélyforrás, ha egy figyelmeztető hangot nem hallunk, például a közlekedés során, de az otthonunkban is. A hallásromlást kompenzáló nagymértékű figyelem nagyon fárasztó, ha pedig nem kezeltetjük időben, az visszafordíthatatlan állapotot idézhet elő. A társasági élettől való izoláció pedig növeli az elmagányosodás kockázatát, amely különösen idősek esetében jelent komoly hátrányt azáltal, hogy megnehezíti a szellemi frissesség megőrzését.

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Sándor

  • Szakterületek:
    • Audiológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • Szubjektív és objektív hallásvizsgálat

    • Gyermekek hallásvizsgálata 6 éves kortól

    • Halláscsökkent betegekkel kommunikáció

    • Hallókészülékkel ellátás folyamatában aktív részvétel

    • Fül-orr-gégészeti betegségek kivizsgálása

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorúr.
2017. május 30-án tympanoplasztika műtétem volt. A műtét előtt 40-50 decibeles hallásvesztést mértek. Egy hónappal a műtét után az operáló orvosújra szteroidos orrsparyt Mometosant írt fel. /a műtét előtt két hónapig kellett használni/ A kérdésem az volna, hogy 7 héttel a műtét után a hallásomat rosszabbnak érzem mint előtte, a fülem ásításnál, rágásnál pattog, reggelre sárga váladék folyik belőle, és ha ráfekszem, hozzáérek érzékeny, időnként közepes erősségű szúró fájdalom jelentkezik, mely el is múlik magától. Ez normális? Csak én vagyok türelmetlen?

Válaszát előre is köszönöm: Andrea

Kedves Takács Andrea!

Nem írta le, hogy milyen eltérést találtak a műtétnél, azt sem, hogy mi volt látható a fülében a műtét előtt, a tympanometria eredményét, stb.
A tympanoplastica név sokféle beavatkozást takar! A jelen állapot felméréséhez pedig mindenképp szükséges egy hallásvizsgálati kontroll, fülészeti vizsgálat és az előzmények ennél sokkal pontosabb ismerete!
A váladékozás és a fájdalom miatt erre kérem, hogy mielőbb kerüljön sor!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK