Nyáron sokan keresik fel a fül-orr-gégészeti rendelőt fülfájás miatt. Ebben az évszakban a legtöbb panaszt a külső hallójárat gyulladása okozza, melynek tüneteiről és kezeléséről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
A fülnek a fülkagylótól a dobhártya felé vezető részét hívjuk külső hallójáratnak. Ez egy keskeny járat, alagút, ami így ideális terület arra, hogy a nedves és meleg környezetben a különböző kórokozók megtelepedjenek benne. A hallójárat bőre szorosan rátapad a csontra és a porcra, ezáltal, ha a gyulladás következtében a bőr ezen a területen megduzzad, nagyon erős fájdalmat tud okozni a betegeknél. Fülfolyás, a duzzanat miatt füldugulás, halláscsökkenés is jelentkezhet.
A fül mélyebben fekvő részét, a dobüreget, a dobhártya mögötti területet érinti, itt alakul ki gyulladás. Ez jellemzően gyerekek körében gyakrabban fordul elő.
A vízben előfordulhatnak különböző kórokozók, ám ezek jelenléte önmagában még nem okozna hallójárat gyulladást. Erre akkor van nagyobb esély, ha valamilyen módon a fül érzékeny bőrét megsértettük, a károsodott hámréteg nem tudja ellátni védekező funkcióját, így a kórokozók könnyen áthatolnak rajta és betegséget idézhetnek elő.
Ezt nagyon gyakran a helytelen fültisztítás okozza, ha a fültisztító pálcikával erősen dörzsöljük, vagy túl tisztítjuk a fület, eltávolítva azt a természetes védőréteget, a fülzsírt, amire szükség van ahhoz, hogy benne a kórokozók megtapadhassanak és a fülből kifelé természetes úton távozzanak. A hámréteg védő funkciója különböző kozmetikumok használata miatt is csökkenhet, például hajlakk vagy hajzselé is irritálhatja a bőrt. Önmagában az is elég lehet a kórokozók bejutásához, ha túl sok időt töltünk a víz alatt és a fül bőre felázik.
Az erős fülfájdalom rendszerint hamar orvoshoz viszi a betegeket. A hallójárat-gyulladás helyi kezeléssel, antibiotikum, gyulladáscsökkentő hatású kenőcs segítségével történik. Ha a gyulladás nagymértékű, az orvos gyógyszerrel átitatott gézcsíkot helyez a fülbe. Ezt naponta cserélgetni kell, amíg a duzzanat le nem csökken annyira, hogy fülcseppet is lehet használni.
Nincs különbség a vizek között, édesvizekben, tengerben vagy medencékben fürdőzés után is kialakulhat a betegség. Aki gyakran szenved hallójárat-gyulladástól, vagy sok időt tölt a medencében, sportol, a megelőzés érdekében javasolt egyedi, saját fülére tökéletesen illeszkedő füldugót használnia.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Egy 14 évvel ezelőtti radikális fülműtét után folyamatos problémám - fülfájás, fülfolyás - voltak, szinte soha sem voltam tünetmentes, havonta jelentem meg , a szakrendeléseken, ami miatt a komfort érzetem a nullával volt egyenlő. 2014. októberében voltam Doktornőnél, ami után mostanáig tünetmentes voltam. Akkor is és most egy fájdalom mentes, nagyon gondos és alapos kezelést kaptam, maximális kedvességgel, empátiával. Rendkívül hálás vagyok Neki!"
A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica főorvosa, fej-nyak sebész a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre, állapotokra, betegségekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.