Torokfájás ellen gyógyszer: mikor kell antibiotikumot szedni?

Torokfájás ellen gyógyszer: mikor kell antibiotikumot szedni?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.01.22 15:48

A torokfájáshoz gyakran orrfolyás, orrdugulás és száraz köhögés társul, de hőemelkedés, láz is előfordulhat. A sok tünet és az elhúzódó torokfájás kapcsán úgy érezhetjük, hogy a tüneti kezelés kevés, valami másra lenne szükség ahhoz, hogy a panaszaink megszűnjenek. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta, hogy mikor szükséges torokfájás ellen gyógyszer, és pontosan milyen.

Antibiotikum szedés: a betegek két típusa

Az antibiotikum szedés kérdése alapvetően megosztja a betegeket. Valaki ennek nem örül, mert eleve semmilyen gyógyszert nem vesz be szívesen, mások viszont egyedüli megoldásként gondolnak rá, hogy a tüneteik mielőbb elmúljanak. Ilyenkor pedig jellemzően csalódottan veszik tudomásul, hogy nem írjuk fel az antibiotikumot – mesél tapasztalatairól dr. Holpert Valéria. Valójában a torokfájást okozó légúti betegségek többsége vírusos eredetű, tehát az esetek nagy százalékában nem indokolt az antibiotikum szedése.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Vírusos, vagy bakteriális

A fül-orr-gégészeti vizsgálat során az orvos részletesen kikérdezi a tüneteiről a beteget, illetve a fizikális vizsgálat során a torok állapotáról is képet kap. A vírusos és bakteriális eredet között sok az átfedés, azonban van néhány jellegzetes tünet, amely segíthet eldönteni, melyikkel is van dolgunk.

Vírusos eredetű torokfájásra utal:torokfájás gyerekeknél

- a fájdalom erőssége néhány napon belül csökken

- köhögés, az eldugult orr miatt hátsó garatfali csorgás is jelentkezik.

Bakteriális eredetű torokfájás tünete lehet:

- a fájdalom nem szűnik, és mellette étvágytalanság, rossz közérzet, fejfájás is jelentkezik.

- a nyaki nyirokcsomók duzzanata tapintható.

Láz vagy hőemelkedés mindkét esetben előfordulhat.

Torokfájás gyerekeknél

A Streptococcus okozta torokfájás főként 15 év alattiak körében fordul elő. Ez egyértelműen antibiotikus kezelést igényel. Jellemző tünetei az erős torokfájás, nyeléskor is érezhető és a láz. Orrfolyás és száraz köhögés nem társul mellé. A mandula duzzadt, fehér foltok, tüszők jelennek meg rajta. A jellegzetes tünetek alapján az orvos már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani, de torokváladék mintából is igazolni lehet.

Torokfájás ellen gyógyszer: mi használ?

Vírusos eredetű torokfájás elleni gyógyszerek közül fájdalomcsillapítót érdemes bevenni épp úgy, mintha bármilyen más testrészünk fájna. Helyi kezelés gyanánt antiszeptikus, fájdalomcsillapító hatású készítményt tudunk javasolni a betegeknek, amivel naponta többször érdemes gargalizálni, vagy torokpasztilla formájában fogyasztani – javasolja dr. Holpert Valéria. Fontos a sok pihenés és a bőséges folyadékfogyasztás.

Mikor forduljunk mindenképp orvoshoz?

A teljes felépülés akár 7-10 napig is eltarthat normál esetben, de lényegesen hosszabb ideig is fennállhat a torokfájás, aminek a kezelése türelmet igényel. Elhúzódó tünetek esetén, vagy ha új tünetek jelentkeznek – például láz, köhögés vagy orrdugulás – akkor feltételezhető, hogy másodlagos felülfertőződés alakult ki. Ilyen esetben orvoshoz kell fordulni, mert a vírus miatt legyengült szervezetet megtámadó bakteriális fertőzés leküzdéséhez antibiotikumra van szükség.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

Két kérdésem lenne. Az első, hogy a hipertrófiás orr miért okoz annyi légzéses panaszt (légszomj) és miért nehezebb ilyenkor a szánkon is levegőt venni? A másik pedig; hogy lehet hogy egy elavultabb antihisztamin izomba adva képes napokra felszámolni az orrdugulást, míg a modernebb orális szerek lasabban és kevésbé látványosabban hatnak? Köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel: Ildikó

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Ildikó!


A kérdésére a válasz, mert alapvetően az ember orrlégző, ez a természetes és élettani útja a levegővételnek. Természetesen a szájon keresztül is képes levegőt venni az ember, de akkor az orr élettani funkciói kiesnek. A szájon keresztül bevett gyógyszer mindig lasabban és bizonytalanabbul hat mint az injectiós készítmény a felszívódás eltérőségei miatt.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Részletes

"Szeretném megköszönni a doktornőnek a figyelmességét, az alapos kivizsgálást és a részletes tanácsadást a terápiát illetően."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK