A perifériás szédülés

A perifériás szédülés

Szerző: Fül-orr-gége Központ | Módosítva: 2023.11.20 14:13

A szédülés (másszóval Vertigo) orvosi értelemben helyzetváltozás-érzést jelent, amikor a test és az azt körülvevő tér egymáshoz viszonyított helyzetének érzete megváltozik.

Fontos tudni, hogy a szédülés egy tünet és nem jelent betegséget önmagában. Az orvos feladata, hogy vizsgálatok alapján fényt derítsen a szédülés hátterében meghúzódó fül-orr-gégészeti vagy neurológiai problémára. A kiváltó ok megszüntetésével a szédüléses panaszok is elmúlnak.

A szédülésnek két gyakori típusa van: A centrális és a perifériás szédülés.

Perifériás szédülés

Mi okozhat perifériás szédülést?

A szédülés leggyakoribb formája a perifériás szédülés. A panaszokért a legtöbb esetben a belsőfülben meghúzódó betegségek felelősek, hiszen ez itt található az egyensúlyérzékelésért felelős szervünk. A leggyakoribb okok a perifériás szédülés mögött:

A legtöbb esetben BPPV felelős a szédüléses panaszokért. BPPV során a belsőfülben, a félkörös ívjáratokban kalcium-karbonát kristályok rakódnak le, amelyek minden helyzetváltoztatásnál ingerlik az egyensúlyozó szervet, így akár a fej helyzetének változtatásával rohamszerűen beindul a szédülés.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

  • Vestibularis szindróma - belsőfül betegsége

A vestibularis szindróma súlyos szédülést okoz, amely hirtelen jelenik meg, és 2-3 hétig is eltarthat. A betegség egy fertőzés következménye, amit egy vírus okoz.

A Meniére betegségben a szédüléses panaszokhoz hallásvesztés társul. A betegséget előidézheti stressz, túlzott sófogyasztás, túlzásba vitt koffein és alkohol bevitel. A betegség pontos kiváltó oka még ismeretlen.

perifériás szédülés

Perifériás szédüléshez társuló egyéb tünetek:

  • hányinger, hányás
  • nagyfokú izzadás
  • fertőzések a fülben

 

A belsőfül-gyulladás és Meniére betegség esetén fül-orr-gégészeti problémák (hallásproblémák és tinnitus (fülzúgás)) is jelentkezhetnek a szédülés mellett, egy, vagy mindkét fülben. A fülzúgás lehet ér, izom és idegi eredetű.

Amennyiben fülzúgás kíséri a szédülést, mindenképp keressen fel egy fül-orr-gégész orvost, hiszen akusztikus neurinóma (jóindulatú daganat) is állhat a háttérben!

Perifériás szédülés kezelése

A szédülés gyógyítása mindig a háttérben meghúzódó betegség kezelésével történik.

BPPV kezelésére az Epley manőver lehet a segítségünkre, amely a jóindulatú testhelyzeti szédülés  kezelésére kidolgozott repozíciós tornasor. A manőver csak gyógytornásszal végezhető.

Gyulladáscsökkentő gyógyszerek segíthetnek, amennyiben a perifériás szédülést vestibularis szindróma, Meniére betegség, vagy belsőfül-gyulladás okoz. Meniére betegségben javasolt elhagyni, vagy lecsökkenteni a só, koffein, és alkoholfogyasztást.

A perifériás szédülés néhány esetben krónikus is lehet. Krónikus szédülésben szenvedőknek teljes életmódváltoztatás javasolt, mozgással, meditációval, hiszen a stressznek is komoly szerepe lehet a betegségben.

Amennyiben szédülés nehezíti mindennapjait, jelentkezzen be fül-orr-gégészeti rendelésünkre!

[getTeamWithLabelID]

Hírek

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek
Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

További részletek
Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

Ezért tapasztalhat fülfájást, ha túlzásba viszi a klímahasználatot

A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK