Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Úr! 2 és fél éves kisfiam mindkét lábán hátul hólyagos kiütések jelentkeztek, körülötte kipirosodott, lángolt a bőr. Elvittük a gyerekorvoshoz, aki azt mondta, hogy nem tudja megállapítani, hogy mitől lehet, egy biztos: allergia. Kaptunk rá kúpot, gyógyszert, kenőcsöt. El is múlt 2 nap alatt. Viszont ezt követően 2 nap múlva az esti fürdésnél észrevettük, hogy a kis nyakánál mindkét oldalon a torokmandula környékén kisebb dió nagyságú duzzanat van, ami kézzel kitapintható. Volt egy kis láza (38 fok), de a csillapítás óta teljesen láztalan. Folyik az orra, náthás tüneteket produkál. Eszik, iszik, közérzete jó. Lehet, hogy a mandulája kezd begyulladni, vagy csak a fent leírt allergia miatt így védekezik a szervezete? Egyáltalán kívülről, kézzel kitapintható a megnagyobbodott mandula? Mi lehet ez ön szerint?
Köszönettel: Cs. Mónika
2011.02.19
Tisztelt Cs. Mónika !

Kisfia nyakán feltehetően megnagyobbodott nyirokcsomókat lehet tapintani. Lehet mandulagyulladás kísérője, de más betegség tünete is, ezért gyermek fül-orr-gégésznél vizsgálatot javasolok.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.02.19
Tisztelt Szakértő!34 éves nő vagyok, 1 hónapja náthás voltam, a váladék nagyon nehezen szakadt fel, de aztán kamillázással és köptető szedéssel valamennyire sikerült felszakítani. Azóta viszont folyamatosan érzem, hogy a garatomban felgyülemlik, folyik a váladék, de felköhögni nem tudom, és irritálja a torkomat. Azóta éjszakánként horkolok, ami eddig soha nem fordult elő. Segítségét szeretném kérni, hogy ez lehet-e orrgarat folyással összefüggő betegség, vagy mi válthatja ki ezt?
Köszönöm szépen a segítségét!
2011.02.18
Tisztelt Érdeklődő !

Valószínűleg idült orrmelléküreggyulladása alakult ki a heveny megfázás szövődményeként. Fül orr-gégészeti vizsgálatot javasolok a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés megállapítására.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.02.18
Tisztelt Doktor Úr!
6.-dik éve folyamatos orrdugulásom van. Többször voltam fül-orr-gégészeti vizsgálaton (Nyíregyházán), és ott mindig allergiás eredetű orrdugulást állapítottak meg. Pár évvel ezelőtt röntgen vizsgálat, pár hónappal ezelőtt pedig ultrahangos arcüreg vizsgálat alapján azt mondta a szakorvos, hogy nem lát polipot, enyhe orrsövényferdülésem viszont van. Megkértem a szakorvost, hogy utaljon be CT vizsgálatra, de azt mondta, hogy nem szükséges, és hogy felesleges kitennem magam a sugárzásnak. Antihisztamint kaptam receptre már a kezdetek óta, viszont érzékeny vagyok rájuk, nagyon álmosodom tőlük, még a legujabbaktól is, ezért nem szedek semmit. Szeretném kérdezni doktor urat, hogy ajánl e további vizsgálatokat a leírtak alapján. Milyen lehetőségek vannak az antihisztaminokon kívül, hogy kezelődjön az orrdugulásom? Tényleg okozhat-e önnmagában az allergia állandó, folyamatos, szünet nélküli orrdugulást?
Köszönettel: R. Éva
2011.02.16
Tisztelt R.Éva !

Tartós orrdugulását valóban okozhatja allergia, fontos az allergén tisztázása.
A gyógyszeres kezelés kombinált: antihisztamin tabletta és helyi hatásu szteroid orrspray. Amennyiben e mellett nem teljesen panaszmentes, további vizsgálatok szükségesek: arckoponya CT vizsgálat és a refluxbetegség kizárása. Létezik már olyan CT technika, a cone-beam CT, amely a hagyományos vizsgálathoz képest töredék sugárterheléssel jár.
Endoszkópos orrvizsgálat alapján lehet eldönteni, hogy más kezelés szóba jön-e, pl.orrsövényműtét vagy az alsó orrkagyló megkisebbítése.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.02.16
Tisztelt Doktor Úr!
Fiam 9 éves. 3 éves korában eltávolították az orrmanduláját, később a garatmandulát is és azt követték a sorozatos tubus beültetéses műtétek. Most következik az 5. tubusbeültetés mindkét fülébe. Allergiás 2 éves kora óta (Xyzal-t szed jelenleg is ) + szeptember óta asztmás is. Arra is állandó gyógyszereket szed. Sajnos ezek a műtétek csak nagyon rövid ideig oldják meg a hallásproblémáját és a tubus nagyon gyorsan kilökődik. Állandóan savóval teli a dobürege és beszívódott állapotban van a dobhártyája. Az utolsó beültetés után 6 héttel kilökődött mindkét tubus. A hallása azonnal látványosan romlik ilyenkor. Nagyon aggódom, hogy biztosan jó megoldás-e az, hogy évente többször műtik, altatják, egyáltalán megold-e ez véglegesen bármit is? Remélhetjük-e egyáltalán hogy ez a dobüreg szükület bármilyen módon megszüntethető? Sajnos, laikusként mi szülők jobb megoldást nem tudunk. De ha bármi más módszer létezik , mi nyitottak lennénk rá. Attól tartok, hogy fiam dobhártyája és hallása teljesen tönkre megy a sorozatos műtétek miatt. Arról nem beszélve, hogy az altatás bizonyos kockázatokkal is jár.
Segítségét és tanácsát előre is köszönjük!
Tisztelettel:
Horváth család Vas megyéből

2011.02.09
Tisztelt Horváth család !

Amennyiben eddig nem történt, javasolt az esetleges táplálékallergia és a refluxbetegség kizárása valamint rutin immunológiai kivizsgálás.

Alapos endoszkópos fül-orr-gégészeti vizsgálat után lehet véleményt mondani arról, hogy az ismételt dobűri szellőzőtubus beültetésen kívül más lehetőség szóba jön-e.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.02.09
Tisztelt Doktornő! 5 éves kisfiamnak előfordult pár alkalommal, hogy a náthája elhúzódott, folyadék volt a fülében, de spontán, gyógyszer nélkül megától meggyógyult 1,5 hónap alatt. Ilyenkor sokszor visszakérdez, félreért, de a gyógyulással ez megszűnik. Nem lázas, éjszaka nem horkol. Infralámpázni szoktuk, meg sósvizes orrsprayt használunk. Legutóbbi kontrollvizsgálaton orrmandulaműtétet javasolt az orvos, tubusbehelyezéssel. Azt nem mondták, hogy milyen gyógyszert, vagy cseppet próbáljunk meg. Kisfiam egyébként allergiás háziporra és pár pollenre,ami orrdugulással jár, de nem szed semmit se rá, azt mondta az orvos nem szükséges. Kérdésem az lenne, hogy mivel lehet ilyenkor kezelni a gyermeket, hogy felgyorsítsuk a folyadék távozását, hányszor lehet egy évben savósfülgyulladása anélkül, hogy halláskárosodást okozna (ezzel indokolta az orvos a javaslatát)meddig várhatunk a műtéttel? Az allergiájára nem kellene valamit állandóan szednie?Segítségét előre is köszönöm!Üdvözlettel: Renáta
2011.02.01
Kedves Renáta !

Amennyiben az allegia panaszokkal jár, mindenképpen érdemes kezelni. Igy csökkenhet az elhúzódó hurutok száma, esetleg elkerülhető a műtét. Hogy kisfiánál szükséges-e a kezelés, vizsgálat után lehet eldönteni. Az évente többször ismétlődő, elhúzódó középfülgyulladás valóban tartós halláscsökkenéshez vezethet, de a műtéti beavatkozás mindig egyéni mérlegelés alapján történik.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.02.01
Tisztelt Szakértő!
Két és fél éves kisfiú nagyon jól, gazdag szókiccsel, összefüggően beszél, de rendkívül magas hangszínnel, már-már visítva beszél. Nagyon érzékeny a környezet hangjaira.
Kérdésem, milyen irányban lenne célszerű kivizsgálását, esetleg kezelését indítani. Gyermek augiológia van Önöknél? Köszönettel: Bodor Kati
2011.02.01
Tisztelt Bodor Kati !

Audiológia nincs a Budai Allergiaközpontban. Gyermek fül-orr-gégészeti rendelést Dr Csányi Márta doktornő végez.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos.
2011.02.01
Kedves doktornő.Tavaly nyár óta,pontosan hetedik hónap óta panaszom van az egyik fülemre.Egy idősek otthonában dolgozom,így elég gyakran kísérek lakókat vizsgálatokra.Így történt azon a napon is,három alkalommal kísértem,délutánra el kezdett fájni a fejem.Sajnos elég gyakran fáj a fejem,voltam már Amerikai úti klinikán ezzel a panasszal,diagnozis:Arnold-Chiari tendencia.Nem hiszem összefüggésben lenne a fül panaszommal,de szeretem leírni az elözményeket.Sajnos elég gyakran használok este lefekvés előtt orrcseppet,estére bedugul az orrom,,jobb oldalon van orrsövény ferdülésem.Egy időben bioptron lámpát is használtam a fülemre.Körülbelül 4-5 éve kihúztak 2 fogamat és megnyílt az arcüregem,össze kellett várni.Gondolgodtam van-e esetleg összefüggés a fül panaszommal.Visszatérve arra a nyári napra amikor ez történt,hazajöttem munkából,bevettem egy Analgetica tbl.és este 20:00 óra körül lefeküdtem.Éjjel arra ébredtem fel,hogy a fülem be van dugulva.Azóta javult a hallásom,tehát hallok a jobb fülemmel is de nem annyira tisztán is élesen mint a másik fülemmel.Időközben jártam 2 különböző orvosnál,két alkalommal voltam audiológián is.Ezen a héten voltam utoljára fül-orr-gégésznél,semmi konkrétumot nem tudott megállapítani,mko ép dobhártyák,jó volt a hallás viszgálat eredménye,bár nem egyforma mindkét fülemen.Amit tudni kell rólam:32 éves vagyok,Colitis ulcerosa beteg vagyok,pajzsmirigy műtéten átestem,5 fajta gyógyszert szedem.Zavaró ez az állapot,kérem szépen az Ön szakvéleményét,köszönöm szépen.
2011.01.30
Kedves Érdeklődő !

Orrsövényferdüléssel és tartós orrcsepphasználattal elvileg összefüggésben lehet a halláscsökkenés. Hogy az Ön esetében ez így van-e, azt csak az orr endoszkópos vizsgálata, a dobhártyák mikroszkópos áttekintése és hallásvizsgálati lelet, szükség esetén orrmelléküreg CT és allergiavizsgálat birtokában lehet megmondani.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.01.30
Kedves Szakértő!
Kisfiam 4 éves. Márciusban lesz egy éve, hogy oviba jár. Azóta elég sokat beteg. Eddig a mandulája volt begyulladva, de mostanában a fülét is fájlalja. Elvittük szakorvoshoz, aki azt állapította meg, hogy folyadék van a dobüregben. Rendszeresen járunk kontrollra. December óta nem történt változás, a folyadék még mindig ott van a dobüregben. Kisfiam ugyan most nem panaszkodik, de a főorvos úr a szelep beültetését javasolta. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy ezzel még várnunk kellene. Ha azonban mégis erre kerülne a sor, biztosan megoldódik majd a probléma? Ön mit javasol? Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel:
Kriszta
2011.01.29
Kedves Kriszta !

Tartós középfülgyulladás hátterében kisgyermekkorban általában a fülkürt gátolt működése áll. A dobüreg normális szellőzése ilyenkor zavart szenved. Ennek gyakran orrmandula megnagyobbodás az oka. A dobűri szellőző tubus megoldja a helyzetet, de amennyiben az orrmandula túltengése nem oldódik meg, a normális viszonyok a tubus eltávolítása után nem állnak helyre. Ebben az esetben orrmandula műtétre is szükség van.
Az orrgarat vizsgálata után lehet eldönteni, hogy csak szellőzőtubusra vagy orrmandulaműtétre is szükség van-e. Ha a panaszok alapján felmerül, allergiavizsgálat is szükséges lehet.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.01.29
Tisztelt Szakértő! CT vizsgálat alapján a krónikus nyálkahártya gyulladásom hátterében a köv. áll: az arcüregem centrumában fémdensitású körülírt képlet helyezkedik el, plusz az orbitális fal mentén, attól elálaszthatón két db 8*2 mm-es csontdensitasú fragmentum. Ezeket körülöleve polypoid lágyrészképlet csatlakozik a csontos falhoz. Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen megoldási módja van ezen problémámnak, és altatás nélkül is lehetséges-e. És hova forduljak. Köszönöm segítségét.Péter Szilvia
2011.01.27
Tisztelt Péter Szilvia !

Orrmelléküreg CT lelete alapján a fémintenzitásu képlet lehet arcüregbe került fogászati tömőanyag, de hasonló képet ad a gomba-telep is. A megoldás endoszkópos műtét. Az orrüregek endoszkópos vizsgálata és a teljes CT kép megtekintése után lehet eldönteni, hogy altatás vagy helyi érzéstelenítés szükséges.
Elsőként endoszkópos fül-orr-gégészeti vizsgálatot javasolok.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.01.27
Tisztelt doktornő!
Hároméves kisfiamnak heveny mandulagyulladása volt, 2 doboz antibiotikumot kapott rá .A mandulák ,főleg az egyik megnagyobbodott,(mind kettő jóval nagyobb lett) gombócosan beszél, azóta rosszul alszik étvágytalan. Vissza vittem a gégészhez aki megállapította nincs gyulladás de a orr, gége mandulák meg nagyobbottak, most Aerius oldatot szed. Kérdésem az lenne ,van-e rá esély, hogy kisebb lesz és így tisztább lesz a légút?
Én tehetek -e ennek érdekében valamit?
Várom válaszát!Köszönettel!Pintér Szilvia
2011.01.23
Tisztelt Pintér Szilvia !

Amennyiben allergia áll a háttérben, csökkeni fogy a nyálkahártya duzzanata Aerius kezelés mellett és szabadabbá válnak a felső légutak. Ha az orr-garatmandula gyulladásos megnagyobbodásáról van szó, ez nem jelent megoldást.
Kérdésére csak vizsgálat után lehetne pontosabb választ adni.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2011.01.23

Hírek

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A horkolásgátló eszközök valóban orvosolhatják a horkolást?

A nők negyedénél, a férfiak 40 százalékánál rendszeresen jelentkezik a horkolás, ami a velük egy ágyban alvó társukra is rossz hatással van. Számtalan horkolásgátló termék érhető el az interneten, de vajon működnek is ezek a pihentető alvást ígérő termékek? Dr. Csóka János, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, fej-nyaksebész szakembere azt tanácsolja, hogy horkolás esetén inkább vizsgáltassuk ki annak okát.

További részletek
9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

9 izgalmas tény a hangról, aminek saját világnapja is van

A hang világnapjának megünneplése (április 16.) brazil orvosok, logopédusok, valamint énektanárok kezdeményezésére indult el 1999-ben, amelyhez évről évre újabb országok csatlakoznak. Az idei világnap alkalmából dr. Kiss Sándor, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, audiológus szakembere osztott meg néhány érdekességet az emberi hangokról.  

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Kiss Sándor nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Fül-Orr-Gége Központ minden páciens figyelmét.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Kiss Sándor
Dr. Kiss Sándor Audiológus, fül-orr-gégész
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK