Fertőzés, allergia vagy egyéb irritáció is okozhat égő érzést az orrban. A problémáról részletesebben dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa ad felvilágosítást.
Az égő érzés az orrban rendszerint nem az egyetlen panasz, amivel orvoshoz fordulnak, ritkán jelentkezik ugyanis önmagában ez az egy tünet. Általában a szemek és a torok is érintett, viszketés, könnyezés is kíséri a kellemetlen jelenséget. A tünetek alapos átbeszélése ezért az első lépés, amit az orvos a kivizsgálás során megtesz, így ugyanis jó eséllyel le lehet szűkíteni a lehetséges kiváltó okok listáját.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az égő érzést az orrban a gyulladt orrnyálkahártya okozza. Kellemetlen, feszítő, száraz orrként is említik a betegek és valóban nagyon hasonló ahhoz, amikor a kezünkön fájdalmasan húzódik a kiszáradt bőr.
Az orrnyálkahártya gyulladásának több oka is lehet. Okozhatja szénanátha, nem-allergiás rhinitisz, de kialakulhat influenzát és megfázást okozó vírusok miatt is. A következőkben ezekről lesz szó, picit részletesebben.
Allergia esetén, az immunrendszer túlműködése miatt, a szervezet a rá veszélytelen anyagok ellen is támadást indít. Ennek következtében jelentkezik például az orrnyálkahártya gyulladás, ami az olyan ismert szénanáthás tünetek mellett, mint az orrfolyás, orrdugulás, égő érzést is okozhat az orrban.
Ha allergia áll a háttérben, akkor az allergént kell allergiavizsgálattal beazonosítani és a szénanáthát kezelni. Az orrtüneteket elsősorban szteroid tartalmú orrspray segít orvosolni. Fontos tudni, hogy ezek a készítmények orrszárazságot okozhatnak, ezért az égő érzést megelőzendő, alkalmazásuk mellett célszerű az orrnyálkahártyát nedvesítő készítményeket, például tengervizes orrspray-t is használni.
A szénanáthához nagyon hasonló, de a kiváltó oka nem allergia. Az Amerikai Asztma, Allergia és Immunológia Akadémia szerint háromból egy szénanáthás tüneteket mutató személynél nincs szó az immunrendszer érintettségéről, vagyis a tüneteket nem allergia okozza. A panaszok mégis közel azonosak: tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, égő érzés az orrban és hátsó garatfali csorgás is jelentkezhet.
Nem-allergiás rhinitisz esetén a tüneteket valamilyen irritáció okozza: például magas légszennyezettség vagy vegyszerek belélegzése, de az időjárás változása vagy gyomor-bélrendszeri ok is előhozhatja a panaszokat. Ilyen esetben a kiváló ok beazonosításával, amennyiben ez nem lehetséges, tüneti kezeléssel lehet megszüntetni az orrnyálkahártya gyulladását.
Az őszi-téli időszakban gyakori vírusfertőzések tünete is lehet égő érzés az orrban. Erre utal, ha orrfolyás, orrdugulás, torokfájás, fejfájás, fáradtság és gyengeség érzés, esetleg láz is jelentkezik. Ilyenkor szintén az orrnyálkahártya gyulladása áll a háttérben, ezt lehet különböző tüneti szerekkel csillapítani. Emellett fontos a bőséges folyadékfogyasztás és a pihenés.
Égő érzés az orrban tehát több okból is jelentkezhet. Az egyéb tünetektől is függően érdemes orvoshoz fordulni. Nátha, influenza esetén a tüneti kezelés segíthet, allergia kapcsán fontos az allergént azonosítani és ennek megfelelően kezelni. A fül-orr-gégészeti vizsgálat egyéb okokat is felfedhet, amelyek szerepet játszanak a tünetek kialakulásában. Elhúzódó panaszok, visszatérő nátha, tartós orrdugulás esetén mindenképp javasolt a szakember felkeresése!
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekMind a doktornő, mind a recepción dolgozók modora, kedvessége, kiegyensúlyozottsága, türelme, hozzáértése, figyelmessége.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.
Az időskori nyelési nehézség (diszfágia) nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel (alultápláltság, kiszáradás, aspirációs tüdőgyulladás) járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet. Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.
A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.