Rekedtség kezelése gyerekeknél

Rekedtség kezelése gyerekeknél

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.01.22 10:19

Nem csak légúti betegségek okozhatják, ha a gyermek bereked. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen egyéb kiváltó okai lehetnek és hogyan zajlik a rekedtség kezelése gyerekeknél.

A rekedtség kiváltó okai

A rekedtség kezelése gyerekeknél minden esetben személyre szabott, a kiváltó ok függvényében történik. Rekedtséget okozhatnak légúti betegségek, a légszennyezettség (dohányfüst, szennyezett levegő belélegzése), és a nem megfelelő hanghasználat.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Légszennyezettség és a dohányzás

A nyugalmi légzésszám felnőtt embernél percenként 16, gyermeknél akár a duplája is lehet. Ez azt jelenti, hogy a gyerekek egészségét még inkább befolyásolja a belélegzett levegő minősége. Ha rendszeresen forgalmas utak mellett sétálunk, a gyerekek több porszemcsét, koromszemcsét és egyéb szennyeződéseket lélegeznek be, amit a légutak védelmi rendszerének kell ártalmatlanná tennie.

Annak érdekében, hogy megelőzzük, hogy a légszennyezettség a hangszálak egészségét is befolyásolja, a szabadban töltött időt, kisebb gyerekeknél a levegőztetés idejét igyekezzünk a forgalmas utaktól távoleső játszótereken, parkokban tölteni. Már az is segít, hogy a mindennapi közlekedés során az útvonalunkat úgy módosítjuk, hogy akár a távolságot növelve inkább a csendesebb mellékutak felé kerülünk.

Dr. Holpert Valéria a passzív dohányzás veszélyeire is felhívja a figyelmet. Nagyon fontos, hogy a gyerekek mellett az otthonunkban és az autóban se dohányozzunk!

Ezért okozhatnak tartós rekedtséget a légúti betegségek

A légúti betegségek tünete lehet a rekedtség is, de előfordul, hogy ez a panasz tartóssá válik. Ennek oka, az elhúzódó orrdugulás miatti szájlégzés.

Az orrüreg megszűri, megnedvesíti és megmelegíti a levegőt. Gyermekkorban gyakoriak a náthás megbetegedések, emiatt pedig elhúzódó orrdugulás is kialakulhat.

Ha a gyerek nem kap az orrán levegőt, akkor szájlégzéssel helyettesíti, így viszont az orrlégzés tisztító, levegőt előkészítő mechanizmusa nem működik. A szájon át belélegzett levegő nincs felmelegítve sem, a szájlégzés miatt pedig torok kiszárad, mindezek miatt pedig tartós rekedtség is kialakulhat és a gyerekek fogékonyabbá válnak a megbetegedésekre is.

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy légúti betegségek esetén fontos az orrdugulás megszüntetése, ha viszont ez a panasz tartósan fennáll, akkor mindenképp javasolt a kivizsgálás, mert egyéb betegség, például allergia vagy orrpolip is állhat a háttérben.

Nem megfelelő hanghasználat

Az elhúzódó légúti betegségek és a tartós orrdugulás következtében a fülkürt működése is károsodhat, emiatt jelentkezhet savós középfülgyulladás gyerekeknél. Ez gyakran nem okoz könnyen észlelhető panaszt, azonban fokozatos hallásromlással jár, gyakran ez az egyetlen tünete.

Ha a gyerek egyre hangosabban beszél, elképzelhető, hogy a hallásával van gond – magyarázza dr. Holpert Valéria. A csökkent hallás miatti megváltozott auditoros / hallás / visszajelzés miatt a hangképzés megváltozhat, a gyermek túlerőlteti a hangszálait, ami rekedtséget okozhat. Az erőltetett hangképzés hátterében juvenilis diszfónia, a hang tisztaságának zavara, helytelen beszédtechnika is állhat. A 3 héten túl tartó rekedtség ezért foniátriai vizsgálatot igényel. Amennyiben az orvos szükségesnek látja, logopédushoz irányítja a gyermeket.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!
Utolsó lehetőségként írok Önöknek, már annyi helyen jártunk... mégsem jutottunk előbbre.
5 és fél éves kislányomról van szó, aki már 3 hónapja köhög. Különböző orvosoknál jártunk. Allergia vizsgálat negatív. Mellkas röntgen negatív. A pulmonológus annyit mondott, hogy granuláltnak látja a garatot. Légzésfunkciót a gyermek kora miatt nem csináltak. Mellkas röntgenen enyhe hipervaszkularizációt láttak. A fül-orr-gégész úgy tessék-lássék (tölcsér nélküli) vitsgálata után azt mondta, hogy be van gyulladva az orrnyálkahártyája. Hozzátenném, hogy a gyermek orra átjárható, nem váladékozik, nincs bedugulva. A köhögés csak nappal jelentkezik, a gyermek az éjszakákat végig alussza. Orrán légzik.
Amit kitapasztaltunk a következők:
-A köhögés nem hurutos
-Olyan erővel tör ki sokszor belőle a köhintés,hogy a szelek is mennek tőle
-Hideg étel fogyasztása vagy hideg szél is kiváltja a köhögéseket
-Bizonyos aromás ételek (hagyma, mustár) fogyasztása közben köhögési roham lesz
-Erős illatok (dezodor,öblítő) ugyszintén megköhögtetik
Sokféle gyógyszert próbáltunk, szinte kisérleti nyúl a gyerek.
A lakásból kidobtuk a tollpárnákat, a franciaágyat, a szőnyeget, kifestettünk. Sajnos szórólapozással is foglalkoztunk két évig és a sok újságot a lakásban tároltuk. Ezeknek van festék és egyéb szaguk. Most abbahagytuk, nincs több újság.
Teljesen tanácstalanok vagyunk. Kérem segítsenek. Andrea

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Szűcs Andrea !


A száraz napközbeni köhögés vírus fertőzések után fenn állhat ilyen hosszú ideig és aztán spontán szűnik. A fennállását esetleg reflux is elősegítheti. Figyeljenek oda a rendszeres egészséges étkezésre, szénsavast ne kapjon a gyermek és remélhetőleg a panaszok elmúlnak, amenyniben nincs gyulladás a háttérben.


Üdvözlettel,


Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A doktornő renkívül kedves, hozzáértő

"A doktornő renkívül kedves, hozzáértő, segítőkész. Hosszú hetek óta zajló betegségből gyógyított ki. Sajnálom, hogy nem hozzá mentem elsőre, hanem egy másik magánklinikára. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK